Co łączy Muminki, Szatana Serduszko, Pikachu, Sadzanki i Kirę? Wszystkie te fantastyczne postacie powstały w kraju anime i mangi, w Japonii. Miękka kreska, ciekawa przygoda, nieograniczona fantazja mieszająca się z realnością, magia i wierzenia rodem z kraju kwitnącej wiśni.
Najbardziej znane są produkcje Studia Ghibli, założone w 1985 roku m.in przez prawie legendy animacji, Hayao Miyazakiego i Isao Takahatę. Na swoim koncie mają niejedną superprodukcję skierowaną do młodego widza, nagrodzoną także Oskarem.
Animacje japońskie to nie tylko spektakularne walki dobra ze złem, gdzie widz od efektów świetlnych może nabawić się epilepsji, fantastyczne postacie i światy pełne starojapońskich bogów i demonów, opowieści o czarodziejkach czy graczach (siatkarki, piłkarze, gracze GO), ale także wspaniałe kino familijne.
Mój sąsiad Totoro (Tonari no Totoro, 1988)
Ojciec z dwiema córkami, Mei i Satsuki, przeprowadza się na prowincję. Matka dziewczynek jest w szpitalu. Dzieci zauroczone nowym miejscem dokonują odkrycia, że na świecie sporo jest jeszcze miejsca na magię i magiczne stworzenia. Obraz urzeka pięknem przyrody, poszanowaniem praw natury i tradycji. Film ukazuje relacje łączące rodzinę i jej nowych sąsiadów. Po obejrzeniu tego filmu każdy chciałby spotkać się z malutkimi Sadzankami, wielkim Totoro i zadziwiającym Kotobusem.
Ponyo (Gake no ue no Ponyo, 2008)
Animacja pokazująca, że przyjaźń pomiędzy małym chłopcem a rybką wyłowioną z oceanu może być początkiem wielkiej przygody, a potęgi oceanu i magii przyrody nie można lekceważyć. Mnie jako matkę wprawiała w osłupienie dojrzałość pięciolatka. A może zwyczajnie nie zdaję sobie sprawy z tego jakie są dzieci w tym wieku?
Muminki (Tanoshî Moomin Ikka, serial TV, 1990-1992)
Fantastyczna opowieść o przygodach otwartej rodziny Muminków mieszkających w przepięknej dolinie. Pełno w niej przedziwnych stworzeń jak paszczaki czy hatifnaty, straszy czarownica i Buka. Muminki prowadzą spokoje życie, uwielbiają gości. Mama Muminka jest zmorą feministek: tylko stoi przy garach, sprząta i podlewa kwiatki. Zazdroszczę jej spokojnej postawy. Tata Muminka to typ pisarza-artysty, wiecznie zajęty pisaniem pamiętników i szukaniem weny. Serial powstał na podstawie książek i komiksów fińskiej pisarki Tove Jansson i jej brata Tove Larsa Janssona.
Mała księżniczka (Shokojo Sara, serial TV, 1985)
Jedna z wielu wersji słynnej „Małej księżniczki” Frances Hodgson Burnett. Mała dziewczynka wraca z kolonialnych Indii do macierzystej Anglii, gdzie ojciec umieszcza ją w szkole z internatem. Dziewczynka jest mądra i wygadana, co kłóci się z poglądem właścicielki pensji, ze dzieci powinny chodzić jak w zegarku. Z początku mała Sara jest traktowana jak prawdziwa księżniczka, gdyż jej ojciec jest właścicielem kopalni diamentów. Gdy jednak okazuje się, że inwestycja była nietrafiona, a ojciec ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, sytuacja dziewczynki diametralnie się zmienia i teraz by przeżyć, musi być służącą swoich koleżanek z klasy oraz wymagającej Panny Minchin. Bajka pokazująca, że bycie prawdziwą księżniczką to dobre serce, a nie piękne zabawki i śliczne sukienki.
Podniebna poczta Kiki (Majo no Takkyubin, 1989)
Zanim czarownica zostaje zgrzybiałą staruszką z nosem jak Hogata, jest jakiś czas małą dziewczynką i uczy się fachu. Film opowiada o przygodach właśnie takiej nastoletniej czarownicy Kiki. Dziewczynka poszukuje miasta, w którym mogłaby zamieszkać i być tam jedyną czarownicą, tak, jak nakazuje tradycja. Aby zdobyć pieniądze na opłacenie pokoju i na życie otwiera nietypową firmę kurierską.
Narzeczona dla kota (Neko no ongaeshi, 2002)
Nastoletnia Haru ratuje życie kotu, który okazuje się kocim księciem. W podzięce otrzymuje nie tylko niechciane prezenty w postaci m. in. pudełek z żywymi myszami, ale także zaproszenie do królestwa kotów. Sprawy komplikują się, gdy władca krainy proponuje dziewczynie małżeństwo ze swoim synem.
Zrywa się wiatr (Kaze tachinu, 2013)
Film opowiada o znanym projektancie myśliwców japońskich podczas II Wojny Światowej. Ukazuje marzenie zbudowania lekkiego samolotu w czasach, gdy wszystko co latało, musiało mieć karabiny i bomby. Ukazuje też, że wojna jest gorsza od naturalnych kataklizmów. Dobry film dla fanów lotnictwa, także tych malutkich.
Szept serca (Mimi wo Sumaseba, 1995)
Nastolatka, która swoje monotonne życie wzbogaca zatapiając się w świat literatury, zauważa pewnego dnia, że wszystkie czytane przez nią książki były wypożyczone przez tą samą osobę. Odnajduje intrygującego czytelnika. Jest nim młody chłopiec, który pragnie zostać lutnikiem, jak jego dziadek. Wraz z jego odnalezieniem w jej życiu maja miejsce nieoczekiwane zmiany.
Tajemniczy świat Arietty(Kari-gurashi no Arietty, 2010)
Film będący adaptacją cyklu książek Mary Norton o pożyczalskich, malutkich ludzikach mieszkających pod podłogami domów i pożyczającymi np. chusteczki czy kostki cukru. Życie jednej z takich rodzin zostaje zakłócone, gdy o ich pobycie dowiaduje się chory chłopiec. Zaprzyjaźnia się on z małą Ariettą. Niestety nie tylko on dowiaduje się o małych sąsiadach.
Makowe wzgórze (Kokuriko-zaka Kara, 2011)
Animacja ukazuje zwyczajne życie nastolatków, pochłoniętych walką o uratowanie starego budynku, który zostaje oddany do rozbiórki ze względu na zbliżające się igrzyska olimpijskie. Okazuje się, ze dwoje bohaterów ma ze sobą więcej wspólnego, niż początkowo myślą.