Dziecko w sieci,  Poradniki

Mama, tata, ja i komputer

Kto nigdy nie dał tableta w ręce dziecka, niech pierwszy rzuci smartfonem! Tak, przyznaję się, ja także miewam chwile, kiedy krzyczę: „Na co kupiłam Wam komputery, skoro w nie nie gracie?! Kto zrobi kolejne levele?!”. Tyle że dzieci moje wiedzą, że to kolejny żart sarkastycznej Moni. Jednak czasem okazuje się, że więcej spędzamy czasu z komputerami, tabletami, smartfonami niż z członkami własnej rodziny.

Zwykła sytuacja, jak to w domu

Tata ogląda mecz w TV, mama śledzi na tablecie poczynania celebrytek na portalu plotkarskim, w tle słychać muzykę z radia. Dziecko się nudzi. Ma może 3-4 lata. Nie potrafi jeszcze czytać, nie zajmie się go książka na tyle, by tata nie przegapił żadnego karnego, a mama dowiedziała się ile Kim Kardashian obecnie ma kilogramów. Jest wolny laptop taty. Po kilku jękach („Proooooszę…”) zrezygnowani rodzice postanawiają pozwolić dziecku na korzystanie z niego.

Przedszkolak siada z radością do monitora i… no właśnie, co może znaleźć dziecko w tym wieku, by nie tylko się bawić, ale także nauczyć? Tu z pomocą rodzicom niewyposażonym w programy edukacyjne lub gry przeznaczone dla dzieci przychodzą portale skierowane właśnie dla młodego człowieka. Są one o tyle dobre, że w jednym miejscu dziecko znajdzie odpowiednie dla swojego wieku zadania.

Co zamiast?

Co możemy znaleźć bezpiecznego dla naszego smyka na portalach przeznaczonych dla dzieci:

  • kolorowanki – zarówno do kolorowania online jak i do wydruku i kolorowania jak najbardziej realnymi kredkami czy pisakami. Dzięki nimi dziecko ćwiczy poznawanie kolorów, obsługę myszki (w przypadku kolorowanek online) lub małą motorykę (w przypadku kolorowanek do wydruku). Dziecku spodoba się szczególnie opcja samodzielnego wybierania tematyki kolorowanki, które często bazują na motywach popularnych bajek np. lubiana przez dziewczynki Kraina Lodu.
  • ćwiczenia na spostrzegawczość, czyli wszelkiego rodzaju zadania typu „znajdź różnice”
  • ćwiczenia lustrzanego odbicia – dziecko musi dorysować np. drugą część motyla
  • gry online – są to najczęściej proste gry oparte o technologię Flash, skłaniające dzieci do posortowania lub dopasowywania elementów, zadania pamięciowe (memory), labirynty lub proste gry zręcznościowe (np. ping pong)
  • – gry planszowe do wydruku
  • – ulubione dziecięce piosenki jak „Dziadek Lulka fermę miał”

Dzieci znające już litery mogą także:

  • uzupełniać krzyżówki
  • wykreślać wykreślanki
  • uczyć się alfabetu
  • uczyć się innych języków, najczęściej angielskiego
  • śpiewać karaoke

O czym warto pamiętać

W dzisiejszych czasach korzystanie z komputera jest tak naturalne jak oddychanie. Ważne, by dziecko nie spędzało jednak przy nim zbyt dużo godzin oraz, by utrzymywało odpowiednią postawę podczas zabawy (siedziało prosto, z rękoma na biurku/stole) i oglądało treści przystosowane do jego rozwoju.

Dodatkowym aspektem, często przydatnym rodzicom, jest możliwość ustawienia czasu, po jakim dziecko będzie musiało opuścić stronę (zostanie ona wtedy zablokowana).

Część z portali przeznaczonych dla dzieci posiada stronę zoptymalizowaną do pracy na urządzeniach mobilnych jak tablet czy smartfon. Warto także zapoznać się z grami dla dzieci przeznaczonymi na platformę naszego smartfona (popularny Android, iOS, Symbian czy Windows Phone).

Konkluzja

Pamiętajmy tylko o jednym: mecz się skończy, Kim znowu przytyje. Zauważmy dziecko! Siądźmy z nim do puzzli, zagrajmy w Chińczyka, poczytajmy bajkę, pobawmy się piłką, pohuśtajmy na kolanie. Jeszcze trochę, już niedługo może razem z Tobą, tato, oglądać koleje mecze i razem z Tobą, mamo, przymierzać sukienki. Albo może trzasnąć drzwiami i grać w Simsy czy LOLa.