W Internecie kupić można właściwie już wszystko. Za pomocą kilku kliknięć łatwo porównać ceny w różnych sklepach, a wysyłka już następnego dnia może przybyć na adres domowy. Zakupy online są wygodne i proste, jednak najczęściej wiążą się z koniecznością podania danych osobowych i informacji o karcie kredytowej. Jakie środki bezpieczeństwa zachować?
Bezpieczeństwo sprzętu podczas zakupów online
Niezbędny krok to regularna aktualizacja urządzenia, ponieważ jeżeli występuje luka w zabezpieczeniach, producenci zazwyczaj naprawiają problem właśnie za pomocą okresowych aktualizacji. Awaria aplikacji może prowadzić do kradzieży danych przez hakerów. Zaleca się również zainstalowanie programu antywirusowego, które wykryje potencjalne zagrożenia, złośliwe oprogramowanie.
Największym ryzykiem podczas podawania danych do płatności jest korzystanie z publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi. Dużo bezpieczniej będzie skorzystać z transmisji danych lub zainstalować usługę VPN. Wirtualna sieć prywatna zmienia adres IP telefonu lub laptopa, dzięki czemu cyberprzestępcy nie będą w stanie wykraść informacji.
Warto rozważyć utworzenie adresu e-mail przeznaczonego wyłącznie do zakupów online. Zmniejszy to ryzyko związane z przypadkowym otwarciem wiadomości typu spam lub potencjalnie złośliwych wiadomości e-mail udających promocje sprzedaży lub inne powiadomienia. Nigdy też nie wolno używać tego samego hasła do profilu w sklepie internetowym i poczty e-mail, gdyż takie informacje łatwo będzie przechwycić.
Jak sprawdzić czy sklep internetowy jest bezpieczny?
Przed dokonaniem każdego zakupu w Internecie należy się upewnić co do rzetelności samego sklepu internetowego. Najlepiej będzie poszukać opinii na portalach społecznościowych i sprawdzić warunki sprzedaży, metody płatności i politykę prywatności. W przypadku wątpliwości co do danej witryny, warto skorzystać z opcji płatności przy odbiorze, nawet jeśli możliwość ta jest nieco bardziej kosztowna. Inna opcja to skorzystanie z tymczasowego numeru karty kredytowej, co będzie szczególnie przydatne przy jednorazowych zakupach.
Oprócz upewnienia się, że sam sklep internetowy jest bezpieczny, ważne jest sprawdzenie bezpieczeństwa połączenia. W pasku przeglądarki podczas dokonywania płatności powinno pojawiać się HTTPS, a nie http, a obok adresu URL powinna znajdować się ikonka kłódki, oznaczająca, że dany sklep internetowy ma certyfikat bezpieczeństwa.
Jedno z największych zagrożeń związanych z zakupami online wiąże się ze zwrotem produktów. Sprawdzony sprzedawca to taki, który udziela wszelkich gwarancji, że operacja zwrotu lub wymiany zostanie przeprowadzona sprawnie i bez szkód dla interesów kupującego. Rzetelne sklepy internetowe zamieszczają jasną informację na temat sposobu odzyskania pieniędzy za wadliwy lub niezgodny z oczekiwaniami produkt.
Zobacz też jakie masz prawa jako kupujący poprzez Internet: Jak zwrócić towar kupiony w Internecie?