Małe dzieci rozwijają się w różnym tempie i porównywanie z innymi nie zawsze ma sens. Jednak niektóre kroki w dorastaniu Twojego dziecka powinny odbywać się w określonym przez pediatrów czasie. W takim przypadku najlepiej udać się do pediatry i być może także do neurologa dziecięcego, który zdiagnozuje ewentualne zaburzenia i zaproponuje właściwe leczenie i rehabilitację. Jak wygląda pierwsza wizyta u neurologa dziecięcego?
Kiedy warto skonsultować stan dziecka z neurologiem dziecięcym?
Wizyta u neurologa, czyli specjalisty od układu nerwowego, powinna się odbyć jeśli pediatra będzie miał wątpliwości co do tego, czy malec rozwija się prawidłowo pod względem psychoruchowym. Jeśli dziecko układa główkę w jedną stronę, wygina się do tyłu i pręży, układa się asymetrycznie, jest dziwnie wiotkie, drżą mu ręce bądź też silnie zaciska rączki w piąstki, chowając w dłoniach kciuki, jest nienaturalnie spokojne albo silnie pobudzone, ma kłopoty ze ssaniem, poinformuj o nich pediatrę, który powinien wypisać potrzebne skierowanie. Im wcześnie nieprawidłowości zostaną dostrzeżone, tym krócej potrwa ewentualna rehabilitacja.
Przed wizytą
Kilka dni przed wizytą, a najlepiej od razu po otrzymaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, dobrze jest zacząć dokładniej obserwować dziecko. Wszelkie odruchy możemy nawet notować w dzienniczku, który później pomoże podczas wywiadu ze specjalistą. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pozycję w jakiej dziecko śpi najczęściej oraz na odruchy jak nadmierne, nienaturalne wyginanie ciała do tyłu, sposoby chodzenia, tiki.
Co zabrać ze sobą na wizytę?
Gdy mamy do czynienia z niemowlakiem lekarz neurolog pyta często o szczegóły przebiegu ciąży, dlatego warto na wizytę zabrać ze sobą kartę ciąży oraz kartę zdrowia dziecka.
Czego spodziewać się podczas wizyty?
Neurolog podczas badania oceni rozwój dziecka na danym etapie jego życia. Może zrobić maluszkowi także badanie USG główki, tzw. przezciemiączkowe, pozwalające ocenić budowę centralnego układu nerwowego. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w reakcjach psychoruchowych dziecka, lekarz skieruje malca na rehabilitację. Postępy dziecka będą kontrolowane podczas kolejnych wizyt.
Zobacz także: pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego
fot. rochelle hartman, CC BY 2.0