Książki dla dzieci,  Kulturalnie

Pies w prezencie? A może lepszy będzie kot? Tak, ale tylko w takiej postaci!

Zwierzęta to nie zabawki, chyba że są zabawkami, takimi pluszowymi. Jednak w momencie, kiedy małe dziecięce oczęta patrzą tym słodkim wzrokiem ciężko nie ulec i nie kupić puszystego szczeniaczka czy malutkiego kotka, który byłby przyjacielem na całe dzieciństwo. Albo choćby następne 5 minut, bo po tylu zwykle i szczeniak się opatrzy, a kot podrapie i nici z miłości. Jednak dla najmłodszych kociarzy i psiarzy jest jeszcze ratunek: jest taki pies na prezent, którego kupić może każdy rodzic, nie trzeba go wyprowadzać, a każda chwila z nim spędzona jest radością. To pies w literaturze. I kot też. Poznajcie najpiękniejsze książki i filmy o tych zwierzętach.

Psy

Reksio (serial telewizyjny, 1967-1990)

Zabawne przygody sympatycznego kundelka, który mógłby mieszkać i na Twoim podwórku. Potrafi on wcielić się w każdą postać: strażaka, kosmonauty, sanitariusza, aktora. Bajka, któ©a można polecić dziecku w każdym wieku.

101 dalmatyńczyków (film animowany, 1961, film aktorski, 1996)

Para dalmatyńczyków doczekała się młodych. Jednak ich radość dość szybko znika, gdyż na szczeniaki i ich niecodziennego designu, miękkie futerko czyha kolekcjonerka futer, wstrętna Cruella De Mon. Czy rodzicom uda się odnaleźć szczeniaki?

Zakochany kundel (film animowany, 1955)

Lady, urocza i mieszkająca w bogatym domu cocker-spanielka, zaczyna popadać w niełaskę. Jej pani powiła dziecko i pod nieobecność rodziców suczka znika z domu. Spotyka Trampa, bezpańskiego kundla. Początkowo nie pałają do siebie miłością, jednak nawet psie serce zmiękczają wspólne kolacje na tyłach włoskiej restauracji, serenady czy rycerska obrona przed złapaniem przez hycla.

Wszystkie psy idą do nieba (film animowany, 1989)

Pies Charlie nie jest aniołkiem za życia, jednak po śmierci udaje mu się dostać do nieba. By powrócić na Ziemię i wyrównać rachunki kradnie jednak swój zegar życia. W zemście pomaga mu Itchi, mały jamnik oraz mała dziewczynka, która rozumie mowę zwierząt.

Beethoven (film, 1992)

Mały bernardyn przypadkowo trafia pod dach państwa Newtonów. Dzieciaki zauroczone szczeniakiem nadają mu imię Beethoven i przekonują niechętnego ojca, by pozwolił im go zatrzymać. W końcu mała kula przeradza się w duuuużą kulę futra. Film doczekał się kilku części, w tym świątecznej pt. Beethoven – Świąteczna przygoda.

Mój przyjaciel Hachiko (film, 2009)

Profesor Parker Wilson poszukuje domu dla bezdomnego psa, którego znajduje w porzuconym na peronie kartonie. Nikt nie wie czyj on jest, więc mężczyzna postanawia na jakiś czas zająć się zwierzęciem. Okazuje się, że będzie to dłuższa przygoda, a więź jaka między nimi powstanie, będzie silniejsza od śmierci. Smutna, ale przepiękna opowieść o psiej miłości, oparta na faktach.

Był sobie pies (film, 2017, na podstawie książki, W. Bruce Camerona)

To historia psa, który przez kolejne reinkarnacje, zastanawia się nad sensem życia. Staje się przyjacielem małego chłopca, towarzyszy policjantowi, jest ulubieńcem przesympatycznej pani. Każde z jego żyć to tylko chwilka, ale nadaje ona sens życiom jego właścicieli. Przepiękna historia dla każdego.

Psiego najlepszego, W. Bruce Cameron, Wydawnictwo Kobiece

Josh Michaels z oburzeniem odkrywa, że sąsiad podrzucił mu pod drzwi suczkę. Przygarnia psiaka i okazuje się, że w niedługim czasie wraz z nią ma w domu aż pięć szczeniaków. Wraz z Kerii, kochającą zwierzęta pracownicą schroniska, szuka dla psiaków nowego domu. Wspólnie przygotowują szczeniaki do adopcji w ramach świątecznego programu szukania nowych domów psiakom ze schroniska. Jednak czy uda mu się znowu wrócić do samotnej egzystencji: bez szczeniaków i Kerry?

Był sobie szczeniak, W. Bruce Cameron, Wydawnictwo Kobiece

Ellie to bardzo mądra suczka, która ma bardzo odpowiedzialne zadanie. To pies-ratownik i jej misją jest znajdywać zaginionych. Czy potrafi ona także pomóc zagubionym w samotności i smutku Jakobie i Mayi?

Koty

Dziwny świat kota Filemona (serial telewizyjny, 1972-1974)

Świat jest dziwny kiedy jest się małym kotkiem, który niewiele jeszcze o życiu na wsi wie. Wesołe przygody kota Filemona, który dorasta w izbie dziadka i babci pod czujnym okiem starego i leniwego kocura Bonifacego.

Garfield i przyjaciele (serial telewizyjny, 1988-1995)

Żarłoczny i leniwy kot Garfield i nie grzeszący inteligencją pies Odie przeżywają przygody w domu swojego opiekuna, Jona Arbuckle’a. Te krótki, kilkuminutowe historyjki pełne ironicznego poczucia humoru, dotyczące najczęściej jedzenia, pizzy, jedzenia, spania, życia uczuciowego Johna, głupich zabaw Odiego, wysyłania w paczce kota Nermala do Abu-Dabi, jedzenia, pizzy i spania.

Kot w butach (film animowany, 2011)

Kot w butach zamawiający kolejną kolejkę mleka w barze? Całkiem normalne w Zasiedmiogórogrodzie, miejscu, w którym mieszkaja różne postacie z bajek. Awanturniczy, lekko przypominający Zorro rudzielec planuje skok stulecia i porwanie mitycznej gęsi znoszącej złote jaja. Samo porwanie jest niczym w stosunku do tego, co będzie się działo po całej akcji.

Aryskotraci (film animowany, 1970)

Kocia rodzina wiedzie spokojny żywot u boku pewnej arystokratki, jednak zazdrosny o zapisy w testamencie lokaj postanawia pozbyć się kociaków. Kocia arystokracja trafia pod most, gdzie znajduje ją książę kociej bohemy, rudy kocur O’Maley. Z jego pomocą powrót do domu okazuje się wielką przygodą.

Narzeczona dla kota (film animowany, 2002)

Nastoletnia Haru ratuje życie kotu, który okazuje się kocim księciem. W podzięce otrzymuje nie tylko niechciane prezenty w postaci m. in. pudełek z żywymi myszami, ale także zaproszenie do królestwa kotów. Sprawy komplikują się, gdy władca krainy proponuje dziewczynie małżeństwo ze swoim synem.

Mój przyjaciel Totoro (film animowany, 1988)

Ojciec z dwiema córkami, Mei i Satsuki, przeprowadza się na prowincję. Matka dziewczynek jest w szpitalu. Dzieci zauroczone nowym miejscem dokonują odkrycia, że na świecie sporo jest jeszcze miejsca na magię i magiczne stworzenia. Obraz urzeka pięknem przyrody, poszanowaniem praw natury i tradycji. Film ukazuje relacje łączące rodzinę i jej nowych sąsiadów. Po obejrzeniu tego filmu każdy chciałby spotkać się z malutkimi Sadzankami, wielkim Totoro i zadziwiającym Kotobusem.

Piorun i magiczny dom (film animowany, 2013)

Podczas burzy kotek Piorun chowa się w domu magika Lorenzo. Gdy ten trafi do szpitala, Piorun wraz z innymi magicznymi domownikami będzie bronił posiadłości. Nie będzie to łatwe, bo nawet sam kot nie jest mile w posiadłości widziany przez przebywające już tu zwierzęta, jednak w kupie siła, a strach przed wrogiem pozwala zapomnieć o niesnaskach i antagonizmach.

Pustka, Marianna Sztyma, Wydawnictwo Centrala

Ktoś puka do drzwi. Dziewczynka otwiera i ku jej zdziwieniu zauważa białą bezkształtną postać. Postać przedstawia się jako Pustka po jej kocie. Od tego momentu Pustka zaczyna mieszkać razem z dziewczynką. Dziewczynka może jej zadawać pytania, siedzieć na jej kolanach czy nawet razem z nim płakać. Pustka rozumie łzy. Rozumie też to, że nie jest łatwo pogodzić się z utratą, dlatego czasem jest większa, a czasem mniejsza. Dziewczynka trochę boi się wielkiej Pustki, ale najbardziej lęka się czegoś innego: że Pustka tak jak kotek też zniknie. Czy życie z Pustką po kocie jest możliwe?

Więcej o książce na www.monime.pl.

Kuro, Somato, Wydawnictwo Waneko

Koko to mała dziewczynka, która po śmierci rodziców mieszka sama w ogromnej posiadłości otoczonej ogrodem pełnym białych kwiatów. Jej jedynym przyjacielem jest mieszkająca po sąsiedzku Milk, nauczycielka, która przychodzi na lekcje raz w tygodniu, jej córka Sesame oraz doktor, który przychodzi po niezwykłe białe kwiaty, potrzebne do sporządzenia specjalnej farby. Farba odstrasza bowiem potwory. Wszędzie, gdzie pomalowane są tą farba linie potwory nie mogą się dostać. Czy Kuro jest zwykłym kotem, skoro bawi się w nieoznakowanych miejscach? Książki nie polecam młodszym dzieciom.

Kot i jego mysz zdrajca, Joanna Klara Teske, Aleksander Bednarski, Wydawnictwo Mimochodem

A-Kysz!, znany grafik komputerowy, autor gry Dziewięć żyć musi poszukać w świecie realnym myszy zdrajcy. Wraz z kocicą Amandą, psem Szau-hauem oraz małym kotkiem Kici-kici przemierzają miasto w poszukiwaniach. Zaskakująca historia dla starszych dzieci.

Znacie jeszcze jakieś dobre książki bądź filmy z psami i kotami, które można by było dać dziecku w prezencie zamiast żywego zwierzęcia?

W tekście znajduje się link reklamowy.