Książki dla dzieci

Szczęśliwe przypadki, czyli o tym, że i porażka może być czymś dobrym

Czasem wybitny wynalazek jest dziełem przypadku. Przykłady? Och, jest ich aż zbyt wiele i to jeszcze w dodatku są to rzeczy, bez których dziś ie wyobrażamy sobie świata: kawa, antybiotyki, RTG, klej błyskawiczny czy karteczki post-it. Tak, to wszystko są porażki, które stały się jednak czasem nawet ważniejszymi wynalazkami niż inne projekty naukowców, którzy je przypadkowo wynaleźli.

„Szczęśliwe przypadki” – o czym jest ta książka?

„Szczęśliwe przypadki” to książka dla dzieci autorstwa Soledada Romero Marino, z rysunkami Mantse Galbany. W dość zwięzły i prosty sposób pokazują uboczne efekty pewnych działań naukowych (choć nie zawsze), które nawet nie podejrzewalibyśmy, że nigdy nie zostały zaplanowane. Dzięki ich obserwacjom porażki stały się wynalazkami. Część z nich, zwłaszcza te dotyczące medycyny, zmieniły przebieg historii.

Co mi się nie podobało

Choć ogólnie dobór wynalazków był bardzo ciekawy i nie wzbudzał zwykle mojej konsternacji, o tyle w przypadku wzmianki o szampanie nie wiem, czy opowieść o jego twórcy nie znalazła się wśród innych wynalazków z przypadku. W końcu to książka dla małego czytelnika bardziej. Wychwalanie tego trunku wśród dzieci jest, moim zdaniem, nie na miejscu.

Co jest zdecydowanie dobrą stroną książki

Przede wszystkim autor nie zanudza czytelnika, mimo że przedstawia kolejne fakty bardzo treściwie i zgodnie z wiedzą historyczną. Nie skupia też się tylko na danym wynalazku, pokazując co jeszcze interesowało danego wynalazcę. Często nie byli to naukowcy, a ludzie ciekawi świata i wyciągający wnioski nawet z projektów, które początkowo brali za porażkę.

Dla kogo jest ta książka?

Lektura przeznaczona jest dla młodych czytelników, szczególnie tych bardzo ciekawych świata naukowców i wynalazców, jednak i dorosły dowie się z niej całkiem ciekawych rzeczy. Zawiera ona przykłady tylko kilku ciekawych przedmiotów, substancji czy właściwości, które kojarzymy z codziennego życiu, a nigdy nie zastanawiało nas skąd mogą pochodzić.