Książki dla dzieci,  Kulturalnie

Komiksy dla dzieci od Wydawnictwa Jaguar

Coraz więcej wydawnictw ma w swojej ofercie komiksy, a mnie to bardzo cieszy. To przecież najlepsze, najłatwiejsze medium, dzięki któremu dziecko może wejść w świat czytelnictwa, bo łączy wczesną fascynację obrazkami z radością czytania. Zobaczcie tylko jakie świetne pozycje ma np. Wydawnictwo Jaguar!

Dogman

Moje dzieci oszalały już na punkcie „Kapitana Majtasa”, więc nic dziwnego, że nowa seria komiksów Dava Pilkeya, ich twórcy, wciąga je bez reszty. Nie ma się co dziwić, bo to historia pół-policjanta, pół-psa. Jak powstało takie połączenie? Otóż z powodu wypadku jedynym sposobem na uratowanie psa policyjnego i stróża prawa jest operacja przeszczepu… głowy psa na ciało funkcjonariusza! Jeśli to mało, by zaciekawić, to dodam, że Dogman nadal służy prawu i ma swojego antagonistę, Kota Peta, który nie spocznie, póki nie będzie spokoju w mieście. A powodów do niepokoju jest sporo: a to hot-dogi wszczynają strajk protestacyjny, albo Kot Pet wymyśla spray wymazujący litery z książek, przez co ludzie zupełnie zgłupieli!

Obrazki w tym komiksie wyglądają jak rysowane ręką dziecka, a wyraźne liternictwo idealnie nadaje się dla dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem. Szczególnie mogą się zaś spodobać ruchome obrazki, które polegają na szybkim przewracaniu jednej strony jak kiedyś tworzono filmy animowane. Dodatkowo na końcu tomiku znajduje się poradnik rysowania komiksowych bohaterów krok po kroku.

Strzeżcie się, olbrzymy!

„Strzeżcie się, olbrzymy” autorstwa Małgorzaty Kaczarowskiej to polski komiks. Opowiada o Claudette, niesamowicie odważnej, nieco porywczej, nie do końca prawdomównej ale na pewno pyskatej kilkulatce. Jej marzeniem jest walka z olbrzymami z legend. Pomimo przestróg wyrusza w podróż do leża jednego z nich. Nie jest sama. Towarzyszy jej strachliwy młodszy brat Gaston i pretendująca do miana księżniczki przyjaciółka Marie. Choć to historyjka bardzo wesoła i barwna, jednak niesie pewne przesłanie: nie powinniśmy tylko zamykać się na zło w bezpiecznej ostoi, a próbować z nim walczyć. Jednak zawsze warto mierzyć odpowiednio swoje siły, a będąc dzieckiem nie omieszkać prosić rodziców o pomoc. Nawet, jeśli wybieramy się na walkę z olbrzymem!

Głowa do góry, Sunny!

Wydaje mi się, że ten komiks jest raczej do starszego odbiorcy niż poprzednie tu prezentowane. Powiedzmy dla dziecka 7-10-letniego. Sunny to mała dziewczynka, która zostaje wysłana na wakacje do dziadka. Ten wyjazd jest trochę niespodziewany i do tego bardzo długi. W tle czai się także historia mniej wesoła: problemy rodzinne w domu małej Sunny. Jej myśli ciągle krążą wokół sytuacji w domu. Nie potrafi cieszyć się tak do końca nawet znajomością z chłopcem z wakacyjnej miejscowości, który zaraża ją miłością do komiksów superbohaterskich. W pewnym momencie jej uczucia stają się tak silne, że nie jest wstanie nad nimi zapanować. Dziadek zauważa problem Sunny i pomaga jej się z nim uporać. Tłumaczy, że sytuacja rodzinna nie jest jej winą. Komiks tłumaczy, że dzieci nie są katalizatorem problemów pomiędzy dorosłymi. Warto im wytłumaczyć nawet najtrudniejszą sytuację, zamiast zostawiać je same z domysłami i czarnymi myślami.

KONKURS

Wystarczy odpowiedzieć na fanpage bloga na proste pytanie: „Jaki komiks ostatnio czytało samo lub z Tobą Twoje dziecko? Zachęć moje dziecko do niego!” oraz wybrać książkę spośród czterech! Wyniki tuż przed wakacjami, czyli 22 czerwca.

Zapraszam!

Konkurs dostępny tu → link do postu na fanpage bloga.

[REGULAMIN]
1. Konkurs trwa od 07.06.2020 do 21.05.2019 włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
2. Prace zamieszczane pod postem na Facebooku powinny spełniać następujące wymagania:
– Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione.
– Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę
– Dodatkowe elementy takie jak udostępnienie postu konkursowego, polubienie fanpage, oznaczenie w treści osób trzecich bądź dodawanie grafik z zachowaniem ich praw autorskich jest dozwolone.
3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście na fanpage bloga Konfabula.pl do dnia 22.06.2020. Zwycięzców wybiera autorka bloga Konfabula.pl.
4. Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do doby od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie autorka bloga Konfabula.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody. Dane osobowe zwycięzcy (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez autora w celu przeprowadzania konkursu oraz wysyłki nagród. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
5. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.
6. Sponsorem nagrody jest autorka bloga Konfabula.pl.