Niechętnie dzielę się z przychodzącymi do nas dziećmi hasem do Wi-Fi. Może dlatego, że go nie pamiętam, może dlatego, że wolę, by pograli nie na smartfonach, a razem pobawili się w rycerzy, zawalczyli żołnierzykami czy choćby pograli w jakąś planszówkę czy karty (Uno rządzi!). Problem zaczyna się, kiedy dzieci są same i im się nudzi. Mam jednak na to remedium: książki! O ile czasem ciężko utrafić w gatunek (Arti jest naprawdę wybrednym czytelnikiem), o tyle z takiej jak poniżej listy już coś można wybrać. Polecam zwłaszcza na długie trasy w samochodzie. Książka jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie potrzebuje hasła do Wi-Fi, baterii czy choćby zasięgu, by działać.
Dla młodszych nietabletowców
Paddington tu i teraz, Michael Bond, Wydawnictwo Znak
To już 12 tom przygód małego pluszowego niedźwiadka w starym kapeluszu, za dużych kaloszach i płaszczu. I jak zwykle wpada on w tarapaty, zupełnie tego nie rozumiejąc. Tak poważne, że nie obędzie się przed wkroczeniem na scenę policji! Czy rzeczywiście jej interwencja będzie zasadna? I jakie jeszcze przygody ma dla małego czytelnika bardzo mały miś?
Pralinka nie owija w bawełnę, Fanny Joly, Wydawnictwo Znak
Czasem rodzeństwo może być nie do zniesienia. Tak waśnie odczuwa Ainka, nie Pralinka czy Wazelinka jak ją przezywają. Jej bracia są złośliwi i wymyślają same wstrętne wstrętności! Nie dość, że zostawiają wszędzie swoje nie pachnące fiołkami skarpetki, to jeszcze podjadają jej cukierki i robią dokładnie odwrotnie niż dziewczynka prosi. Alinka ma jednak plan. Taki na dziś i na całe życie. Po pierwsze chce wygrać maszynę do produkcji najbrzydszych swetrów, które da w prezencie braciom, a także chce zostać sławną paryską akrobatką. Trzeci tom tej kochającej psuikusy 8-latki spodoba się zarówno Wam jak i Waszym pociechom .
Okropny rysunek, Emma Adbåge, Johanna Thydell, Wydawnictwo Zakamarki
Inka chciałaby rysować tak ładnie jak jej Starszy Brat. Ale to dla kikuatki zadanie zbyt trudne. Nie dość, ze nie wie jak, to nie wie też co narysować. A do tego sprzysięgły się przeciwko niej koty i wazony i nic jej nie wychodzi. Zupełnie nic. Wpada w złość i niszczy rysunek. Ale czy na pewno? Świetna lektura pokazująca dziecku, że złość nie jest dobra i że warto pozytywnie patrzeć na świat, bo wiele pięknych rzeczy kryje się w czymś, czego możemy na pierwszy rzut oka nie zauważać.
Czy każdy może zostać pilotem?, Robert Zawada, Wydawnictwo Dragon
Długo chciałam zostać archeologiem, do czasu, kiedy dowiedziałam się, ze trzeba znać dobrze daty wydarzeń historycznych. A do tego nie mam głowy, skoro nawet zapominam o ważnych rodzinnych uroczystościach. Dobrze, że chociaż Boże Narodzenie nie jest światem ruchomym 😀 Moje dzieci też już mają plany. Może któreś z nich zachce jednak być np. pilotem? Jeśli tak to tu znajdą wszystko, co najważniejsze. 30 ciekawych pytań i odpowiedzi, zabawne kolorowe ilustracje i solidna dawka wiedzy, której nie ma w szkole.
Pepe jeździ na rowerze i Pepe leci samolotem, Anna Karin Garham, Kapitan Nauka
Pepe to maluch, który wraz z czytelnikiem robi niektóre rzeczy pierwszy raz. Pierwszy więc raz jedzie sam rowerem czy leci z rodzicami samolotem. I razem z nim dowiemy się nie tyko jak bezpiecznie jeździć na jednośladzie, ale i jak zachować się podczas odprawy na lotnisku czy już w samym samolocie. Piękna książka obrazkowa dla najmłodszych. Obrazkowy słowniczek umieszczony na końcu książki tłumaczy pojęcia, z którymi dzieci mogły się dotychczas nie spotkać.
Seria Idol, Justyna Styszyńska, Wydawnictwo Widnokrąg
Książki z naklejkami to doskonały sposób na zapoznawanie dzieci z życiorysami interesujących postaci historycznych. Takimi są np. Kopernik, Pola Negri, Maria Skłodowska-Curie i Frida Kahlo. Na kartach książki dzieci znajdą nie tylko suche fakty, ale i zdania, które trzeba rozwiązać. Jedne będą wymagać od dzieci spostrzegawczości, inne wiedzy. To świetna zabawa!
Niesamowite budowle, Michał Gaszyński, Wydawnictwo Insignis
Micha Gaszyński, współautor pięknego Atlasu odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata, tym razem zaskakuje czytelnika pięknie zilustrowanym albumem z znanymi światowymi konstrukcjami jak Wieża w Pizie. Każda z budowli opatrzona jest informacjami i ciekawostkami, które nawet dorosłego zaciekawią.
Dla fanów gier (a dokładniej Minecrafta)
Wyprawa po serce Overlordu, Marine Carteron, Wydawnictwo Polarny Lis
Nie wiem co by zrobił mój Arti, prawie rówieśnik bohatera tej książki, Antoine, gdyby do jego szkoły przyszedł nieznajomy wyglądający z oczu jak minecraftowy Endermana! Pewnie bałby się, że teleportuje się tuż za nim i zaatakuje. Ale w przypadku książki jest trochę inaczej: ów nieznajomy ma zamiar zlikwidować ból i śmierć ze świata niczym Pain z Naruto. Tyle że zamiast nieskończonego tsukuyomi woli przenieść wszystkich ludzi do gry. W końcu w grze jest nieskończona ilość żyć! Czy jednak nie zniknie z nim cała radość? W panach nieznajomego mogą namieszać jedynie doświadczeni gracze jak właśnie Antoine czy jego koleżanka Venus, którzy będą mogli udać się do Overworldu, żeby przekazać najlepszemu graczowi artefakt, który odwróci los wydarzeń. Do świata pełnego wybuchowych creeperów, morderczych zombie czy strzelających z łuku szkieletów, czyhających na ich głowy.
Seria Przygody w świecie Minecrafta
Seria opowiada o naprawdę ciekawych przygodach w uniwersum Minecrafta. W skąd serii wchodzą tytuły: Nieśmiertelny zombi, Dziecko Cienia , Wojna ciemności, Mroczna świątynia, Kraina smoków, Przeniesione królestw, Zniszczyć Wither, Zapomniany restart, Dzień Creeperów, Portal, Herobrine powstaje. Josh, Andre i Susy znajdują się w świecie wygenerowanym przez program Minecraft. Jedynym ratunkiem jest znalezienie legendarnego Herobrina. Jednak na ich drodze co rusz będą stawać nowe przeciwności.
Seria Frigiel i Fluffy
Przygody psa Fuffiego i ludzika ze świata Minecrafta, młodego maga Frigiela. Wyruszają oni do Netheru, by odkryć prawdę o uwolnieniu siejącego grozę na powierzchni Smoka Kresu, istotę, która podobno miała być już tyko legendą i straszakiem na niegrzeczne dzieci. Po drodze dołącza do nich Abel i Alice. Razem nie raz staną śmierci w oczy. Więcej we wpisie: Frigiel i Fluffy.
Dla nastolatków bez smartfona
George i poszukiwanie kosmicznego skarbu, Lucy Hawking, Stephen Hawking, Wydawnictwo Zysk i S-ka
Kolejna odsłona przygód George’a w kosmosie, którego przygody być może znacie z pierwszej części pt. George i tajny klucz do wszechświata. Chłopca bardzo zasmuciła wieść, że jego przyjaciółka i sąsiadka Annie wraz z ojcem, naukowcem, przeprowadzają się do Stanów Zjednoczonych. Tam Eric ma rozpocząć nową pracę przy programie lotów kosmicznych. Jego łazik ma zbadać czy na Marsie są jakieś ślady życia. Okazuje się jednak, że dziewczynka dostała sygnał pozaziemski i muszą znowu uruchomić superinteligentny komputer Kosmos, by ratować Wszechświat. Tym razem będąc na Przylądku Canaveral podczas startowania jednej z misji załogowych i z pomocą Emmett, nowego irytującego, ale genialnego kolegi z Florydy. Poza wartką akcją i przekazywanych mimochodem informacji o lotach kosmicznych, książka zawiera dodatkowo eseje Stephena Hawkinga oraz jego kolegów fizyków o najnowszych teoriach na temat podróży po Wszechświecie.
Ratownik, Jirō Taniguchi, Hanami
A może manga? Ta nie dość, że nie zawiera zbyt wiele scen drażliwych dla młodego człowieka, nie ocieka seksem czy wulgaryzmami, to jeszcze pokazuje pułapki, w jakie czasem można wpaść obierając drogę ku dorosłości na skróty. To historia himalaisty Shigi, który obiecał zaopiekować się po śmierci kolegi jego rodziną, matką i córką. To właśnie ta ostatnia i jej zniknięcie powoduje, że Shiga idzie na ratunek. Okazuje się, że mała Megumi wcale nie była taka niewinna jak wszyscy myśleli. Choć fabuła jest dość przewidywalna, to warto sięgnąć po ten tomik. Tylko pamiętajcie: tu czytamy od końca książki.
Seria Baśniobór (5 tomów) i Smocza straż (2 tomy), Brandon Mull, Wydawnictwo Wilga
Seria Brandona Mulla to pięć tomów pierwszej części, czyli Baśnioboru (kolejno: Baśniobór, Gwiazda wieczorna wschodzi, Plaga cieni, Tajemnice smoczego azylu, Klucze do więzienia demonów) oraz kontynuacja, czyli dwa tomy Smoczej Straży. Historia opowiada o rodzeństwie przebywającym u dziadków podczas wakacyjnej przerwy. Zamiast nudy znajdują tu wiele pytań, zakazów i dziwnych stworzeń jak złotonośna kura. Zaczyna się robić ciekawiej jak tylko złamią zakaz wchodzenia do lasu… Najbardziej bożonarodzeniowy, bo właśnie opowiadający o tym czasie, jest tom 4. Całą seria z pewnością przypadnie do gustu lubiącym literaturę z gatunku fantasy.
Seria Percy Jackson i bogowie olimpijscy (5 tomów), Rick Riordan, Wydawnictwo Galeria Książki
Seria, która ukazuje przygody niezwykłego chłopca, potomka greckiego boga. Jak to w książkach bywa: chłopak nic nie wie długi czas i nie do końca jest przygotowany na taką informację. A jeszcze bardziej nie jest przygotowany na np. odnalezienie skradzionego zeusowego pioruna, uratowanie świata przed hordą tytanów czy wydostanie się z labiryntu. A to dopiero przedsmak bitwy z armią tytanów! Seria składa się z 5 tomów: Złodziej pioruna, Morze potworów, Klątwa Tytana, Bitwa w labiryncie, Ostatni Olimpijczyk. Jeśli dziecko zna tą serię, to może inna wielotomowa lektura pt. Magnus Chase i bogowie Asgardu mu przypadnie do gustu? Zawsze jeszcze można razem po lekturze obejrzeć film.
Seria Magiczne drzewo (dotychczas 11 tomów), Andrzej Maleszka, Wydawnictwo Znak
Burza powaliła olbrzymi, stary dąb, który okazał się być magicznym drzewem. Wytworzone z jego drewna przedmioty jak czerwone krzesło, berło czy kostka do gry teraz posiadają część mocy starego dębu. Fantastyczna opowieść o dzieciach, które znalazły przedmiot spełniający życzenia – te dobre i te złe. Dzięki niemu i innym magicznym artefaktom wokół nich dzieją się niesamowite rzeczy. Świetny polski cykl książkowy (i film także!).
Seria Felix, Net i Nika (obecnie 15 tomów), Rafał Kosik, Wydawnictwo Powrgraph
Felix, Net i Nika to kolejna polska seria dla nastolatków, tym razem jednak bardziej w duchu detektywistycznej przygodówki. Oto gimnazjaliści rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale nie brakuje w ich życiu szarej codzienności w szkole, gdzie wyłudzane są pieniądze od słabszych, zdarzają się narkotyki czy pierwsze miłości. Wszystko to czasem stawia przyjaźń, odpowiedzialność i przyzwoitość pod znakiem zapytania. Poza tym pierwszy tom można też zobaczyć w wersji kinowej.