Poradniki

Zaplanuj swój budżet domowy. Jaki program do tego wybrać?

Sięgając ostatnio do portfela ze zgrozą zauważyłam, że nie mam już ani grosza. Do tego brakuje mi karty debetowej, bo zasiałam w sklepie i czekam na przysłanie nowej. To nie pierwszy raz, kiedy odkrywam pustkę w portfelu, czas więc na rozpoczęcie spisywania wszystkich przychodów i wydatków. Tylko jak zaplanować budżet domowy?

Można skorzystać z nieśmiertelnego zapisywania wszystkich wpływów i kosztów na kartce papieru, zbierać paragony, drukować salda z kont internetowych. Można korzystać z arkusza kalkulacyjnego na komputerze i jeśli jesteś dobry z ekonomii będzie to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, bo dokładnie odpowie na Twoje potrzeby. Ja nie jestem. Mimo skończonych studiów o kierunku ekonomia. Wolę gotowe rozwiązania.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów gotowych programów do zarządzania finansami domowymi. Budżet domowy można zaplanować dzięki pomocy:

  1. programów komputerowych – do instalacji na komputerze z systemem operacyjnym Windows, OSX lub Linux.
  2. aplikacji mobilnej – przeznaczone na tablety i smartphone’y. Minusem darmowych wersji są wyskakujące reklamy lub ograniczona ilość funkcji.
  3. aplikacji dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej – można z nich korzystać w przeglądarce, niekoniecznie dowolnej. Czasem aplikacje takie posiadają niektóre banki.

Mój ideał programu do planowania budżetu domowego

Szukając i odsiewając kolejne nieudane aplikacje finansowe śmiało mogę zasugerować, że idealny program do planowania domowych wydatków powinien:

  • być darmowy
  • posiadać więcej niż jedną platformę, na której działa
  • szybko się ładować
  • być prosty w obsłudze
  • dawać możliwość do indywidualnego dopasowania
  • podręczny
  • analizować wpływy i wydatki w różnych kategoriach np. ze względu na kogo wydajemy, na co, gdzie
  • śledzić zadłużenie
  • monitorować konta bankowe (jeśli mamy kilka)
  • być ładny

Wybrałam 6 programów, które w większości spełniają powyższe kryteria i prosto potrafią podpowiedzieć jak zaplanować budżet domowy.

Kontomierz (Online, iOS, Android, Windows Phone)

Jest chyba najpopularniejszą polską aplikacją do prowadzenia budżetu. Pozwala na automatyczny import transakcji z kont bankowych, więc nie potrzebujemy już ręcznie spisywać każdego paragonu, no chyba że płacimy gotówką. Dla takich transakcji najlepiej sprawdza się mobilna uproszczona aplikacja, która synchronizuje się z bazą na PC. Aplikację można też uruchomić w przeglądarce internetowej. Łatwo ustawić budżet, program informuje o pozostałych środkach czy przekroczeniu ustalonego limitu. Ciekawą funkcją aplikacji mobilnej jest poszukiwanie bankomatu.

kontomierz

Moja ocena: 10/10

Expense IQ (Android)

Według mnie jest najlepszą polskojęzyczną aplikacją mobilną. Całość jest niesamowicie intuicyjna, szata graficzna miła dla oka. Dane można importować i eksportować do CSV lub synchronizować z CloudSynch. Do kategorii przypisane są podkategorie co pomaga w klasyfikacji wydatków. Przypomina o płatnościach, ostrzega o zbyt wysokich wydatkach. Do ideały potrzeba byłoby tylko zrezygnować z reklam, ale jak komuś nie przeszkadzają, to polecam.

expenseiq

Mona ocena: 10/10

Money Manager Ex (Windows, Linux, MacOS, iOS, Android)

Posiada wszystkie najważniejsze funkcje, które powinno mieć tego rodzaju oprogramowanie. Aplikację mobilną można połączyć z programem na PC. Do tego istnieje możliwość synchronizacji z DropBoxem lub baza danych na komputerze. Jest darmowy, a reklamy nie są nachalne. Wprawdzie kategorie wydatków i wpływów są po angielsku i nie potrafiłam ich przetłumaczyć (zedytować), ale można dodać własne, już w języku polskim. Przypomina o cyklicznych płatnościach – co dla mnie bardzo ważne, bo mam pamięć dobrą, ale krótką.

moneymanagerex

Moja ocena: 8/10

Money Lover (Android, Windows Phone, iOS)

Nie wymaga logowania co jest jej plusem. Po konfiguracji pierwszego portfela bez problemu możemy zarządzać wydatkami i przychodami, planować budżet, oszczędności i rachunki. Dane są ukazane w bardzo czytelnej formie, podsumowania zawierają wykresy, a każda z kategorii wydatków oddzielne ikony. Umożliwia eksportowania danych do formatów Excela czy też plików CSV. Niestety wymaga połączenia z internetem – jadąc pociągiem i gubiąc co chwilę sygnał miałam problem z obsługą programu.

moneylover

Moja ocena: 7/10

Money Zoom (Android, Windows Phone, iOS)

Wymaga logowania. Pierwszą czynnością po zalogowaniu jest podanie miesięcznego limitu wydatków, którego nie chcemy przekroczyć. Program przelicza ile pieniędzy możemy wydać każdego dnia. Wydatki mogą być przydzielone do 14 kategorii. Program daje możliwość synchronizacji z innymi urządzeniami mobilnymi, a w przyszłości z kontami bankowymi.

moneyzoom

Moja ocena: 6/10

Mój portfel – MyMoney Tracker (Android, Windows Phone, iOS)

Program jest prosty i zrozumiały dla każdego. Jednak obiektywnie i kobieco patrząc – brzydki wizualnie. Dużym plusem jest dodawanie zdjęcia np. rachunku do opisywanego wydatku. Łatwo sprawdzić także skąd wyszły/przyszły pieniądze. Dane można synchronizować z DropBox i eksportować do CSV. Wsparcie dla wielu kont, nienachalna reklama.

mymoneytrack

Moja ocena: 6/10

Fot. 1 kate hiscock, CC BY 2.0

W tekście znajduje się link reklamowy.