Książki dla dzieci,  Wychowanie

Moc wieczornego rytuału z Treflikami

Dzieci lubią wiedzieć co się będzie działo, by czuć się bezpiecznie. Dotyczy to właściwie każdego etapu dnia, podróży, wizyty u lekarza. Choć zaskakiwanie nieoczekiwanymi prezentami jest przez nie zwykle dobrze przyjmowane, to niespodziewane atrakcje, czasem kolidujące z ustalonym porządkiem dnia, mogą zszokować, rozgniewać, a czasem nawet zasmucić dziecko. Na co zwłaszcza powinniśmy zwracać uwagę planując następny dzień?

Koniec zabawy

Kiedy zbliża się wieczór najlepiej jest wprowadzić dzieci w lekkie wyciszenie. Robimy to zapewne na wiele sposobów, ale chyba najlepiej sprzątać zabawki w formie zabawy. Niech to będzie wyzwanie! Gdzie kładziemy książki? Gdzie mieszkają samochodziki, a gdzie śpią lalki? Wreszcie co zrobimy z papierkiem na podłodze? Jeśli dziecko będzie razem z nami-jurorami tej zabawy sprzątało, nawet nie poczuje, że był to jakiś obowiązek. Dla niego to zabawa i czas spędzony z rodzicem. I co dalej? Warto zobaczyć co robią Trefliki. Ale te zielone stworki to nie tylko telewizyjna bajka, to także bohaterowie książeczek jak choćby „Wyruszamy do spania” Wydawnictwa Trefl z wesołymi Treflikami.

Seria o Treflikach to książeczki przeznaczone dla dzieci w wieku 0-2 lat. Mają dużo kolorowych, nieprzeładowanych elementami, estetycznych ilustracji, zawsze okraszone jakimś pytaniem. Wyruszenie do snu to także przygotowanie odpowiedniego stroju. To, że ja bym wybrała wygony kombinezon do spania, nie oznacza, że dziecko nie wybierze pidżamki z Totorem. Niech wybierze, wszak to jego wstęp do dorosłych decyzji!

Tak jak w życiu, tak i Trefliki nie zawsze od razu zapadają w objęcia Morfeusza. Zwykle jeszcze chwilę trwa, nim przymkną oczy. Dobrą podpowiedzią, jaką możemy zaczerpnąć z książeczki, jest spędzenie wspólnie tego czasu. Mały masażyk, zabawa w teatrzyk cieni to niektóre pomysły, które podopowiada książka „Wyruszamy do spania”. To, co mnie zawsze cieszy w takich książeczkach dla maluchów, to tworzenie za każdym razem historii na nowo. Wszystko dzięki dziecięcej wyobraźni i kierowaniu narracją przez rodzica.

Zasypianie

Starsze dzieci zapewne zechcą coś treściwszego, książki, z której dowiedzą się czegoś nowego. Dla nich właśnie powstała seria „Dobranoc, Trefliki na noc”. Przedszkolaki uczą się przez zabawę i naśladownictwo. W dzieciństwie wiele umiejętności nabywamy trochę przy okazji i doskonalimy je przez przypadek. Przy okazji zasypiania można się przecież nauczyć liczenia (choćby tych mitycznych baranów), dowiedzieć się o zdrowym trybie życia, dlaczego ziewamy lub jak kiedyś spali faraonowie. O wszystkim tym oraz o wielu innych rzeczach można wieczorem dowiedzieć się z książeczki dla przedszkolaków „Do łóżka, gotowi… start!”. To bardzo ciekawa lektura nawet dla dorosłego!

Planowanie kolejnego dnia

Jeśli planujemy na kolejny dzień coś, co obiega od codziennego rozkładu dnia, warto już rano, a dla cierpliwych nawet w przeddzień wieczorem, trochę wprowadzić dziecko w temat. Być może masz zamiar odwiedzić rodzinę, wyruszyć nad morze albo odbyć spacer w lesie połączony z piknikiem. Zbyt szybkie wyjawienie swojego pomysłu może się skończyć wiecznymi pytaniami „kiedy”, a podczas podróży „daleko jeszcze?!”. Chyba zna je każdy z nas i po setnym wytłumaczeniu nawet święty by się zdenerwował.

Znamy swoje dzieci, więc wiemy kiedy najbezpieczniej im powiedzieć o atrakcji, jaka się zbliża. Wyczujmy więc, by nie było to za wcześnie, ani tuż przed, by dziecko nie czuło ani zdziwienia, że to już, ani zniecierpliwienia, że to jeszcze nie teraz. Dla takich maluchów przyda się książeczka „Jutro czeka nas przygoda”. Tu wraz z Treflikami dziecko może zobaczyć, gdzie się udacie (jest mapa świata), co warto zabrać ze sobą, jaki strój przygotować, a nawet co będziecie robić w trakcie samej podróży.

Jak budujemy codziennie więzi rodzinne możecie też zobaczyć tu: z jednym dzieckiem i kilkorgiem.

KONKURS

Do wygrania są dwie książki z przygodami Treflików: „Jutro czeka nas przygoda” i „Wyruszamy do spania”.

Co trzeba zrobić? Napiszcie pod postem konkursowym na fanpage (link: https://www.facebook.com/konfabula/posts/4720205244716226) jakie macie wieczorne rytuały z dziećmi. Autora najciekawszego pomysłu czeka mikołajkowa niespodzianka. Konkurs trwa bowiem do 5 grudnia, a 6, w Mikołajki, nastąpi jego rozstrzygnięcie.

Konkurs t̲y̲l̲k̲o̲ dla fanów tego fanpage. 👍👍👍
Warto dodać znajomych w komentarzu. 👫👫👫

Regulamin:

 1. Konkurs trwa od 30.11.2020 do 05.12.2020 włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
 2. Prace zamieszczane pod postem na Facebooku powinny spełniać następujące wymagania:
  – Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione.
  – Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  – Dodatkowe elementy takie jak udostępnienie postu konkursowego, polubienie fanpage, oznaczenie w treści osób trzecich bądź dodawanie grafik z zachowaniem ich praw autorskich jest dozwolone.
 3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście konkursowym na fanpage bloga Konfabula.pl do dnia 06.12.2020. Zwycięzców wybiera autorka bloga Konfabula.pl. Termin może ulec zmianie.
 4. Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do doby od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie autorka bloga Konfabula.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody. Dane osobowe zwycięzcy (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i numer telefonu) przetwarzane będą przez autora w celu przeprowadzania konkursu oraz wysyłki nagród. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w mojej Polityce prywatności https://konfabula.pl/polityka-prywatnosci/
 5. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.
 6. Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo Trefl.

Fot. 1. Bennielover, CC BY-ND 20