Site icon Konfabula

Leopantera. Historia jednej miłości

Miłość niejedno ma imię i czasem przeczy wszystkim prawom i tradycjom. Takie można odnieść wrażenie, oczywiście jak najbardziej prawdziwe, po przeczytaniu książeczki „Leopantera” Józefa i Piotra Wilkoniów. Bo czy miłość pomiędzy panterą a lampartem jest możliwa? Przecież to tak różne zwierzęta jak dzień i noc, choć należą do jednego gatunku.

Fabuła „Leopantery”

Podczas jednej z nocnych wędrówek po sawannie leopard Bruno trafia aż do dżungli, gdzie w ciemnościach straszy go czarna pantera o przepięknych oczach, Lisa. Choć Bruno to zwierzę dnia, lubi czasem wyjść nocą, lecz nie widzi tak dobrze i łatwo mu się zgubić. Lisa wyprowadza go z dżungli i znika, ale Bruno nie może przestać myśleć o kotce. Nawet polowania i opowieści ojca o nich nie są już takie ciekawe. Chce tylko spotkać się wieczorem z Lisą. Niestety, jak to u zakochanych, zdarza im się pokłócić. Po jednym z takich nieporozumień Lisa znika tak skutecznie, że Bruno musi o nią cały dzień wypytywać, a i tak nie udaje się mu go znaleźć. Ciągłe poszukiwania sprawiają, że przestaje polować, chudnie, mizernieje, co martwi jego mamę. Na szczęście to bardzo wyrozumiała rodzicielka. Kiedy Bruno wyjawia jej swoje problemy, radzi, by mimo wszystko szukał dalej, bo zwyczajnie obydwoje są stworzeni dla siebie mimo różnic w charakterze czy wyglądzie. Na szczęście to nie tragiczni kochankowie i historia kończy się dobrze.

Małe „ale”…

Podobała mi się wizja książki i rozumiem, że sporo w takiej publikacji jest kwestii umownych. Jak choćby to, że czarny kot nazwany jest panterą. A, jak już wierszyk Tuwima uczył „pantera jest cała w cętki”. Tak narwę pantera i lampart to zwierzęta należące do tej samej rodziny kotowatych, mieszkające w Afryce, Azji i Ameryce Południowej, a czarnym kotem możemy raczej nazwać pumę amerykańską, czyli jaguara. Istnieje jednak melanistyczny leopard lub jaguar zwany czarną panterą. Mają one nadmiar czarnych pigmentów, ale obecne są również ich typowe cętkowane znaczenia. Melanizm u lamparta jest spowodowany przez allel recesywny, a u jaguara przez allel dominujący. Na szczęście to nie książka biologiczna, a literatura opowiadająca o uczuciach i równości.

Ilustracje „Leopantery”

Warto zwrócić uwagę także na przepiękną szatę graficzną książki. Wprawdzie to dość cienka, bo 32-stronicowa lektura, jednak ujmuje puchatymi projektami postaci. Każde dziecko, które kocha koty, pokocha i tę książkę.

Podsumowanie

„Leopantera” to bardzo delikatna książka. Słowa są dobrze wyważone, a historia sprawia wrażenie być spójna, bez niepotrzebnych wtrąceń i wątków. To opowieść nie tylko o rodzącym się uczuciu, ale także tolerancji dla inności. Bo to, jak wyglądamy nie wpływa na to, jacy jesteśmy. A żeby kogoś kochać nie trzeba być identycznym. To jak z połówkami pomarańczy: nie muszą one być symetryczne, muszą tylko w miejscach styku dokładnie do siebie przylegać.

Recenzja także na portalu Secretum.pl

Exit mobile version