Nie wiem czemu, ale nie lubię w literaturze słodyczy, nawet w Święta Bożego Narodzenia. Ba, czekoladę też wolę gorzką, a od cukrowego lizaka marcepan. Nic więc dziwnego, że na mojej półce w okolicach 24 grudnia raczej znajdą się książki fantastyczne niż romanse jak to ona zakochała się w nim i teraz będą wspólnie gruchać przy trzaskającym kominku. W tym roku trafiła do mnie antologia opowiadań fantastycznych pod prostym tytułem „Fantastyczne opowieści wigilijne”, wydane przez Wydawnictwo Zysk. Oto trzy moim zdaniem najlepsze opowiadania:
Rudy Rucker, Święta w Louisville
To typowe opowiadanie science fiction. Przenosimy się do świata, w którym skolonizowano już Księżyc, ale został on zdominowany przez świadomą, wolną sztuczną inteligencję. Panuje dość krucha równowaga. My potrzebujemy baz na Księżycu, szczególnie miasta Einstein, bo większość dóbr technologicznych właśnie z Księżyca pochodzi. Nie możemy zwyczajnie wysłać tam bomby atomowej, by zdusić rebelię robotów. One potrzebują za to miasta z jego ludźmi, by ktoś zwracał na nich uwagę. W tym świecie poznajemy Dellę Taze, uzależnioną od księżycowego narkotyku z Einsteiniankę. Żeby było jasne: to czasy, kiedy wszyscy używają jakiegoś narkotyku. Czasem jest to zioło, czasem nowoczesne scalenie, czasem technologia podobna do VR. Dziewczyna wraca niby na święta, jednak jej przyjazd na ziemię, do rodziny, jest pod przymusem. Ktoś wrobił ją w morderstwo, do którego doszło kiedy była na haju. Kiedy dokonywała scalenia ze swoim chłopakiem… Opowiadanie pokazuje trudne relacje rodzinne.
Marek Orasmus, Opowieść wigilijna
Jest to jedno z krótszych, ale naprawdę ciekawych opowiadań. No i polski autor, co dla mnie zawsze jest plusem. Opowiada historię niesamowicie podobną do nawiedzenia Dzieciątka Jezus przez Trzech Króli, tyle że z poważnymi zmianami. Otóż mędrcy ze Wschodu są raczej podrzędnymi handlowcami z ulicy na tyłach bazarku. Stanowią raczej dno niż trzon społeczności. Węgorz, Makarek i Buddysta, po nieudanym sprzedażowo dniu, zauważyli jasna kometę. Był to takie dziwne na miejskim nocnym niebie zjawisko, tak piękne, że aż za nim podążyli. Zaprowadziła ich ona na śmietnisko, gdzie piętrzyły się kartony przeznaczone na makulaturę. Pośród nich cud nad cudami: ledwo żyjące, zziębnięte niemowlę. Co zrobić z takim kwilącym pakuneczkiem? Dostarczyć na Kłopotowskiego, do okna życia. Jak widzicie nie jest to typowa opowieść wigilijna, ale mi aż łezka się w oku zakręciła. Wszak zakończenie było pozytywne.
David Gerrold, Dziecko z Marsa
To historia inna niż wszystkie. Nie ma aż tak wiele z magii dosłownie świątecznej, ledwo się o nią ociera. Bazuje na doświadczeniach samego autora, gdyż opowiada o jego przejściach w drodze do adopcji. Okazuje się bowiem, że każde dziecko przeznaczone do adopcji miało diagnozowane problemy z nadpobudliwością, a całkiem spora liczba dzieci uznawała nawet, że… są małymi Marsjanami. David początkowo brał to, jak każdy inny dorosły, za bujną wyobraźnię.
„W fantazjowaniu nie chodzi o ucieczkę; to mechanizm przetrwania. To sposób na radzenie sobie z tym, co tak bardzo nas przerasta.”
Jednak po pewnym czasie zdarzyły się zbyt niesamowite przypadki, by nie uznać je za sprawkę obcych. Czy jego syn rzeczywiście jest Marsjaninem, jak twierdzi? I czy to źle?
Smaczku dodaje informacja, że za to opowiadanie autor otrzymał nagrodę Hugo oraz Nebula. Jedną z nadprzyrodzonych mocy Marsjan jest spełnianie życzeń. Czego życzył mu więc syn? Oczywiście wygrania nagrody w jednym z tych konkursów!
Co jeszcze znajdziemy w antologii „Fantastyczne opowiadania wigilijne”?
Antologie nigdy nie mają równych poziomem opowiadań na swoich kartach. Zawsze znajdą się lepsze i gorsze. Nie inaczej jest i tym razem. Coś, co rzuca się w oczy już podczas czytania wstępu, to znawstwo, z jakim dokonano wyboru tychże. Na tom składa się trzynaście tekstów trzynastu autorów z polski i zagranicy. Mamy tu nagradzanych mistrzów fantastyki, takich jak Connie Willis, Joe Haldeman, Janette Kagan, Orson Scott Card czy Robert Reed. Znalazło się też sporo miejsca dla rodzimych autorów, jak Marek Oramus, Piotr Gociek, Mirosława Sędzikowska, Krzysztof Kochański czy Łukasz Orbitowski. Dzięki takiemu wyborowi możemy delektować się tekstami z gatunku science fiction, fantasy czy horroru. Stanowi to godną pozycję na półce świątecznych opracowań i antologii.
KONKURS
Do wygrania jest książka „Fantastyczne opowiadania wigilijne”!
Co trzeba zrobić? Napiszcie pod postem konkursowym na fanpage jak będzie wyglądała gwiazdka 2077 w Twoim domu! Autora najciekawszego pomysłu czeka miła przesyłka.
Konkurs t̲y̲l̲k̲o̲ dla fanów tego fanpage. 👍👍👍
Warto dodać znajomych w komentarzu. 👫👫👫
Regulamin:
- Konkurs trwa od 12.12.2020 do 18.12.2020 włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
- Prace zamieszczane pod postem na Facebooku powinny spełniać następujące wymagania:
– Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione.
– Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
– Dodatkowe elementy takie jak udostępnienie postu konkursowego, polubienie fanpage, oznaczenie w treści osób trzecich bądź dodawanie grafik z zachowaniem ich praw autorskich jest dozwolone. - Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście konkursowym na fanpage bloga Konfabula.pl do dnia 19.12.2020. Zwycięzców wybiera autorka bloga Konfabula.pl. Termin może ulec zmianie.
- Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do doby od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie autorka bloga Konfabula.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody. Dane osobowe zwycięzcy (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i numer telefonu) przetwarzane będą przez autora w celu przeprowadzania konkursu oraz wysyłki nagród. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w mojej Polityce prywatności https://konfabula.pl/polityka-prywatnosci/
- Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.
- Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo Zysk i S-ka.
Zobacz także inne antologie opowiadań świątecznych:
„Z duchami przy wigilijnym stole”
„Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne”
Zobacz także inne antologie opowiadań: „Skafander i melonik”