Site icon Konfabula

Mama, tata, ja i komputer

Kto nigdy nie dał tableta w ręce dziecka, niech pierwszy rzuci smartfonem! Tak, przyznaję się, ja także miewam chwile, kiedy krzyczę: „Na co kupiłam Wam komputery, skoro w nie nie gracie?! Kto zrobi kolejne levele?!”. Tyle że dzieci moje wiedzą, że to kolejny żart sarkastycznej Moni. Jednak czasem okazuje się, że więcej spędzamy czasu z komputerami, tabletami, smartfonami niż z członkami własnej rodziny.

Zwykła sytuacja, jak to w domu

Tata ogląda mecz w TV, mama śledzi na tablecie poczynania celebrytek na portalu plotkarskim, w tle słychać muzykę z radia. Dziecko się nudzi. Ma może 3-4 lata. Nie potrafi jeszcze czytać, nie zajmie się go książka na tyle, by tata nie przegapił żadnego karnego, a mama dowiedziała się ile Kim Kardashian obecnie ma kilogramów. Jest wolny laptop taty. Po kilku jękach („Proooooszę…”) zrezygnowani rodzice postanawiają pozwolić dziecku na korzystanie z niego.

Przedszkolak siada z radością do monitora i… no właśnie, co może znaleźć dziecko w tym wieku, by nie tylko się bawić, ale także nauczyć? Tu z pomocą rodzicom niewyposażonym w programy edukacyjne lub gry przeznaczone dla dzieci przychodzą portale skierowane właśnie dla młodego człowieka. Są one o tyle dobre, że w jednym miejscu dziecko znajdzie odpowiednie dla swojego wieku zadania.

Co zamiast?

Co możemy znaleźć bezpiecznego dla naszego smyka na portalach przeznaczonych dla dzieci:

Dzieci znające już litery mogą także:

O czym warto pamiętać

W dzisiejszych czasach korzystanie z komputera jest tak naturalne jak oddychanie. Ważne, by dziecko nie spędzało jednak przy nim zbyt dużo godzin oraz, by utrzymywało odpowiednią postawę podczas zabawy (siedziało prosto, z rękoma na biurku/stole) i oglądało treści przystosowane do jego rozwoju.

Dodatkowym aspektem, często przydatnym rodzicom, jest możliwość ustawienia czasu, po jakim dziecko będzie musiało opuścić stronę (zostanie ona wtedy zablokowana).

Część z portali przeznaczonych dla dzieci posiada stronę zoptymalizowaną do pracy na urządzeniach mobilnych jak tablet czy smartfon. Warto także zapoznać się z grami dla dzieci przeznaczonymi na platformę naszego smartfona (popularny Android, iOS, Symbian czy Windows Phone).

Konkluzja

Pamiętajmy tylko o jednym: mecz się skończy, Kim znowu przytyje. Zauważmy dziecko! Siądźmy z nim do puzzli, zagrajmy w Chińczyka, poczytajmy bajkę, pobawmy się piłką, pohuśtajmy na kolanie. Jeszcze trochę, już niedługo może razem z Tobą, tato, oglądać koleje mecze i razem z Tobą, mamo, przymierzać sukienki. Albo może trzasnąć drzwiami i grać w Simsy czy LOLa.

Exit mobile version