Site icon Konfabula

Dzieci i książki – wybrać papier czy e-booki?

Rozpoczynając karierę bibliofilską mojego syna w domu padło pytanie: wybrać papier czy e-booki? Co byłoby lepsze dla dziecka rozpoczynającego czytelnicza przygodę? Poniżej omówię wady i zalety poszczególnych wyborów.

Rok szkolny już dawno się rozpoczął, a z nim – czytanie znienawidzonych lektur przez dzieci. Mój syn, jako uczeń drugiej klasy, dołączył do grona czytelników. Jego wychowawczyni zaleciła, by dzieci czytały jedną książkę na miesiąc, stosowną dla ich wieku i niekoniecznie z listy lektur polecanych. By sprawdzić, czy dzieci rzeczywiście spędzają czas na lekturze uczniowie prowadzą specjalne zeszyty, w których zapisują autora, tytuł oraz bohaterów przeczytanej pozycji. Do tego opisują lub rysują jedną z wybranych sytuacji przeczytanej w książce.

Przyznam, że to ciekawszy pomysł, niż męczenie niezrozumiałymi tekstami małego czytelnika.

Dostępność książek w bibliotece jest różna, a nie zawsze miałam czas i pieniądze, by kupić nową książkę dla dziecka. Czy warto wprowadzać czytanie na czytniku?

Książka papierowa

Od czasu wynalezienia druku niewiele się tu zmieniło. Książki składają się z okładek, strony tytułowej, treści i zwykle spisu treści. Różnią się zwykle bogactwem wydania, gramaturą papieru, wielkością, rodzajem użytej czcionki (zwykle dziecięca literatura ma większą). Niektóre są bogato ilustrowane, inne to czysty tekst.

Zalety

Wady

E-book

Prace nad pierwszymi książkami elektronicznymi trwały już od lat 40-stych poprzedniego stulecia, lecz dopiero w XIX wieku stały się one popularne za sprawa wprowadzenia pierwszych masowo produkowanych czytników. Wynalezienie e-papieru, czyli monitorów o właściwościach łudząco podobnych do papieru w książce tradycyjnej, spowodowało, że czytanie elektronicznych książek stało się przyjemne dla oka, które nie musiało wpatrywać się w podświetlany monitor komputera.

Zalety

Wady

Na komputerze mam dostępną całą listę ciekawych lektur, czytnik właśnie się ładuje, ale książki na półkach też się u nas nie kurzą. Najważniejsze by czytać!

A wy co wybierzecie do czytania pierwszej lektury?

*Źródło

Fot. Daniel Sancho, ksCC BY 2.0

Wpis zawiera link promocyjny

Exit mobile version