Smok jaki jest każdy widzi, jednak nie ma chyba bestii bardziej różnorodnych niż te mityczne stworzenia. Pierwsza z trzech pozycji autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, wydanej przez Wydawnictwo BOSZ, czyli „Księga smoków świata” skupia się na smokach i wężach znanych w starożytnym Egipcie, Azji Przedniej, Iranie i Armenii, znane w tradycji greckiej, rzymskiej, żydowskiej, wszesnochrześcijańskiej i późnoantycznej.
Co znajdziemy w książce?
Książka dzieli się na pięć części, kolejno opowiadających o ponad stu smokach i pokrewnych im wężowych potworach należących do świata starożytnych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego oraz Bliskiego i Środkowego Wschodu. Chronologiczne potraktowanie tematu pozwala zauważać wpływy jednej kultury na drugą czy wyodrębnienie się nowych, dominujących cech tych legendarnych gadów. Większość danych opiera się na dziełach z danego okresu, często cytowanych w książce. Jeśli jakiś smok występuje w różnych legendach lub legendy mają kilka wersji także jest to uwzględnione w opisie bestii. Poznamy zatem nie tylko smoki latające, ale także morskie czy różnego rodzaju węże i chimery.
Więcej fantastyki w księgarni Taniaksiazka.pl.
To jest ciekawe!
Dla mnie najciekawszy był zwłaszcza ostatni rozdział, w którym autor omówił smoki znane w naszej kulturze. O wielu z nich się słyszało, jak choćby o bazyliszku, jednak nie wiedziałam, ze nie był to typowo warszawski smok. Ciekawe były także wszystkie podania dotyczące świętych i ich walki ze smokami oraz pochodzenie hucznie świętowanego Sylwestra.
Podsumowanie
Nie jest to książka dla dzieci, gdyż to bogate opracowanie, z czasem trudnym słownictwem, starożytnymi przekładami i czasem sporą brutalnością. Książkę uświetniły ilustracje Mikity Rasolki. Jest to pozycja dla każdego, kto interesuje się pradawnymi bestiami, podaniami i legendami czy mitami. Pięknie wydana i idealna także na prezent.
„Księga smoków świata” otrzymana z Taniejksiazki.pl.