Pierwsze wrażenie w nowym mieszkaniu? Zwykle radość z wielkiej przestrzeni, jeszcze niezagospodarowanej i niezagraconej żadnymi szpargałami, ale także niesmak na widok szarych, otynkowanych tylko ścian. Beton, szary, sypiący się, nieprzyjemny w dotyku i chłonący wilgoć jak gąbka. W wyobraźni widzimy pomieszczenia z kolorowymi lub pobielonymi ścianami, z ciekawą tapetą, tynkiem strukturalnym czy kafelkami. A gdyby tak jednak postawić na beton i jego walory estetyczne? Tylko jak dbać o panele betonowe? I czy to będzie współgrać z wnętrzem? Co na to powie teściowa?
Beton we wnętrzach
Beton betonowi nie jest równy. Zwykły beton, używany do budowy stropów czy ścian, to nie ten sam, którego używamy w panelach betonowych, blatach w kuchni i łazience czy też jako betonowa kostka brukowa. Odpowiednio dobrany stosunek cementu, kruszywa, wody i dodatków chemicznych czy włókien naturalnych nadaje mu różne właściwości oraz wytrzymałość.
Jak każdy materiał budowlany także beton podlega okresowym modom. Obecnie obserwuje się powrót do wykorzystywania go nie tylko jako trwałego materiału wykończeniowego hal i fabryk ale także jako estetyczne wykończenie wnętrz, zwłaszcza loftów i modernistycznych aranżacji w połączeniu np. ze szkłem lub elementami ze stali lub drewnem. Płyty z betonu architektonicznego, zwłaszcza panele 3D, charakteryzują się niezwykła estetyką wykonania, niespotykanym wzornictwem oraz różnorodnością faktur i kolorów. Stosowane są głównie jako okładzina ścian lub podłóg w budynkach jednorodzinnych i mieszkaniach, choć można spotkać mniej typowe zastosowania jak np. stopnie schodów, obudowy kominków czy blaty kuchenne. W przypadku płyt wykorzystywanych w kuchni czy łazience do mieszanki betonowej jest dodawany środek hydrofobowy, który ogranicza wchłanianie wody.
Jak zamontować płytę betonową
Zależnie od rodzaju płyty betonowej można ja montować albo na stelażu zewnętrznym bądź szynach albo przyklejać/przewiercać do ściany. Niekiedy poza klejem stosowane są także kotwy. Szczegółowe informacje zawsze warto szukać u producenta. Zanim przystąpimy do montażu płyt z betonu architektonicznego upewnijmy się, że ściana na której chcemy je montować jest mocna, sztywna i wytrzyma duże obciążenie. Jedna płyta może nawet ważyć 40 kg! Ściany z płyt kartonowo-gipsowych są zbyt delikatne i przed montażem płyt betonowych należy je dodatkowo wzmocnić.
W przypadku użycia kleju ściana, na której będzie znajdowała się betonowa płyta, musi być dokładnie oczyszczona, wręcz idealnie gładka. Nie ma mowy o luźnym tynku czy starej, łuszczącej się farbie. Taka oczyszczoną ścianę należy przed montażem zagruntować. Nieuszkodzone płyty najlepiej pozostawić na kilka godzin, by także miały temperaturę pokojową. Poszczególne płyty 3D mogą być nierówne. Wszelkie nierówności można zeszlifować papierem ściernym.
Jeżeli beton ma mieć zastosowanie w przestrzeniach mokrych, jak łazienka czy kuchnia, powinien zostać dodatkowo zaimpregnowany. Impregnat tworzy przezroczystą osłonę, dzięki której powierzchnia staje się bardziej odporna nie tylko na wilgoć, ale także na delikatne urazy mechaniczne i chemikalia. Impregnat ułatwia również czyszczenie produktu. Jest bezbarwny i nie zmienia kolorytu płyty betonowej.
Panele można malować farbami winylowymi, akrylowymi, lateksowymi lub akrylowo-lateksowymi, czyli dowolną farbą do wnętrz. Najlepiej malować metodą natryskową, ale wałek z długiem włosiem także da radę. Jednak najlepszy efekt daje pozostawienie gołego, betonowego wzoru.
Codzienne użytkowanie
Beton jest bardzo trwałym materiałem, jednak jak o niego dbać, by nie szpecił, a zdobił? Przede wszystkim to, ze betonowe płyty są szare, nie oznacza, że nie potrzebują od czasu do czasu czyszczenia. Z betonem trzeba jednak obchodzić się delikatnie, gdyż zbyt agresywne środki czyszczące na bazie chloru czy też mocno ścierające wywołają więcej szkody niż pożytku. Najczęściej wystarczy płyn do mycia naczyń i ciepła woda. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można pokusić się o zakup specjalnych detergentów przeznaczonych do czyszczenia betonowych powierzchni. Na niewielkie, ale uporczywe plamy możemy użyć ekologicznego sposobu, czyli papki z mąki i wody utlenionej. Wystarczy rozprowadzić ja na plamie, pozostawić na noc, a rano delikatnie odskrobać.
fot. VHCT
A Wy lubicie beton we wnętrzach?
W tekście znajduje się link reklamowy.