Na skórze dziecka pojawiły się swędzące krostki czy suche miejsca? Miewa lejący katar właściwie bez powodu, swędzące oczy? Męczą go kolki lub biegunki? Czasami przyczyną jest alergia, więc warto udać się do alergologa.
Przed wizytą
Jeśli podejrzewasz, że mogą być robione podczas wizyty badania pamiętaj, by na tydzień przed tym badaniem nie podawać dziecku leków antyalergicznych. Mogą one fałszować wyniki.
Co wziąć ze sobą?
Przede wszystkim pamiętajmy o zabraniu ze sobą skierowania. Dobrze jest mieć także podczas pierwszej wizyty u alergologa:
- wszelkie wyniki badań laboratoryjnych, jeśli takie już mamy,
- spis wszystkich leków, szczególnie tych już używanych podczas leczenia alergii, astmy czy innych schorzeń z nią związanych,
- zdjęcia RTG klatki piersiowej i/lub zatok,
- w przypadku astmy zapis pomiarów swojego przepływomierza Peak,
- wszelką dokumentację medyczną, także szpitalną.
Czego spodziewać się podczas wizyty?
Na początku lekarz przeprowadzi dokładny wywiad. Zapyta o dietę – twoją, jeśli karmisz piersią, a jeśli nie, to o to, jakie mleko, jak jest przyrządzane oraz jakie inne pożywienie podajesz maluszkowi. Zapyta także o to czy:
- w najbliższej rodzinie są przypadki alergii (i jakiej),
- palicie papierosy, jak często sprzątasz i jakich środków chemicznych używasz,
- dziecko ma kontakt ze zwierzętami.
Lekarz może zlecić maluszkowi testy alergiczne (niemowlętom z krwi, starszym dzieciom testy skórne). Testy z krwi mają na celu wykrycie specyficznych przeciwciał, które byłyby sygnałem występowania alergii. Testy skórne polegają na nakłuciu naskórka wewnętrznej strony przedramienia i nałożeniu na ukłucie alergenu. Czas oczekiwania na wynik to około 15 minut. Zaczerwienienie, świąd lub opuchlizna świadczy o alergii. Podczas badania zadbaj, by dziecko nie ruszało rączką, a alergeny nie zlały się w jeden, bo może to zafałszować wynik.
Specjalista może także zlecić odczulanie. Wtedy dziecko będzie odwiedzało przychodnię średnio co miesiąc. Zadbajmy więc nie tylko o wybranie lekarza-profesjonalisty, ale i przychodni, gdzie małego pacjenta traktuje się z szacunkiem. Dziecko przecież nie powinno bać się takich wizyt.
Zobacz też: pierwsza wizyta u dermatologa, u pulmonologa
fot. Brooke Streech, CC BY-ND 2.0
W tekście znajduje się link reklamowy.