Książki dla dzieci

Ulice, czyli książka dla dzieci o tych ciekawych miejscach tuż za rogiem

Zwykle przemykasz po nich nie zastanawiając się nad nazwami, pochodzeniem, ciekawostkami. Ulice są sercem miast, a tak rzadko je doceniamy i zauważamy ich piękno czy cechy charakterystyczne. Na świecie są tysiące ulic. Po niektórych z nich możecie teraz razem pospacerować razem z Anną Skowrońską i Wydawnictwem Muchomor.

Jakie są ulice?

Oczywiście wszystko zależy od klasyfikacji. Dlatego w książce znajdziemy te najkrótsze, najdłuższe, zatłoczone i puste, nowoczesne i antyczne, podziemne, z samymi schodami, a nawet wodne. Trudno znaleźć dwie identyczne. Różne są też ich sieci, czasem oplatając miasto, a czasem przecinając je pod kątem prostym.

Nie baw się na ulicy!

Pewnie niejedna mama przestrzegała, by nie bawić się w pobliżu jezdni, ale czasem ulice właśnie są miejscem zabawy. Tak jest np. podczas meksykańskiego święta zmarłych Día de Muertos, karnawale w Rio czy Wenecji, La Tomatinie w Buñol. Niektóre ulice, jak ulica Długa w Gdańsku, zmieniają się w jarmark, a inne są przeznaczone wyłącznie dla pieszych. Ulice bywają też miejscami protestów jak np. w Mińsku czy Teheranie.

Ach, to nazewnictwo!

Z nazwami ulic czasem jest ciężko. Nie tylko dlatego, że zwykle coś oznaczają np. Broadway czy Wall Street, ale także dlatego, że czasem ulegają zmianom. Zwykle związane jest to z upamiętnianiem jakiś wydarzeń, ludzi czy zmieniającymi się czasami. Po okresie komunistycznym, II wojnie światowej czy niektórych przewrotach często zmieniano nazwy kłopotliwych ulic. Ale najczęściej chyba dokonywano tego na ulicy…., która Jednak mnie osobiście smuci, że tak mało jest ulic poświęconych kobietom.

Ulice dzielą i łączą

Niekiedy zdarza się, że ulica staje się granica państwa. Tak stało się w Berlinie, gdzie w ciągu jednej nocy podzielono miasto na część podległą zarządowi USA i ZSRR. Czasem oznaczało to, że rozdzielono rodziny i to na wiele lat. Jednak bywa, że ulica łączy ludzi. Tak jest w przypadku wspólnych inicjatyw jak …., która skłoniła do utworzenia ludzkiego muru z obywateli państw…..

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.