Książki dla dzieci,  Poradniki,  Wychowanie

Nauka czytania i pisania na wesoło

W życiu każdego dziecka jest kilka kroków milowych, które nas, rodziców, najbardziej przerażają i jednocześnie napawają dumą: pierwszy ząbek, pierwsze słowo, pierwszy kroczek, samodzielne korzystanie z toalety, pierwsza jazda na rowerze, samodzielne zawiązanie butów czy przeczytanie pierwszego zdania i pierwsza laurka z własnoręcznie napisanym „kocham Cię mamo”. O ile przy wyżynaniu zęba najwyżej możemy być zmęczeni nieprzespanymi nocami, o tyle kolejne etapy edukacji często są zwieńczone mniejszym lub większym stresem i wieloma próbami. Co możemy zrobić, by nauka czytania i pisania nie była męką dla dziecka i dla rodzica?

Zanim zacznie czytać

Poprawne czytanie jest dosyć mocno powiązane z innymi funkcjami poznawczymi takimi jak spostrzegawczość, odbieranie bodźców, wyobraźnia, koncentracja uwagi, logika i zapamiętywanie. Temu właśnie służą wszelkie zabawy ogólnorozwojowe proponowane na przykład w trakcie codziennych zajęć w przedszkolu. Dziecko stopniowo uczy się od dorosłych jak się komunikować i wyrażać słowem własne myśli. Obok powiększania zasobu słów ważna jest także ich poprawność. Jeśli czujesz, że błędy w wymawianiu mogą przeszkadzać w nauce czytania i pisania warto zasięgnąć porady pediatry, laryngologa lub logopedy. Nieskorygowane logopedyczne wady w mogą utrudnić naukę czytania.

Co sami możemy zrobić w domu, by dziecko łatwiej nauczyło się czytać?

Pierwszą rzeczą, dzięki której praca ust i języka jest lepsza, jest podawanie dzieciom pokarmów o różnej konsystencji. Już maluchy mogą bez problemu jeść metodą BLW (czyli palcami) zamiast papek, a starszaki bez problemu mogą właściwie jeść zarówno twarde orzechy, jak i miękkie banany. W wieku przedszkolnym warto dziecko nauczyć pić ze słomki, ale także puszczać bańki czy zdmuchiwać piórko ze stołu, także przy pomocy słomki. To wcale nie jest takie proste ćwiczenie logopedyczne dla dzieci jak myślimy. Usta ćwiczy też np. jedzenie paluszków bez użycia rąk, wciąganie długiej nitki makaronu spaghetti, a język lepiej pracuje, jeśli dziecko oblizuje wargi np. posmarowane słodkim kremem czekoladowym albo liczy językiem zęby, kląska i parska.

Słomka logopedyczna

Starszym przedszkolakom można wprowadzać zabawy w powtarzanie dźwięków czy mimiki twarzy oraz gry polegające na ćwiczeniu spostrzegawczości. Przydatne są tu wszelkiego rodzaju zabawy w memory, domino czy też książeczki do odnajdywania różnic na obrazkach.

BrainBox
Wyrażenia dźwiękonaśladowcze

Dzieciom 5-6-letnim można już wprowadzać elementy budowanie historii. Początkowo będą to proste historyjki 4-6 obrazkowe. Celem zabawy jest nie tylko ustalenie kolejności zdarzeń historyjki, ale także opowiedzenie co się dzieje na obrazkach oraz jakie emocje towarzyszą przedstawionych w opowiadaniu postaciach. Wszystko to uczy nie tylko składać sylaby w jedną całość, ale przede wszystkim czytać ze zrozumieniem. Ciekawy asortyment gier i pomocy dotyczący właśnie nauki czytania znajdziecie w księgarni Eduksiegarnia.pl.

Historyjki z obrazkami
Gra na emocjach
Story cubes

Zanim zacznie pisać

Pisanie to nie tylko zwracanie uwagi na to jak dziecko trzyma długopis czy kredkę (tu polecam specjalnie profilowane trójkątne kredki lub nakładki na ołówek czy długopis), ale także wszystko co dziecko mogło robić zanim po ten długopis sięgnęło. Dlatego warto pozwalać dzieciom na wszelkie zabawy ćwiczące grafomotorykę: budowanie babek z piasku, zbieranie muszelek na plaży, lepienie ludzików z plasteliny,rysowanie po mokrym piasku, a nawet wybieranie palcami groszku z sałatki jarzynowej. Wszystko, co dziecko może robić małymi paluszkami, poza wkładaniem ich w drzwi czy kontakt, to pierwsze kroki do wyćwiczenia sprawności dłoni, tak potrzebnej podczas nauki pisania.

Co sami możemy zrobić w domu, by dziecko łatwiej nauczyło się pisać?

Na rynku mamy naprawdę zatrzęsienie gier i zabaw polecających na ćwiczeniu dłoni takich jak gry edukacyjne. Dziecko może uczyć się malować palcami, rzucać piłeczką, podrzucać ją, dotykać różnych faktur czy w końcu przelewać wodę z zabawki do zabawki podczas kąpieli. My sami wybraliśmy kilka i nadal lubimy pograć w Patyczaki czy Nawlekam nie czekam.

Nawlekaj i nie czekaj
Patyczaki
Dziurki i sznurki

Tekst powstał przy współpracy księgarni Eduksiegarnia.pl

W tekście znajduje się link reklamowy.