Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie spytałoby „dlaczego?” choć raz dziennie. Czasem jednak sami nie wiemy dlaczego coś jest takie, jakie jest. Z filozoficznego punktu wiele rzeczy możemy dowiedzieć się z książki „Nie może być! czyli jak to jest, że coś jest” Dominiki Stadnickiej-Strzębosz i Marcin Strzębosza.
O czym jest ta książka?
Pokrótce o to książka o filozofii i pierwszych greckich filozofach. Tales, Anaksymander, Heraklit, Pitagoras, Parmenides czy Demokryt w prosty sposób pokazują, że nie ma głupich pytań i że pytać trzeba właściwie zawsze. Czemu coś jest, niż nie jest? I że coś, nie zaś nic? A jeśli w ogóle jest, to jakie? Skąd się bierze to, o czym myślimy, że zawsze w danym miejscu jest, np. woda w studni. Możliwe jest na wszystko jakieś jedno rozwiązanie? Razem z greckimi filozofami przeniesiemy się do ich czasów i poznamy ich wady i zalety, wpływ na naukę i codzienne życie. Świat jest fascynujący, bo dostarcza pytań. A, jak mawiał mój pan od historii, nie odpowiedź jest ważna, a pytanie.
Szata graficzna
Bardzo mocną stroną publikacji są rysunki i jej skład. Mamy tu przepięknie rysowane ilustracje, z wieloma wstawkami niczym dymki w komiksach. Możemy dosłownie wyszukiwać kolejne wydarzenia i ciekawe elementy na kartach książki. Każde dziecko pokocha takie przedstawienie tematu, które samo z siebie zachęca do dalszych pytań i drążenia.
Dla kogo jest ta książka?
Temat na pierwszy rzut oka wydaje się trudny. Ale moim zdaniem układ tekstu, ilustracje i język książki pozwalają na zapoznanie się z filozofią pierwszych myślicieli greckich naprawdę w bardzo przystępny sposób już uczniom pierwszych klas podstawówki.
Zobacz inne ciekawe książki o filozofii dla dzieci: Bajki filozoficzne, Mędrcy do dzieci