„Pod wodą” i „Śladami zwierząt”. Książeczki z cyklu Młodzi przyrodnicy
Dzieci mają coś, czego im zazdroszczę: ciekawość, która nie ogranicza się zawstydzeniem w przypadku pytań. Znacie pewnie to wieczne „co to?” i „dlaczego?”. Choć może być to męczące, ja jednak kocham właśnie te pytania. Jeśli chcecie pokazać dzieciom co nieco otaczającej nas przyrody, warto sięgnąć po cykl „Młodzi przyrodnicy” Wydawnictwa Wilga.
Seria „Młodzi przyrodnicy”
„Młodzi Przyrodnicy” to przyrodnicza seria książeczek dla małych czytelników, poruszająca różnorodne tematy dotyczące zwierząt i świata przyrody. Mały czytelnik znajdzie tu wiele przydatnych informacji i interesujących ciekawostek. Z chęcią także będzie podziwiał wyśmienite, realistyczne ilustracje. Ja byłam pod wrażeniem pikującego w wodzie kormorana! Kolekcja książeczek została napisana prostym i zrozumiałym językiem z dużą czcionką. Dzięki temu dzieci rozpoczynające naukę samodzielnego czytania nie będą miały problemu. Dotychczas w serii ukazało się trzynaście tytułów.
„Ślady zwierząt”
Bohaterką książki jest mała wiewiórka Skwirka. Mały czytelnik towarzyszy jej właściwie na każdym kroku i zobaczy jej oczyma las od jesieni do kolejnej jesieni, czyli cały rok. Poznamy składniki diety Skwirki oraz to, co lubi najbardziej. Będziemy szukać miejsca na spiżarnię, a nawet umkniemy przed kuną i lisem.
Do tego wraz z wiewiórką będziemy podglądać życie innych zwierząt. Dzięki tej obserwacji dziecko dowie się jak zwierzęta radzą sobie np. z wydłubywaniem nasion z szyszki dzięki odpowiednim technikom, jak choćby wkładający szyszkę pomiędzy szparę w korze drzewa dzięcioł, czy przystosowaniom ich ciała, jak krzyżodziób, którego dziób działa jak otwieracz do szyszek. Także wiewiórka ma pewne przystosowania: duże zęby do twardych orzechów i rozłupywania szyszek, jest zwinna, by uciec na drzewo przed drapieżnikiem oraz ma puchaty ogon, nadający kierunek podczas skakania po gałęziach blisko stojących obok siebie drzew.
„Pod wodą”
„Pod wodą” to czwarta książka Patrycji Zarawskiej i zarazem trzynasta z tej serii. Poznajemy tu dwa młodziutkie bobry, rodzeństwo, Borka i Berkę. Są one na tyle duże, że mogą już opuścić żeremie i poznawać świat, ale na tyle małe, że drapieżny szczupak mógłby im jeszcze krzywdę zrobić. Jak tytuł wskazuje będziemy poznawać wodną faunę, ale także te zwierzęta, które w okolicach wody i bagien, naturalnego środowiska życia bobrów, przebywają. Spotkamy ptaki wodne, ryby, stawonogi, pająka topika, larwy komarów, ale także wielkiego łosia.
To jest ciekawe!
Patrycja Zarawska, autorka książki, zdradza sporo ciekawostek. Przykładowo mysikróliki i sikorki strząsają śnieg z gałęzi sosen, by szukać w jej igłach schowanych przed mrozem robaków. Poznamy także tropy niektórych zwierząt oraz jak zmieniają się one , gdy zwierzę podchodzi spokojnie czy ucieka.
Jeśli Twoje dziecko uwielbia zwierzęta, to polecam z całego serca nie tylko „Pod wodą” czy „Ślady zwierząt”, ale i całą serię „Młodzi przyrodnicy”. To prawdziwe mini encyklopedie przyrody! Każdy znajdzie w nich coś dla siebie, od przedszkolaka, przez ucznia, po dorosłego. Warto je mieć w swojej biblioteczce.
Zobacz także inne książeczki z cyklu Młodzi przyrodnicy: „Jesień” i „W górach”
Oficjalna recenzja dla portalu DuzeKa.pl