Poradniki,  Zdrowie

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego

Tak jak dorośli zwlekają z wizytą u psychiatry, a zupełnie niepotrzebnie, tak samo długo wahają się przed pójściem z dzieckiem do psychologa. Tak jakby wiązało się to z jakąś wychowawcza porażką, a nie dobrem dziecka. Czas schować dumę do kieszeni i sprawdzić, czy przypadkiem dziecku nie jest potrzebna fachowa pomoc. Warto jednak przygotować siebie i dziecko na pierwszą wizytę u psychologa.

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Najlepszym obserwatorem dziecka jest rodzic. Jeśli wspomaga go np. przedszkole czy szkołą to jeszcze lepiej. Razem o wiele łatwiej wychwycić czy przypadkiem dziecko nie potrzebuje pomocy psychologicznej. Choć niektóre z zachowań dziecka jak radykalna zmiana zachowania czy pogorszenie ocen kładzione jest na karb wieku, to warto sprawdzić czy ich podłożem nie jest coś innego. Jeśli dziecko nie chce z Tobą rozmawiać o swoich problemach, ma niską samoocenę, ciągle porównuje się do innych, zgłasza, że nic mu nie wychodzi, a życie według niego jest bez sensu, ma trudności w kontaktach z rówieśnikami, wstydzi się innych, bądź reaguje za bardzo agresywnie lub sprawia problemy wychowawcze, które Cię przerastają warto pomyśleć o udaniu się do psychologa lub psychiatry.

Także przełomowe momenty w życiu jak rozwód, rozstanie czy separacja rodziców może być bodźcem do skontaktowania się z poradnia zdrowia psychicznego, aby pomóc dziecku przeżyć trudny okres. Psycholog pomoże też, gdy dziecko boi się wielu sytuacji, np. latania, psów, występów publicznych, a także może sprawdzić rozwój emocjonalny i intelektualny pociechy i zadbać o jego dobrostan psychiczny w bieżących problemach i wyzwaniach. My trafiliśmy do psychologa przy okazji problemów logopedycznych i jego zadaniem było stwierdzenie, czy wynikają one z rozwoju dziecka czy rozwoju aparatu mowy.

Jak przygotować się do wizyty u psychologa dziecięcego?

Warto wcześniej zaplanować, co chcemy powiedzieć i o co zapytać. Możemy się wspomóc wcześniej sporządzonymi notatkami. Pomocne będą też dokumenty dotyczące dziecka, np. wcześniejsze opinie psychologiczne, opinie ze szkoły, oceny opisowe. Warto też przypomnieć sobie ważne informacje o zdrowiu dziecka, naszej historii rodzinnej, aby o niczym istotnym nie zapomnieć. Wizyta zwykle trwa ok. 50 minut, stąd nawet bez przygotowania spokojnie sobie poradzisz.

Jak wygląda wizyta pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

Pierwsza wizyta u psychologa umawiana jest najczęściej rodzicem lub rodzicami dziecka, od których psycholog zbiera wywiad. Wszelkie informacje udostępnione psychologowi są chronione tajemnicą zawodową i bez martwienia się można powierzyć mu wrażliwe dane na temat stanu zdrowia dziecka. Możesz powiedzieć specjaliście o wszystkim, co cię martwi – w końcu po to tam przychodzisz, aby powiedzieć prawdę, bo tylko wtedy pomoc będzie efektywna.

Pierwsza wizyta trwa ok. 50 minut sam na sam z opiekunami dziecka. Dobrze by było, gdyby byli to obydwoje rodzice, bo wtedy łatwiej o inny punkt widzenia. Na pierwszej wizycie psycholog zaproponuje ilość spotkań z dzieckiem, by zorientować się w problemie i nawiązać relację z dzieckiem. To spotkanie jest także instruktażem co do przygotowania dziecka do wizyty.

Jak wyglądają wizyty u psychologa z dzieckiem ?

Zwykle dziecko wchodzi do gabinetu samo, by psycholog miał prawidłową relację z dzieckiem. W sytuacjach szczególnych, np. gdy dziecko doświadcza lęku separacyjnego pierwsze spotkania z dzieckiem mogą odbywać się w obecności rodzica. W czasie spotkań dziecka z psychologiem najczęściej jest spokojna, luźna, niezobowiązująca atmosfera. Dziecko bawi się, rysuje, rozmawia i gra w różne gry. Psycholog zawsze dobiera metody do konkretnego dziecka.

Podczas badania najlepiej zostać w pogotowiu na korytarzu, nie przeszkadzać. Jeśli psycholog byłby czymś zaniepokojony, na pewno wezwie rodziców do siebie. Pod koniec spotkania i tak rodzice zostaną zaproszeni, aby otrzymać informacje dotyczące diagnozy stworzonej przez psychologa. Ważne, by podczas takiego podsumowania dbać o szacunek wobec dziecka, nie mówić o nim źle lub jakby go wcale w pomieszczeniu nie było.

Jak wygląda otrzymanie diagnozy u psychologa dziecięcego ?

Po kilku spotkaniach z dzieckiem psycholog powinien mieć na tyle dużo danych, by zinterpretować zachowanie i problemy dziecka czy rodziny. Podczas spotkania z rodzicami przekaże on wskazówki dotyczące pracy z dzieckiem w domu. Praca z psychologiem to przede wszystkim praca w domu, ale może się zdarzyć, że psycholog zaleci terapię indywidualną, grupową, uczestniczenie w grupach dla dzieci lub rodziców, a nawet terapię małżeńską czy rodzinną. Ćwiczenia w domu wymagają konsekwencji i stabilności emocjonalnej rodziców. Jeśli nie jesteście na coś gotowi lub uważacie, że nie dacie rady, warto powiedzieć o swoich wątpliwościach psychologowi.

Zobacz też wpis o tym czy warto i jeśli to jak zostawić dziecko drugi rok w tej samej klasie.

W tekście znajduje się link reklamowy.