W czasie deszczu, którego jesienią czy dość ciepłą zimą jakoś jest więcej niż zwykle dzieci się nudzą? Absolutnie, bo teraz jest możliwość, by sięgnęły po ciekawą książkę z serii „Młodzi przyrodnicy” jak np. „Jesień w świecie przyrody” czy „W górach”. Co znajdą w środku?
„Jesień”
Przede wszystkim to pięknie ilustrowana fotografiami i ciekawie opisana encyklopedia wszystkiego, co kojarzy nam się z jesienią. Jakie ptaki odlatują, a jakie zostają z nami na zimę? Które zwierzęta zapadają w zimowy sen, które zbierają zapasy? Czy nadal spotkamy pająki i owady podczas spacerów w lesie? Jakie grzyby czy owoce są jadalne, a jakich nawet lepiej nie dotykać? Wreszcie jak przygotować się na spacer do lasu.
Wszystkie informacje są nie tylko wizualnie ciekawie podane, ale także zadbano, by odpowiednie słówka były wyjaśnione w znajdującym się na końcu słowniczku. Także można szukać np. zwierząt z pomocą indeksu. Dziecko znajdzie tam też informację jak prowadzić własny dzienniczek obserwatora przyrody.
Ale to jeszcze nie wszystko!
W książce „Jesień” jest mnóstwo kodów QR, które dziecko bądź rodzic może zeskanować swoim smartfonem i dzięki temu posłuchać odgłosów zwierząt, jakie spotykamy podczas jesiennych wędrówek. Do tego maluch może skorzystać z podpowiedzi na kreatywną zabawę: robienie kasztaniaków czy kukiełki z kolby kukurydzy, sadzenie własnego drzewka w doniczce iw wiele innych. Jest także kilka stron umożliwiających sprawdzenie wiadomości w formie gry ćwiczącej pamięć typu znajdź różnice.
„W górach”
„W górach” to kolejna, dziewiąta już książeczka dla dzieci z serii „Młodzi Przyrodnicy”. Tym razem autorka przybliża nam świat widziany oczyma mieszkającej w górach niedźwiedzicy Kamy.
Wspólnie z nią i jej potomstwem poznają nie tylko zwyczaje tych wielkich zwierząt, ale także zobaczą jak zmienia się środowisko podczas jednego roku. Wiosną nie tylko niedźwiedzie, ale i przyroda budzi się ze snu. Lato obfituje w pożywienie, dzięki czemu maluchy mogą uczyć się go wyszukiwać czy opuścić przytulną gawrę na rzecz barłogu. Jesień każe robić zapasy tłuszczu, a zima jest czasem niedźwiedziego snu. Wszystko to z zaznaczeniem, że góry są inne niż niziny: mają piętra roślinne, krótszy okres wegetacji.
Inna oprawa graficzna
Tym razem książka jest pełna nie tylko ciekawych, choć krótkich historii z życia niedźwiedzi, ale przede wszystkim ilustracji spod ręki Natalii Talarek-Oswald. Są one bardzo stonowane i realistyczne. Wesołe dokazywanie niedźwiadków spodoba się każdemu małemu czytelnikowi.
Wydanie
Książki wydane są w wygodnym, poręcznym, zeszytowym formacie, dlatego wszędzie można je ze sobą zabrać. Na 32 stronach maluch znajdzie ciekawostki ze świata roślin i zwierząt. To prawdziwe perełki dla każdego miłośnika przyrody, zwłaszcza przedszkolaka czy ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. Atutem jest duża i wyraźna czcionka, która sprzyja samodzielnej lekturze dla początkującego czytelnika. Za plus uważam także bardzo ciekawe przygody niedźwiedzicy i jej dzieci, które dzieci będą słuchały/czytały z zapartym tchem niczym świetną książkę przygodową. Taki charakter książki popularnonaukowej, przyrodniczej dla dzieci jest świetnym przykładem jak połączyć fakty z ciekawą fabułą i sprawić, że nauka staje się przyjemnością.
Podsumowanie
Przede wszystkim „Jesień” czy „W górach” to książka, którą z chęcią dziecko weźmie ze sobą na spacer, by zrobić jakieś doświadczenia, rozpoznawać liście drzew, śpiew ptaków czy zwyczajnie dziwić się jak ten kolorowy, jesienny świat jest piękny.
Zobacz także inne książeczki z cyklu Młodzi przyrodnicy: „Pod wodą” i „Śladami zwierząt”
Oficjalne recenzje dla portali Szkrabajki.pl („Jesień”) i DuzeKa.pl („W górach”).