Zwykle inność budzi w nas uczucia. Dobrze jeśli ciekawości. Źle jeśli niczym niepopartym strachu. Najgorzej jeśli ten strach budzą ludzie, którzy są od nas inni. Czy to fizycznie, mentalnie, czy kulturowo. O problemie z jakim na przestrzeni wieków borykają się uchodźcy, opowiada nowa książka Wydawnictwa Muchomor.
Kim jest uchodźca?
Brazylijscy autorzy „Uchodźców”, Ilan Brehman oraz Guilherme Karsten, łatwo naświetlają ten temat. To każdy, kto musi emigrować ze swojego kraju. Czasem powodem jest głód, wojna, innym razem chęć zapewnienia lepszych warunków, wolność.
Kim są tytułowi uchodźcy?
Przyglądamy się opuszczającej kraj zamieszkania rodzinie. Najpierw jest to grupa Egipcjan, potem mieszkańców Bagdadu, Konstantynopola, jakiegoś europejskiego miasteczka, być może Londynu. Na końcu z „kraju wolności”, USA. Łączy ich ciągłe przenoszenie się, ostracyzm społeczny i przekazywany z pokolenia na pokolenie naszyjnik. Jest on niejako pomostem łączącym ich z historycznymi korzeniami.
Ważny przekaz
„Uchodźcy” pokazują, jak łatwo przychodzi nam patrzeć na innych podejrzliwie tylko dlatego, że są inni. I jak ciężko jest się asymilować pod presją takich spojrzeń. Pokazuje też, że bez względu na to, jak dorośli się do siebie odnoszą, dzieci mogą być ponad to. One nie kategoryzują, nie wyśmiewają inności. Są jej po dziecięcemu ciekawe i dzięki temu otwarte na poznanie. A tylko gruntowne poznanie pozwala na zrozumienie i zaprzyjaźnienie się z kimś, kto stał się migrantem.
Dla kogo jest to książka?
„Uchodźcy” jest krótką lekturą, z która poradzi sobie już kilkulatek. Prosty tekst, częste powtórzenia i wyraźna czcionka sprzyja nauce czytania. Kolorowe rysunki zachęcą do poznawania każdego z kolejnych miejsc, do których udaje się rodzina bohaterów.