Książki dla dzieci,  Poradniki

Ortografia łatwa rzecz, a więc błędom powiedz precz!

Język polski jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków właśnie m.in. z powodu ortografii, która wielu ludziom spędza sen z powiek. Nie tylko dzieci mają z tym problem, ale to one niestety są za nią oceniane. Dlatego przedstawię Wam dzięki uprzejmości Moniki z Kinder Świat metodę dzięki, której łatwiej będzie Waszym pociechom zaprzyjaźnić się z tym, jakże trudnym tematem.

Co to jest metoda hakowa?

Metoda hakowa jest rodzajem mnemotechniki, w której wykorzystujemy haki pamięciowe, aby w szybki i łatwy sposób przyswoić partię materiału. Angażuje ona obie półkule mózgu wykorzystując historyjki, skojarzenia i obrazy. Autorem ortografii metodą hakową jest Europejski Instytut Szkoleniowy.

Ortografia łatwa rzecz,
A więc błędom powiedz precz,
Rób dyktanda, czytaj książki
I z polskiego przynoś piątki.

A jak można wykorzystać metodę hakową do nauki ortografii?

Teoria

Teoria jest ważna, jednak nie najważniejsza. Aby lepiej ją zrozumieć warto zrobić książeczkę, którą Wy, rodzice, możecie traktować tylko jako pomoc. W ten sposób łatwiej wytłumaczyć dziecku zasady i Wam samym je zrozumieć, bądź sobie przypomnieć . Nie należy jednak katować nią dziecka, gdyż suche wkuwanie nie przynosi efektu. Książeczka jest personalizowana, przez co dziecko czuje się wyjątkowe i chętniej po nią sięga.

Dyktanda

W książeczce oprócz teorii znajdują się dyktanda ułożone specjalnie na potrzeby tego zestawu. To Ty jesteś rodzicem i to Ty wiesz na jakim poziomie jest Twoje dziecko. Nie musisz od razu wymagać od niego napisania całego dyktanda. Mogą to być na początek 2-3 zdania, z którymi wiesz, że dziecko sobie poradzi. Zachęcisz je w ten sposób do kontynuowania nauki. Pamiętaj, że niepowodzenia zrażają!

Słówka

Dodatkowo dobrze jest przygotować zestaw słówek, które zostały wykorzystane w dyktandach. Mogą być one przyczepiane na rzep do tablicy filcowej. W słówkach wykropkowane zostało miejsce, które dziecko powinno uzupełnić po dyktandzie, by uniknąć utrwalania błędów.

Haki pamięciowe

Użyte w tym przykładzie haki pamięciowe to motyw oparty o oryginalną wersję metody). I tak: rzodkiewka odnosi się do słówek zawierających rz, żaba do ż, chińczyk do ch, hiena do h, urwis do u i ósemka do ó. Są to kolorowe postaci, dzięki którym dziecku łatwiej będzie zapamiętać pisownię słów, ponieważ będzie je kojarzyło z określonym dyktandem odnoszącym się do haka pamięciowego. Oddziałujemy tutaj na wyobraźnię, a nie na samo wyuczenie się słów.

Pamiętaj: im bardziej absurdalna opowieść tym bardziej pobudzamy koncentrację i nasz mózg trwale zapamiętuje te informacje!

Na blogu Kinder Świat znajdziecie szablony haków pamięciowych, książeczki z teorią, dyktandami oraz słówkami do pobrania w wersji darmowej. Okładka została zaprojektowana przez Plakatówkę. Cały zestaw, który możecie sami wykonać i wykorzystać, ułatwi Waszym dzieciom naukę. Korzystajcie z niego!


Kilka słów o autorce wpisu:

Monika prowadzi blog Kinder Świat. Jest to miejsce, w którym umieszcza zabawki i pomoce edukacyjne do samodzielnego wykonania. Użycie mnemotechniki w jej pracach powoduje, że nauka z takimi pomocami staje się przyjemniejsza. Na blogu znajdziecie nie tylko łatwe instruktaże, ale także informacje, gdzie kupuje materiały, ile czasu zajmuje wykonanie zabawki, dla kogo jest ona przeznaczona, jaką pełni funkcję czy szablony do pobrania.