Książki dla dzieci

Nie może być! czyli jak to jest, że coś jest

Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie spytałoby „dlaczego?” choć raz dziennie. Czasem jednak sami nie wiemy dlaczego coś jest takie, jakie jest. Z filozoficznego punktu wiele rzeczy możemy dowiedzieć się z książki „Nie może być! czyli jak to jest, że coś jest” Dominiki Stadnickiej-Strzębosz i Marcin Strzębosza.

O czym jest ta książka?

Pokrótce o to książka o filozofii i pierwszych greckich filozofach. Tales, Anaksymander, Heraklit, Pitagoras, Parmenides czy Demokryt w prosty sposób pokazują, że nie ma głupich pytań i że pytać trzeba właściwie zawsze. Czemu coś jest, niż nie jest? I że coś, nie zaś nic? A jeśli w ogóle jest, to jakie? Skąd się bierze to, o czym myślimy, że zawsze w danym miejscu jest, np. woda w studni. Możliwe jest na wszystko jakieś jedno rozwiązanie? Razem z greckimi filozofami przeniesiemy się do ich czasów i poznamy ich wady i zalety, wpływ na naukę i codzienne życie. Świat jest fascynujący, bo dostarcza pytań. A, jak mawiał mój pan od historii, nie odpowiedź jest ważna, a pytanie.

Szata graficzna

Bardzo mocną stroną publikacji są rysunki i jej skład. Mamy tu przepięknie rysowane ilustracje, z wieloma wstawkami niczym dymki w komiksach. Możemy dosłownie wyszukiwać kolejne wydarzenia i ciekawe elementy na kartach książki. Każde dziecko pokocha takie przedstawienie tematu, które samo z siebie zachęca do dalszych pytań i drążenia.

Dla kogo jest ta książka?

Temat na pierwszy rzut oka wydaje się trudny. Ale moim zdaniem układ tekstu, ilustracje i język książki pozwalają na zapoznanie się z filozofią pierwszych myślicieli greckich naprawdę w bardzo przystępny sposób już uczniom pierwszych klas podstawówki.

Zobacz inne ciekawe książki o filozofii dla dzieci: Bajki filozoficzne, Mędrcy do dzieci