Poradniki,  Zdrowie

Pierwsza wizyta u pulmonologa

Dwa sezony w roku mamy problem. Jest to późna wiosna i wczesna jesień. Za ciepło na zimowe kurtki, za zimno na wiosenno/jesienne płaszczyki czy bluzy polarowe. Niby nic, czasem słońce, czasem deszcz, a już lecą pierwsze gile. Nie te puchate, z czerwonymi brzuszkami, tylko te długie, zielone lub żółte. Gile z nosa. Zaraz po nich pojawiają się bezsenne noce i kaszel. Tylko jaki to kaszel: mokry, suchy, szczekający? Dla mnie wszystkie brzmią tak samo. A może to kaszel alergiczny?

Pierwszymi krokami każdego rodzica w przypadku jesiennego czy wiosennego przeziębienia bywa pediatra. Jeśli dziecko niepokojąco często choruje na schorzenia układu oddechowego, przebiegają one gwałtownie (np. częste zapalenia oskrzeli) lub przewlekle dziecko może otrzymać skierowanie do pulmonologa. Jego zadaniem jest poznanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego dziecko kaszle mimo stosowania leków, co zostało przeoczone, czy przyczyną kaszlu nie jest alergia (tu przydatna jest także wizyta u alergologa, która jest uzupełnieniem porady pulmonologicznej).

Czego spodziewać się podczas wizyty?

Wizyta u pulmonologa, tak jak u każdego innego specjalisty, rozpoczyna się od krótkiego wywiadu. Lekarz powinien wiedzieć z jakimi dolegliwościami męczy się dziecko, od jakiego czasu, czy w rodzinie występowały problemy z płucami lub oskrzelami, a także alergią, gdyż często są to powiązane przypadłości. Ważne jest, by rodzice podali jak najwięcej informacji. Nie powinni oni krępować się w zadawaniu pytań. Lekarz obsłucha oskrzela i płuca stetoskopem, by wykluczyć na przykład na zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Gdy dolegliwości opisane przez pacjenta wydają się być poważne pulmonolog zleca specjalistyczne badania np. spirometrię czy prześwietlenie płuc (wykonanie zdjęcia RTG).

Spirometria to badanie, które mierzy objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach. Przed przystąpieniem do badania, pacjent powinien wykonać kilka głębokich wdechów. Podczas ostatniego głębokiego wdechu przykłada usta do ustnik spirometru i jak najszybciej wdmuchuje do aparatu cały zapas powietrza, jaki zgromadzi w płucach. Jest często stosowana w diagnostyce astmy.

astma

Problem: astma

Odrębnym problemem jest astma. To nie jest zwyczajny kaszel alergiczny, który powstaje podczas zetknięcia alergika z drażniącym go czynnikiem. Astma jest przewlekłą chorobą zapalną układu oddechowego. Charakterystyczne są dla niej przede wszystkim świszczący oddech, duszność, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszel, występujący szczególnie w nocy lub nad ranem. Jesienne zaostrzenie astmy spowodowane jest najczęściej przez infekcje wirusowe, głównie rinowirusami. Wraz z alergią odpowiadają one za ok. 80 proc. zaostrzeń astmy. Poza tym, w przypadku dzieci, powrót do szkoły czy przedszkola to także spotkanie z nowymi alergenami oraz stres.

Przede wszystkim w przypadku stwierdzenia astmy u dziecka należy regularnie przyjmować przepisane leki, gdyż jest to podstawą skutecznego leczenia astmy. Kurację można przerwać tylko i wyłącznie za pozwoleniem lekarza prowadzącego, nigdy na własną rękę, nawet jeśli zauważymy względną poprawę.

Zobacz też: pierwsza wizyta u dermatologa, u alergologa

Wpis zawiera link promocyjny

Fot. 1 SOCIALisBETTER, Fot. 2 Jakob Montrasio, CC BY 2.0