
Najciekawsze książki przyrodnicze dla dzieci
Otaczający nas świat teraz wiosną jest chyba najciekawszy dla dzieci: roślinki zaczynają wychodzić z ziemi, motyle i pszczoły latają po łące, drzewa obsypane są kwieciem, a ptaki radośnie budują swoje gniazda i wysiadują młode. Codziennie na dachu mojej stodoły siada wieczorem parka zakochanych gołąbków i grucha. Dzieciaki lecą wtedy do okna i oglądają „jak całują się ptaszki”. Nie wiem co jest słodszym widokiem: zaciekawione dzieci czy chylących ku sobie głowy gołębi. Jednak nie na wszystkie pytania, jakie na temat przyrody zadają moje dzieci, potrafię odpowiedzieć. Czasem posiłkuję się internetem albo książkami. Książki mają jeszcze często to do siebie, że poza suchymi faktami możemy znaleźć pozycje dostosowane do wieku czytelnika i opowiadające np. historie o zwierzątkach. Poniżej moim zadaniem najciekawsze książki przyrodnicze dla dzieci.
Nela na tropie przygód, Wydawnictwo Burda NG Polska
Dzieci znają Nelę z programu przyrodniczego „Nela Mała Reporterka”, który opowiada o przygodach kilkuletniej Neli i jej podróżach. Nela rozpoczęła swoje wojaże już w wieku pięciu lat, a pierwszą książkę napisała jako ośmiolatka. Polecana przez mnie pozycja jest już czwartą w jej dorobku. Jest to 150 stron z ciekawymi fotografiami odwiedzanych krajów, ciekawostkami, interaktywnymi zabawami, kodami QR, dzięki którymi informacje zamieszczone w książce możemy poszerzać o te zawarte w internecie.
Przekroje szczegóły ciekawostki Na wsi, Wydawnictwo Aksjomat
Ta licząca zaledwie 12 stron książeczka z twardymi stronami ujęła mnie za serce. Pokazuje to, co normalnie nie jest widoczne dla naszego wzroku – przekrój przez ogród, las, jezioro. Dzięki niej możemy pokazać dziecku jak rośnie marchewka, gdzie mieszka kret, co zimą robi borsuk czy gdzie mieszkają wiewiórki.
Przekroje owoce i warzywa, Agnieszka Sowińska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla żarłoków, ale także dla niejadków. Na 32 stronach możemy sprawdzić co dzieje się w popularnych owocach i warzywach, jakie właściwości mają witaminy i substancje mineralne, co daje nam białko, a co błonnik itd. Duży format, wesołe ilustracje Agnieszki Sowińskiej, wierszowany wstęp autorstwa Agnieszki Frączek.
Olo biolog, Iza Skabek, Wydawnictwo SptotArt
Bohaterem całej serii książek Izy Skabek, w skład które wchodzi „Olo biolog” , jest Olo. Jest on jedynakiem, ale nigdy nie bywa sam. Towarzyszą mu suczka Kropka i cała masa Zmyślonych Ludzi: Pan w Okularach, Pani z Kokiem, Panowie w Dresach, Pan z Aparatem czy Profesor Mikroskopowy. To oni uważają Ola za prawdziwego biologa, odkrywcę, nawet, jeśli on chciał tylko pobawić się swoją gąsienicą Szczotogrzmotem. W takim chaosie wywołanym oklaskami, zdjęciami i wywiadami mały biolog nie zauważył, że z gąsienicy zrodził się motyl… Fantastyczna opowiastka dla każdego przedszkolaka urozmaicona pięknymi rysunkami Doroty Prończuk.
Opowiastki dla małych uszu, Joanna Wachowiak, Wydawnictwo BIS
Książeczka ta zawiera osiem krótkich opowiastek o zwierzątkach, które mają całkiem ludzkie problemy: a to ślimak nie umiał się bawić, myszka postanowiła latać jak nietoperz, a wiewiórka miała bardzo szczęśliwy dzień. Pouczające historie uzupełniają piękne ilustracje autorstwa Anity Głowińskiej. Z pewnością spodoba się każdemu małemu dziecku czytana do snu.
Nasz przyroda: Rośliny i zwierzęta Europy, Wydawnictwo Readers Digest’s
Jest to wprawdzie gruba, ale bardzo przystępnie napisaną w formie atlasu książka. Znaleźć można w niej nie tylko ptaki, ale także inne zwierzęta czy rośliny Europy, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które znaleźć można w Polsce. Sama często z niej korzystam!
Zoologia, Jolivet Joelle, Wydawnictwo Egmont
Wprawdzie to nie książka akademicka, ale ja niektórych zwierząt nawet w ZOO nie spotkałam. Są w paski, cętki, są opierzone, maja futra albo łuski. Żyją w morzu, oceanie, w górach, jaskiniach… Każdy mały fascynat zwierząt znajdzie tu coś dla siebie. Na końcu znajduje się słownik, dzięki czemu mamy szansę odpowiedzieć na pytanie w stylu: “A czy dalmatyńczyki rodzą się z kropkami?”
Anatomia farmy, Rothman Julia, Wydawnictwo Entliczek
Jeśli dziecko zamęcza Cie pytaniami o wieś i wszystko z nią związane, jest zafascynowane traktorami i kombajnami, uwielbia karmić kury u babci czy głaskać cielaczka w gospodarstwie agroturystycznym być może zainteresuje je także ta książeczka. Jest bogata w diagramy, rysunki, przekroje, pokazuje krok po kroku życie wsi, jej cechy charakterystyczne. Pokazuje świat, o którym ja, wsiun z dziada pradziada, nawet nie miałam pojęcia.
Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach, Wydawnictwo Multico
Ta 120-sto stronicowa książeczka o formacie A4 w ciekawy sposób przybliża najbardziej znane gatunki ptaków Polski. Szczegółowo opisane są cechy gatunku, jego sposób odżywiania, tryb życia, przyzwyczajenia i dziwactwa, a nawet cechy charakterystyczne jak śpiew skowronka czy kleptomania srok. Książeczka jest bardzo kolorowa i spodoba się każdemu entuzjaści przyrody.
Z tej serii ukazała się także pozycja dotycząca zwierząt.
Książka z serii Poznaję kolory: Owoce i warzywa, Marta Rydz, Elżbieta Wójcik, Wydawnictwo SBM, 2009
Absolutny hit Artiego z czasów żłobka! Książka zawiera realistyczne obrazki. Pokazane owoce i warzywa są przedstawione według kolorów oraz podobieństwa. Są w nim nie tylko rodzime jabłka czy marchewki, ale także egzotyczne jak patat, salak, marakuja czy wprawiająca w osłupienie panie opiekunki karambola.
Czy jesteś żabką?, Tłumaczenie: Katarzyna Dmowska, Ilustracje: Noeline Cassettari, Wydawnictwo Olesiejuk, 2008
Można nazwać tą pozycję interaktywną książką. Nie znajdziemy w niej żadnych przycisków, lecz różne tekstury, dzięki czemu jest idealna dla dzieci, które są wrażliwe na dotyk i powinny ćwiczyć sensorykę. Zwierzątka maja miękkie futerka, gładką skórę, szorstką czy lśniącą łuskę, lepki język. Wszystkiego można dotknąć i przekonać się samemu. Uwaga! Książka zawiera małe elementy. Zalecana dla dzieci powyżej 3-go roku życia. Do użytku pod opieką dorosłych.
Inne ciekawe propozycje dla dzieci:


5 komentarzy
www.swiattomskiego.blogspot.co
Opowiastki dla małych uszu mogłyby się u nas sprawdzić 🙂
mamajanka
według mnie są świetne! ciekawe pod względem poznawczym, ale przede wszystkim z bardzo pozytywnym przesłaniem
no i ładne 🙂
zaciekawił mnie za to Olo — jak dotąd edukował nas przyrodniczo Alojzy Mniszek (ha! też ze znakiem CED!), ale ten biolog też wygląda przyjaźnie
Mom on top
My ostatnio przystopowaliśmy z zakupami książek, bo syn ma ich już całe mnóstwo, a sięga i tak tylko po kilka ulubionych.
Zwykła Matka
Uwielbiamy Joanne Wachowiak i Centrum Edukacji Dziecięcej 🙂
Gra Żyna
Zaciekawił mnie Olo, będziemy go szukać w bibliotece lub księgarni 🙂