Książki dla dzieci,  Kulturalnie,  Wychowanie

Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu dla chłopaków

Dorastanie to ciężki okres w życiu każdego, niezależnie od płci. Hormony oraz zmiany zachodzące w ciele i w psychice potrafią dać w kość nie tylko otoczeniu, ale i samemu dorastającemu. Tak mało czasu, a tak wiele się przecież dzieje! By przejść gładko przez ten uciążliwy i zarazem ekscytujący proces warto się przygotować na tyle, na ile tylko się da. Ja korzystałam z książek w stylu „Nastolatki pielęgnują urodę” (kto też czytał?), ale teraz chyba lepszym przykładem byłyby poradniki typu Ciało-śmiało! Po zapoznaniu się z tym przeznaczonym dla chłopców, autorstwa Scotta Todnema, wiem jedno: ta książka powinna trafić w ręce każdego dorastającego młodzieńca.

O autorze książki „Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu dla chłopaków”

Autor książki „Ciało-śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu dla chłopaków” wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Znak nie jest zwykłym amerykańskim nauczycielem wychowania zdrowotnego w szkołach gimnazjalnych. To nauczyciel roku 2019, nic więc dziwnego, że można uznać go za osoba godną zaufania. Nie tylko jest prelegentem podczas szkoleń czy wykładów prozdrowotnych, ale i pracował jako szkolny koordynator pomagający w budowaniu zespołu uczniów i nauczycieli czy brał udział w pracach komisji działających na rzecz kulturowej i płciowej różnorodności. Wiele podróżuje po świecie i czyta.

Podręcznik od strony technicznej

Treść lektury została podzielona na siedem kolorowych rozdziałów, każdy poprzedzony numerowaną planszą z rastrami rodem z komiksów. Sama książka ma także sporo ciekawych, często żartobliwych ilustracji, które przyciągają wzrok. Autor zabiera chłopców u progu dorosłości w podróż po dojrzewaniu, bo jak sam pisze:

„Dzięki znajomości faktów i zrozumieniu własnego ciała przekonasz się, ze dojrzewanie nie jest wcale najgorsze. A w gruncie rzeczy jest nawet dość ekscytujące, ponieważ oznacza, że dorastasz”.

I takie motto przyświeca książce – na wszystko przyjdzie pora, ale warto się wpierw czegoś o etapach dorastania dowiedzieć. Wiedza to potęga.

Warto dodać, że polskie wydanie jest wzbogacone o dodatkowe materiały jak choćby linki do ciekawych wystąpień czy artykułów w internecie dotyczących każdego z podejmowanych w książce tematów.

Treść przewodnika po dojrzewaniu

Poradnik „Ciało-śmiało!” skupia się na zmianach jakie zachodzą w ciele dorastających chłopców. Autor zaczyna od podstaw. Wyjaśnia czym tak naprawdę jest to dojrzewanie, jakich zmian można się spodziewać i jak sobie z nimi poradzić. Todnem absolutnie nie koloryzuje, otwarcie wspomina, że czasem mogą zdarzyć się gorsze chwile i nastroje, co jest zupełnie normalne. Pryszcze, dodatkowe włosy na ciele, ostrzejszy zapach potu, mutacja czy erekcja w najmniej sprzyjających ku temu momentach to tylko niektóre kwestie jakie zostały poruszone w książce. Nie ma tu żadnego tematu tabu i dzięki temu czuć tą autentyczność, która bije ze słów autora.

Jednak znacznie większa część książki skupia się nie na samym dojrzewaniu, a zdrowym stylu życia. To, jak ważny jest sport, odpowiednia ilość snu na dobę czy zbilansowane posiłki wpływa też na to, jak rośniemy, jak wygląda nasza skóra czy wreszcie jak się czujemy.

Tondem sporo też skupia uwagi na zmianach jakie zachodzą w sferze emocjonalnej. Autor zwraca uwagę, że rodzina i przyjaciele to coś bardzo potrzebnego każdemu zwłaszcza w burzliwych czasach dojrzewania. Wreszcie jest też podrozdział o pierwszych miłościach, randkowaniu czy ironicznych komentarzach np. cioć i wujków dotyczących dojrzewania i pierwszych miłości. Zwraca uwagę, że dziecko też ma prawo do prywatności, ale zauważa, że warto i pomyśleć o prywatności w sieci. Bardzo często wskazuje też, że nie warto się porównywać, bo rozwój i dojrzewanie u każdego przebiega w jego własnym tempie.

Czy warto?

To poradnik, który powinien trafić w ręce każdego dorastającego chłopca, gdyż nie przypomina typowej książki z suchymi faktami niczym podręcznik od biologii. To lektura, dzięki której młodzi chłopcy, którzy zaczynają zmieniać się w mężczyzn, zdobędą wiedzę, dzięki której dojrzewanie nie będzie wielką niewiadomą. Kompendium wiedzy przekazane w prosty i przyjazny sposób, bez moralizatorskiego tonu. Najważniejsze przesłanie nie jest bowiem związane z samym dojrzewaniem ciała, ale raczej wnętrza. To nastolatek sam jest sobie sterem i okrętem, my, dorośli i ta książka, pozwolimy mu tylko utrzymać bezpieczny kurs na wzburzonych wodach dorastania.