Dorastanie z siostrą jest zarówno najwspanialsze, jak i naprawdę trudne. Siostra jest denerwująca. Głośna, zwłaszcza młodsza. Wypsika w twoim pokoju cały dezodorant o waniliowym zapachu, przez co na resztę życia nie spojrzysz na żadne perfumy z choćby nutką waniliowego zapachu. Ale pomimo wszystkich sposobów, w jakie nasze siostry doprowadzają nas do muru, są także naszymi najlepszymi przyjaciółkami na całe życie. Okazuje się, że naukowcy dowiedli, że siostry dają jeszcze więcej korzyści: posiadanie sióstr faktycznie czyni lepszym człowiekiem.
Serio?!
Tak, to prawda. Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga odkryli, że posiadanie sióstr poprawia zdrowie psychiczne i poczucie własnej wartości, a osoby mające siostry starają się chronić je przed „poczuciem się samotności, niekochania, winy, samoświadomości i lęku”. Oczywiście tak ciężka praca, aby chronić kogoś przed tego rodzaju uczuciami, czyni cię bardziej opiekuńczą, empatyczną osobą. Więcej! Siostry odgrywają rolę w promowaniu pozytywnego zdrowia psychicznego, a w późniejszym życiu często robią więcej, aby utrzymać rodziny w kontakcie po śmierci rodziców.
Ale my nie byłyśmy dla siebie wcale miłe!
Nie oszukujmy się: nie byłam najlepszą siostrą. Potrafiłam wykorzystać fakt, że byłam o pięć lat starsza i przy tym silniejsza. Może nie biłyśmy się, ale tylko dlatego, że skutecznie… łapałam siostrę w pół i zwieszałam do góry nogami, by ta nie mogła mnie ani kopnąć, ani się ruszyć. Czasami w dość niebezpiecznych warunkach (tak, Werciu, mówię tu o klatce schodowej). Bo to nie tak, że wszystkie siostry są dobre. Badania wykazały również coś innego, o czym wszyscy mający siostry już wiedzą, ale nadal fajnie jest mieć poparcie naukowe: wszystkie te konflikty z siostrą poprawiają umiejętności komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Pomagają rozwijać umiejętności społeczne, takie jak komunikacja, kompromis i negocjacje. Nawet konflikt między rodzeństwem, jeśli jest niewielki, może sprzyjać zdrowemu rozwojowi. Nawet jeśli jest trochę walki, tak długo, jak mają uczucia, zwyciężą pozytywy. Jeśli rodzeństwo wdaje się w bójkę, musi regulować emocje. To ważna umiejętność, której należy się nauczyć na później.
Jedną z części badania, która naprawdę była zaskakująca, było to, jak bardzo siostry promują kochające, pielęgnujące i altruistyczne relacje. Naukowcy odkryli, że wieź z siostrą wzmacnia te wartości nawet bardziej niż dobre, kochające relacje z rodzicami.
A co z braćmi?
Chociaż relacje siostra-siostra mogą wydawać się tymi, na których rodzeństwo najbardziej korzysta, bracia nie zostają pominięci. Badanie wykazało, że chłopcy, którzy dorastali z siostrami, lepiej komunikowali się z kobietami i posiadali z nimi zdrowsze relacje. Ponownie, jest to coś, czego prawdopodobnie moglibyśmy się domyślić, ale fajnie jest mieć naukę po naszej stronie.