Od dawna interesuje mnie wojenna czy obozowa tematyka w literaturze i filmie. Nic więc dziwnego, że sięgnęłam po nową książkę Mario Escobara „Dzieci żółtej gwiazdy”. Książkę, którą przeczytałam ledwo w dwa wieczory.
Krótko o fabule
1942 r., Jacob i Moïse Stein, dwaj młodzi żydowscy bracia mieszkają u ciotki Judith w Paryżu i starają się nie zwracać uwagi na okupację hitlerowską. Eleazar i Jana Stein, ich rodzice, zostawili chłopców pod opieką ciotki, a sami poszukują możliwości wyjazdu z kraju. Tym niemieckim aktorom nie jest łatwo żyć pod nazistowskim butem. Dzieci tęsknią za rodzicami, jednak rozumieją sytuację.
Wszystko zmienia się, kiedy wpadają w niemieckie ręce podczas jednej z ulicznych łapanek. Wraz z innymi nieszczęśnikami zostają stłoczeni na Velodrome d’Hiver. Jednak udaje im się nie tylko znaleźć w tłumie kolegę, ale i sposób na ucieczkę. Mimo to wszystko idzie nie tak, jakby chcieli. Jedynym wyjściem okazuje się wyjazd z Paryża do znajdujących się poza okupowaną Francją, w Marsylii. Stamtąd mają płynąć dalej do jeszcze przyjmującej żydowskich uchodźców Argentyny. Czasu jest mało, a do przemierzenia cały kraj. Czy to realny pomysł dla 12- i kilkulatka?
Co tu jest fałszem?
Historia dwojga Żydowskich dzieci nie jest prawdziwa, to zlepek różnych zasłyszanych opowieści uratowanych sierot wojny. Bracia podróżują po Francji samochodem dostawczym, pociągiem, ciężarówką, a także muszą przejść przez niebezpieczną francuską wieś. Muszą być o krok przed władzami, pozostać w ukryciu, zachować spokój, przejść niewykryte przez punkty kontrolne. Bardzo trudno w takim wypadku ufać nieznajomym.
A co prawdą?
Prawdą historyczną jest jednak francuski ruch oporu i wioska Le Chambon-sur-Ligon. To tutaj pastor Andre Trocme znajduje dla nich domy. To tu chodzą do szkoły jak inne dzieci. Nikt tu nie pyta skąd kto jest, w jakiego wierzy Boga. To tu Jacob po raz pierwszy zakochał się w dziewczynie, pięknej Annie. I to tu przeżywa pierwsze rozstanie. Na końcu książki znajdziemy więcej informacji o wszystkich prawdziwych postaciach oraz zdjęcia Mario Escobara zrobione w Le Chambon-sur-Ligon.
O tytule
Polskie tłumaczenie tytułu książki Mario Escobara „Dzieci żółtej gwiazdy” jest wierne hiszpańskiemu oryginałowi („Los niños de la estrella amarilla”). Znacznie lepsza, bo wielowymiarowa, jest angielskojęzyczna wersja „Children of the Stars”, czyli „Dzieci gwiazd”. Trochę żałuję, że nasz tytuł jest tak sugerujący treść.
Polecam/Nie polecam?
Książka Mario Escobara, autora bestsellerowej „Kołysanki z Auschwitz”, to przejmująca historia silnej więzi między dwoma kochającymi się braćmi, o tym, jak rodziny musiały dokonywać trudnych wyborów podczas II wojny światowej. Rodzice robili wszystko, aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo. Podróż dwojga dzieci przez rozdartą wojną Europę, ich starania odnalezienia rodziców chwyta za serce. Moje też chwyciło, bo uwielbiam historie około wojenne i obozowe.
Recenzowane książki o podobnej tematyce: „Położna z Auschwitz”
Zobacz też inne bestsellery!