Święta to nie tylko zapach choinki czy ryba na wigilijnym stole. To także słodkości. Dla dzieci zwykle wystarczy czekolada, ale my, dorośli, lubimy posiedzieć sobie przy gorącym napoju (najlepiej kawy z ekspresu na kapsułki, bo sama się zrobi), pogadać i uraczyć się przepysznymi ciastami i ciasteczkami. Na pieczenie pierników wprawdzie trochę za późno, ale nie tylko korzenne ciastka kojarzą mi się z Bożym Narodzeniem. Niekwestionowanymi dodatkami do bożonarodzeniowych ciast są przecież migdały i orzechy, mak czy żurawina. Przedstawiam trzy szybkie i nie do zepsucia – nawet przeze mnie – przepisy na wspaniałe wypieki z ich udziałem!
Makowiec z orzechami
Makowiec jest chyba pierwszym ciastem, które robiłam samodzielnie i które, gdyby nie interwencja mamy, wyszłoby niejadalne. Wszystko z powodu olejku migdałowego, którego ja dałabym całą dużą buteleczkę. Na szczęście dla mnie, ciasta i biesiadników olejek udało się zebrać łyżka, bo w porę rodzicielka zauważyła jak szczodrze leję aromat do miski.
Składniki:
- 300 g mąki tortowej
- 300 g cukru pudru
- 300 g tłuszczu (masło lub margaryna, miękkie)
- 300 g dwukrotnie zmielonego maku
- 3 jajka
- kilka kropel olejku migdałowego
- 50 g rodzynek
- 100 g orzechów włoskich
- 1 łyżka cynamonu
- 2 łyżki kawy rozpuszczalnej
- 1 mały proszek do pieczenia
Cukier rozetrzeć z tłuszczem, dodać żółtka. Białko ubić. Mak sparzyć i zemleć dwa razy. Dodać do masy wszystkie składniki i utrzeć. Pod koniec dodać białko i proszek do pieczenia. Delikatnie wymieszać. Po wlaniu do formy posypać pokrojonymi w małe kawałki orzechami włoskimi. Piec w 180°C ok. 40 minut.
Placek z żurawinami
Żurawinę suszoną, podobnie jak rodzynki, ciężko znaleźć w moim domu, bo mam takie trzy bakaliożerne stwory, które zawsze znajdą każdą świeżo kupioną paczkę. Jednak za świeżą żurawiną tak nie przepadają, w związku z czym mam szansę choćby odrobinę trzymać w zamrażarce. Zebrana latem idealnie nadaje się na zimowe ciasta, takie jak placek z żurawinami.
Składniki:
- 2 szklanki świeżych lub rozmrożonych żurawin
- 1,5 szklanki cukru
- 2 szklanki mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 kostka masła
- 2 jajka
- 1 ekstrakt wanilii lub 1 cukier waniliowy
- 1/2 szklanki mleka
Żurawiny posiekaj (najlepiej w melakserze), dodaj pół szklanki cukru, wsyp na sito i pozostaw do odsączenia. Wymieszaj mąkę , proszek do pieczenia i sól w misce . Połącz masło i pozostały cukier aż będzie puszystą masą, dodając po jednym jajku. Dodaj ekstrakt lub cukier waniliowy, a następnie partiami mąkę i mleko.
Ciasto podziel na trzy części. Ułóż na blasze (najlepiej keksówka) warstwami: ciasto, żurawina, ciasto, żurawina, ciasto. Pamiętaj, by rozłożyć żurawinę w miarę równomiernie i zostawić ok 1 cm brzeg samego ciasta. Piec ok. godziny w nagrzanym do 180 °C piekarniku (do suchego patyczka).
Migdałowe muffinki z gruszką
Na moim pierwszym mieszkaniu posiadaliśmy piekarnik gazowy. Dla mnie porażka – nie potrafiłam nic w nim upiec! Albo wychodziły zakalce (wyobraźcie sobie 7 biszkoptów, każdy w innym kolorze, o grubości 3 mm na tęczowy tort urodzinowy…) albo murzynki, które nie miały nimi być (czyli ciasta jak z solarium – spalone). Na szczęście odkryłam muffinki i od tego czasu są one hitem! Podstawowy przepis na ciasto można dowolnie modyfikować dodając zamiast przypraw czy gruszki np. inny owoc, kokos, kakao, bakalie, mak itd., a one zawsze są pyszne.
Składniki na 12 muffinek
Ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody
- pół szklanki oleju
- niepełna szklanka mleka
- 2 jajka
- przyprawy: 1 łyżeczka cynamonu, ½ łyżeczki imbiru, ¼ łyżeczki kardamonu, 1 cukier waniliowy, 1 olejek migdałowy
- 1 szklanka migdałów (słupki lub płatki)
- 3 gruszki
Kruszonka:
- 1/3 szklanki mąki
- 5 łyżek masła
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki migdałów (słupki lub płatki)
Wymieszaj oddzielnie produkty sypkie i płynne. Wymieszaj je szybko razem, by ciasto było półpłynne. Dodaj pokrojone w średnią kostkę gruszki i wymieszaj. Nałóż łyżką do silikonowej formy na muffinki lub wyłożonej papilotkami metalowej formy/foremek. Przygotuj migdałową kruszonkę – można albo rozetrzeć masło z mąką i cynamonem w palcach lub posiekać nożem, na końcu dodać migdały i wymieszać. Posypać muffiny kruszonką. Piec w nagrzanym do 180 °C piekarniku ok. 20 minut, aż do suchego patyczka.
Uwaga, alergicy!
W przepisach są orzechy, mleko, masło i jajka. Mleko można zastąpić mlekiem sojowym czy migdałowym, masło margaryną, a białko jajka (a nawet całe jajko) łyżeczką mąki ziemniaczanej. Ciasta wychodzą trochę twardsze, ale wychodzą. Z orzechów oczywiście można zrezygnować.
Nie można jednak zrezygnować z kawy! Do takich słodkości najlepsza jest delikatna, ale wyrazista czarna kawa, którą łatwo zrobić mając ciśnieniowy ekspres do kawy na kapsułki (chyba najwygodniejszy) lub przelewowy.
Wpis zawiera link reklamowy.
Fot. 1 yoppy ,Fot. 2 John, Fot. 3-6 Whiney, Fot. 7 Wendy, Fot. 8 jamieanne, CC BY-SA 2.0
W tekście znajduje się link reklamowy.