Tam gdzie pieprz rośnie, czyli skąd pochodzą przyprawy — warsztat dla dzieci

Tam gdzie pieprz rośnie, czyli skąd pochodzą przyprawy — warsztat dla dzieci Image

Tam gdzie pieprz rośnie, czyli skąd pochodzą przyprawy — warsztat dla dzieci

W mojej kuchni mam coś, co zawsze ciekawi dzieci: słoiki z przyprawami. Ziół nie trzymam w otwartych torebkach, bo nie dość, że szybko wietrzeją, to jeszcze często wysypywały mi się i był tylko bałagan. Na potrzeby pojemników służą mi więc malutkie słoiczki po koncentracie pomidorowym, wąskie po oliwkach czy fantazyjnie wykonane po konfiturach i miodzie.

Kiedy coś gotuję natychmiast zjawiają się dziewczynki, a czasem i Arti, by nie tylko popatrzeć jak przygotowuję posiłek, podkraść co lepsze kąski, ale także powąchać przyprawy. Zachęcona entuzjazmem własnych dzieci zgłosiłam się do szkoły podstawowej Artiego , która prowadzi bardzo ciekawy program „Szkoła Współpracy”, polegający na współpracy i kontakcie rodziców ze szkołą wykraczającą poza ramy tylko i wyłącznie wywiadówek. W jego ramach odbyłam bardzo ciekawe dwie godziny w klasie IIA, opowiadając skąd właściwie biorą się przyprawy na naszych stołach.

sprosnowo1

Mimo, że byłam przygotowana na więcej, dwie godziny minęły mi tak szybko, że nie wszystko udało się z dziećmi zrobić. Głównym punktem warsztatów było bowiem wąchanie różnych przypraw i odgadywanie ich nazw. Nie obyło się nawet bez kichania po niektórych. Dzieci były czasem zaskoczone, że czekolada to właściwie cukier i kakao, sól pochodzić może także z morskiej odparowanej wody, a bazylią kiedyś odstraszano bazyliszki. Pokrótce przedstawiłam też dzieciom skąd dana przyprawa pochodzi, pokazałam na mapie wiszącej w klasie oraz opisałam do czego można ją użyć czy z czego jest zrobiona: z suszonych liści jak majeranek, owoców jak papryka czy pieprz, pręcików jak szafran, orzechów jak gałka muszkatołowa czy kory jak cynamon. Przy okazji dzieci zapoznały się też z pochodzeniem herbaty, kawy i kakao.

sprosnowo6

Najwięcej jednak emocji wywołał konkurs. Podzieliliśmy klasę na dwie grupy: kapitanem jednej była Kinga, drugiej Brajan. Każda z grup miała za zadanie odgadnąć jak najwięcej przypraw z kompilacji multimedialnej, potem zaznaczenia na mapie świata niektórych z nich oraz rozwiązaniu przyprawowej krzyżówki. Po zaciętej walce wygrała drużyna Kingi. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom.

sprosnowo9

sprosnowo3

sprosnowo4

sprosnowo5

sprosnowo8

Już w domu mogłam dokończyć z własnymi dziećmi przygodę z przyprawami. Kinia ułożyła fantastyczną układankę z mapą świata. Mogliśmy na niej nie tylko pokazywać zwierzęta mieszkające na różnych kontynentach, ale także przypomnieć sobie w jakich rejonach rosną przyprawy poznane na zajęciach w szkole.

sprosnowo7

Zaś wieczorem do snu przeczytałam ciekawą historię o pierwszych uprawach kakaowców w Gwinei oraz dlaczego muszkatołowiec tak łatwo zasiewał się na Wyspach Korzennych (Moluki). Opowieści te pochodzą z bardzo ciekawej książki, którą opisałam w dziale poświęconym kulturze.


Za możliwość przeprowadzenia bardzo dziękuje wychowawczyni klasy, pani Beatce Banaszak-Kostewicz oraz wyśmienitej dyrektorce, pani Joannie Margraf.  Bez nich nie byłoby tu tak wesoło i kolorowo (zobacz galerię szkoły - WARTO!).
Wy także możecie wspomóc tą małą wiejską szkołę, do której chodzi mniej niż 200 dzieci. Możecie przeznaczyć 1% podatku z rozliczenia PIT.

sprosnowo2


Wokół dzieci Słowo mamy ED Montessori Karolowa mama Kreo Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przygód Bawimy się my 3 Biesy dwa Duśkowy świat Dzika jabłoń Elena po polsku Co robi Robcio Cały świat Karli Jej cały świat Tymoszko Igranie z Tosią Kawa z cukrem Laurowy świat Kreatywnie w domu Gagtki Trzy Gugusiowo Ciekawe dzieci Świat Tomskiego Ohana blog On ona i dzieciaki Nasza przygoda diy My home and my heart Konfabula Uszywki Zuzninkowej mamy Mama na pełen etat Scwytane chwile Dzwoneczkowy raj mamy Ogarniam wszechświat Kreatywna mama Mama Aga, sztuka i dzieciaki Mamuśka 24 Pomieszane z poplątanym Worldschool explorers Nasza edukacja domowa Pomysłowe smyki Z motylem na dłoni Zakręcony belfer Zabawy z Archimedesem Dziecko na warsztat

Fot. 1 krheesy, CC BY-SA 2.0


Autor | moniowiec Komentarze | 1 Data | 29 lutego 2016

kategorie i tagi

W kategorii: Dla dzieci

Otagowano:

  • Świet­ny po­mysł na za­ba­wę i na­ukę w jed­nym! A po­mysł szko­ły na an­ga­żo­wa­nie ro­dzi­ców uwa­żam za ge­nial­ny, mo­gło­by być tak w każ­dej. Za­wsze znaj­dzie się ja­kiś chęt­ny ro­dzić z kre­atyw­nym po­my­słem 🙂