Książki dla dzieci

Człowiek – nic, co ludzkie, nie jest obce Tomaszowi Rożkowi

Tomasz Rożek to dziennikarz, popularyzator nauki i autor serii, której wydawcą jest Wydawnictwo Wilga, tym razem skupia się na człowieku. Nie tylko interesują go aspekty związane z samym jego ciałem czy pochodzeniem, ale ogólnie pojęte człowieczeństwo. Nie boi się pytań o sztuczną inteligencję i jej świadomość. Poprzez zadawanie pytań biocybernetykom i utytułowanym biologom stara się przybliżyć skąd pochodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

O czym jest książka?

Jest to kolejny, po „Kosmosie”, tom cyklu popularno-naukowego autorstwa Tomasza Rożka. Książka jest podzielona na trzy części, w każdej znajdziemy tekst będący niejako wprowadzeniem do tematu, napisany przez autora oraz wywiad z naukowcem. Kolejno przeczytamy wywiad z profesorem Markiem Konarzewskim o pochodzeniu i ewolucji człowieka, doktorem Markiem Kaczmarzykiem o tajnikach ludzkiego mózgu; profesorem Ryszardem Tadeusiewiczem o maszynach i SI. Pomiędzy tymi częściami znajdują się rozwinięcia niektórych myśli, które niestety zwykle trochę przeszkadzają w płynnym czytaniu, wchodząc w środku jakiegoś zdania jako wyciągnięte z kontekstu dwie strony na nowy temat. Podczas czytania napotkamy także kolorowe kropki, które będą odnosiły się do dodatkowych opisów dla dla zainteresowanych tematem. Całości dopełniają ilustracje wykonane przez Macieja Maćkowiaka i ciekawe fotografie.

Niepozorna skarbnica wiedzy

Książka wydaje się niepozorna, a okładka z dość prostymi rysunkami może sugerować lekturę dla dzieci. Jednak to lektura typowo dla dociekliwego starszego dziecka czy nawet dorosłego, bo choć treści są bardzo przystępnie podane, to jednak młodsze dzieci nie zrozumieją ich ze względu na jeszcze niewielką ilość poznanych w szkole zagadnień związanych z biologią czy astronomią i historią ewolucyjną. Tej wiedzy nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach, a przynajmniej nie w takiej formie. Jest to świetne rozbudzenie ciekawości dla każdego dociekliwego ucznia czy lubiącego ciekawostki dorosłego.

Komu polecam?

Choć nie polecam ze względu na dość szeroką i trudną treść książki dzieciom w pierwszych klasach podstawówki, to jest to zdecydowanie książka, po którą sięgnąć powinien każdy ciekawski, nieco starszy czytelnik. Łatwa forma i pozostawianie niektórych pytań otwartych będzie sugerowało rozszerzenie ich w przyszłości o wiedzę z innych źródeł. Wszak nie wszystko wiadomo nawet samym naukowcom.

Oficjalna recenzja dla portalu Szkrabajki.pl