Site icon Konfabula

Czy Bubble Tea jest bezpieczna dla dzieci?

Bubble Tea, czyli tajwański zimny napar herbaciany z kulkami tapioki, to zabawny i modny napój, zwłaszcza wśród dzieci i nastolatków. Niedawno doniesiono jednak, że 14-letnia chińska nastolatka, cierpiąca na bóle brzucha i zaparcia, miała w brzuchu ponad sto niestrawionych kulek tapioki. Czy Bubble Tea jest bezpieczna dla dzieci?

Co to jest Bubble Tea?

Przygotowanie Bubble Tea zazwyczaj rozpoczyna się od wrzucenia miarki „kulek” – czarnych lub białych, zrobionych ze skrobiowego korzenia egzotycznej rośliny o nazwie maniok – na dno wysokiej szklanki. Potem zalewa się je zimną esencją herbacianą o dowolnym smaku (czarna, zielona, owocowa, nawet matcha). Można dodać owoce (także zblendowane), mleko, czekoladę i aromatyczne syropy smakowe, często także kostki lodu. Taki napój jest super słodki, ale i orzeźwiający. Podaje się go z szeroką, specjalnie ściętą skośnie słomką, dzięki czemu można wysysać kulki podczas picia herbaty.

Wszystkie składniki do pysznej Bubble Tea znajdziesz tu: sklep internetowy Bee.pl

Uwaga, kalorie!

Ponieważ głównymi składnikami napoju są skrobia i cukier, napój to bomba kaloryczna. Same kulki mogą zawierać od 7 do 15 kalorii na sztukę! Jeśli przeciętny napój składa się z 30 do 70 kulek tapioki, daje to w sumie od 210 do 1050 kalorii z samej tapioki. Nie uwzględnia to nawet różnych syropów, śmietanek i słodzików dodanych do herbaty.

Czy Bubble Tea jest bezpieczna dla dzieci, zwłaszcza małych?

Kulki np. Molecula, jak każde małe elementy, mogą stanowić zagrożenie dla małych dzieci. Niemiecki Federalny Instytut Zarządzania Ryzykiem ostrzega, że ​kulki mogą zostać zaaspirowane – przypadkowo wdychane do płuc – zwłaszcza przez dzieci poniżej czwartego roku życia. Zasysanie pereł przez słomkę zwiększa to ryzyko ze względu na dodatkowy nacisk. Poza tym herbata, zwłaszcza czarna, zawiera teinę i kofeinę – jedna porcja to nawet 100 mg teiny i 30 mg kofeiny, czyli razem więcej niż ta w jednej filiżance kawy!

No dobrze, ale dlaczego ta nastolatka cierpiała po wypiciu herbaty?

Najprawdopodobniej dziewczyna z wiadomości piła duże ilości herbaty bąbelkowej (o wiele więcej szklanka od czasu do czasu), a kulki skrobiowe mogą powodować zaparcia. Także, wbrew niektórym doniesieniom, tapiokowe kulki nie są rakotwórcze, gdyż żadne badanie dotychczas nie potwierdziło ich kancerogenności. W dodatku mogą poprawić jakość śliny poprzez obniżenie CRP w ślinie i zwiększenie poziomu Ca.

Rysunki: MileniakBlog

Wpis zawiera link promocyjny.

Exit mobile version