Poradniki,  Zakupy

Jak i jaki rowerek biegowy kupić

Kilka lat temu rowery biegowe były wielką nowością. Co chwilę jakiś przechodzień mijając nas pytał, czy przypadkiem nie zgubiliśmy gdzieś pedałów. Często pytali też dziecka, które było zdezorientowane, bo nie wiedziało nawet co to te pedały i z czym to się je. Dziś nikogo chyba już nie dziwi widok 2-3 latka śmigającego alejkami w parku na swoim jednośladzie, często z jadącym obok na prawdziwym pedałowcu rodzicem. Jak i jak rowerek biegowy kupić dla dziecka?

Czym wozić dzieci?

Dzieci od początku wozimy – najpierw w wózku głębokim, potem spacerówce, czasem przesiadają się na trzykołowe rowerki-pchacze czy jeździki. Potem zwykle są rowery i hulajnogi, na końcu zostaje już tylko skuter, samochód, motor i quad. O ile nikt nie kwestionuje zalet dobrych wózków, o tyle jazda na rowerku trzykołowym, z pedałami montowanymi na kole przednim lub jeździkami wymuszającymi odpychanie się dwoma nogami już nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeździki wymuszają niefizjologiczną pozycję obciążająca biodra. Większość tych pojazdów dostępnych na rynku jest niska i szeroka, co powoduje, że dziecko musi siedzieć na nich z szeroko rozłożonymi nogami, odwieść je na boki, a podczas ruchu nierównomiernie obciąża stopy. Częste jeżdżenie na takim pojeździe utrwala nawyk i później niestety rzutuje to na chód i postawę. Rowerek trójkołowy z pedałami na przednim kole wymusza złą postawę (tak samo rowerek czterokołowy z bocznymi kołami, ale to w innym artykule), dziecko musi niesamowicie wielką siłę wkładać w pedałowanie, co często kończy się najzwyczajniej pchaniem przez rodzica pojazdu, który tak naprawdę trudno się kieruje. Lepszym rozwiązaniem są rowerki biegowe.

Co daje jazda na laufradzie?

– nauka równowagi
– szybsze przemieszczanie się
– zapobiega płaskostopiu
– dużo ruchu

Kiedy?

Rowerek biegowy możemy kupić jeszcze przed drugimi urodzinami dziecka. Na najmniejszych rowerkach biegowych mogą już próbować jeździć maluszki o wzroście ok. 80 cm. Prosty jednoślad bez pedałów sprawia, że dzieci całą energię nóg wykorzystują na odpychanie się oraz na podpieranie i hamowanie. Dlatego nauka jazdy nie będzie zakłócona przez dodatkowe czynności jak konieczność kręcenia pedałami.

„Niekwestionowaną przewagą rowerka biegowego nad trójkołowcami oraz rowerkami z bocznymi kółkami jest komfort jazdy po nierównej powierzchni. Na rowerku biegowym smyk bez problemu podjedzie pod górę (pedałując nie dałby rady), zjedzie z niej, będzie szalał po lesie, górkach dołkach i korzeniach, a nawet lekko piaszczystych ścieżkach, podczas gdy rowerki trójkołowe czy te z kółkami z boku w ogóle nie nadają się do jazdy po takim terenie.” www.aktywnysmyk.pl

Jak dobrać wielkość rowerka biegowego?

Wielkość kupowanego rowerka biegowego określamy mierząc długość nóżki malca, mierząc jej długość po wewnętrznej stronie, gdy dziecko jest w butach. Porównując jej długość z wysokością siodełka dobieramy rowerek tak, by dziecko mogło bez problemu wsiąść na rowerek oraz by jak najdłużej cieszyło się jednośladem. W prawidłowo dobranym rowerku biegowym dziecko siedząc na siodełku powinno całą stopą, a nie samymi palcami, dotykać podłoża (bardzo ważne jest to aby nóżka była zgięta lekko w kolanie czyli siodełko o ok 1-2 cm niżej niż długość nóżki). Kupowanie rowerka za dużego może zrazić dziecko do jazdy, bo nie pozwoli mu swobodnie się odpychać albo siedzieć.

Niektóre rowerki posiadają hamulec, inne hamowane są wyłącznie za pomocą nóg małego rowerzysty.

„Bardzo młody kierowca rowerka biegowego, w przeciwieństwie do klasycznego rowerka, może się obyć bez hamulca, może się obyć bez niego również starszak, jeśli z góry wiadomo, że jeździć będzie jedynie po płaskim i „wolnym” np trawiastym terenie. Dla pozostałych starszaków zaś hamulec ręczny jest bardzo użytecznym, a dla rowerowych z-górko-zjeżdżaczy – niezbędnym dodatkiem.” www.aktywnysmyk.pl

Ciekawym rozwiązaniem dla nowego kierowcy jest także możliwość blokady skrętu kierownicy. Głównym powodem dla jakiego montuje się taką blokadę w rowerkach biegowych jest uniemożliwienie nagłego skręcenia przedniego koła.

Jakie koła są najlepsze?

Większość rowerków posiada regulację siodełka w zakresie ok 10 cm, niektóre modele rowerków biegowych mają w komplecie dwie wymienne sztyce podsiodłowe o różnych długościach co powoduje, że rowerek naprawdę długo „rośnie” wraz ze smykiem. Rowerki różnią się też wielkością kół. Nie należy jednak sugerować się ich wielkością podczas wyboru rowerka, gdyż ważniejsza jest wysokość siodełka odpowiednio dostosowana do wzrostu.

W wielu modelach rowerków bez pedałów stosowane są piankowe opony. Charakteryzują się one mniejszą wagą w porównaniu z oponami pompowanymi, są odporne na przebicia. Piankowa opona ma mniejszą elastyczność od gumowej, jest twardsza, zatem słabiej tłumi nierówności podczas jazdy. Wadą opon piankowych jest słabsza przyczepność do podłoża,a co za tym idzie większa podatność na poślizgi. W pojazdach dla aktywnych maluchów najczęściej montowane są koła wyposażone w dętkę oraz gumową oponę. Opony takie nie tylko lepiej tłumią wstrząsy, ale także posiadają bieżnik gwarantujący większa przyczepność. Dodatkowo dzięki możliwość obniżenia wysokości rowerka poprzez delikatne upuszczenie powietrza rowerek może być stosowany dłużej, a w przypadku małego sprintera pozwala nieco zwolnić jego obroty.

A potem żyli długo, szczęśliwie i szybko!

Fot. ABUS Security Tech Germany’s photostream, CC BY-ND 2.0

* Wpis powstał przy merytorycznej pomocy www.aktywnysmyk.pl