Książki dla dzieci

Rysowanie w stylu Minecraft, czyli pixel art

Minecraft to od ponad dziesięciu lat gra, która bawi i fascynuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do tego jest świetnym pomysłem na naukę. Nie tylko matematyki, bo przecież aby coś zbudować, przydaje się znać tabliczkę mnożenia lub choćby liczenie. Dzieci mogą też w tym uniwersum wyżyć się plastycznie. Ale jak to – zakrzykniecie. Ano tak to: pixel art to świetna dziedzina sztuki, a Minecraft to świetny i łatwy program do budowania świata z sześcianów. Sami zobaczcie!

„Rysowanie w stylu Minecraft” Yann le Nenan

Jak głosi podtytuł książeczki jest to nieoficjalny przewodnik, zawierający ponad 80 rysunków krok po kroku. Bo jeśli wyobrażacie sobie rysowanie w stylu Minecraft jak popularnego baranka wielkanocnego z kostki masła (zdjęcie poniżej) to możecie być pewni, że jest ono o wiele bardziej szczegółowe niż ta oryginalna ozdoba świątecznego koszyczka/stołu. Oczywiście nie jest potrzebne przebywanie w świecie gry. Książka podpowiada, że świat Minecrafta z powodzeniem można stworzyć na kartce papieru i prowadzi za rączkę w tworzeniu mniej lub bardziej skomplikowanych grafik, najczęściej przedstawiających moby i postaci z gry właśnie.

Jak rysować w stylu Minecraft?

Autorka pokazuje dwa rodzaje rysunku: 2D i 3D, które możemy samodzielnie narysować w zwykłym zeszycie w kratkę. Dla osób bardziej zainteresowanych znajdzie się w książce także strona z siatką izometryczną, którą można spokojnie np. skserować, by na niej pracować lub rysować dosłownie w książce, bo na końcu znajdą się dodatkowe strony do ćwiczeń. Ale to nie wszystko: mały rysownik otrzyma instrukcje jak używać kolorów, by uzyskać różne wystawienie sześcianu na światło. Coś pięknego!

Choć w samej grze nie znajdziemy za bardzo ruchu kończyn, znajdziemy za to krótkie wprowadzenie w rysowanie postaci w ruchu w tej książce. Dzięki temu dziecko może samo próbować np. stworzyć komiks z bohaterami ze swojej ulubionej gry.

Oczywiście nie tylko to jest w tym uniwersum ważne i autorka nie zapomina o nauce budowania minecraftowych domów na papierze, wyposażenia chatki czy też poszczególnych elementów krajobrazu. Okazuje się, że sześcian to całkiem zacny składnik całkiem rozbudowanych wizualnie i kreatywnie prac plastycznych.

Jak nie rysowanie to… matematyka!

Być może Twoje dziecko nie jest fanem kredek. Rozumiem, mam jedno dziecko, dla którego plastyka to najgorszy przedmiot. I twierdził tak dopóki… nie dowiedział się na lekcjach o pixel arcie właśnie! Nie muszę dodawać, że to też fan Minecrafta, prawda?

Równie dobrze można tworzyć przepiękne grafiki w grze lub specjalnych programach do pixel artu (polecam choćby darmowy PiskelApp). Sami zobaczcie jakie dzieła potrafią wychodzić spod myszek takich grafików!

Praca xKomi

Poza grafiką podczas takiego rysowania, także na papierze, przyda się nie tylko podstawowe liczenie np. kratek, ale także, już w samej grze, mnożenie, gdyż wypełnianie wnętrz czy obliczanie powierzchni to podstawa każdej budowli w Minecrafcie. Nie chcesz przecież, żeby w połowie budowania chatki z kamienia zabrakło surowca, prawda?

Mało?

Wydawnictwo RM ma w swojej ofercie sporo książek z tematyki Minecrafta. Zobaczcie np. serię książek o Frigielu i Fluffym. Dopełnieniem będą także komiksy innych wydawnictw takie jak Pamiętnik 8-bitowego wojownika czy także Frigiel i Fluffy. Polecam także książkę serii Minecraft pt. Wyprawa czy serię Kroniki Woodsword.

Nadal mało? No to KONKURS!

Do wygrania wspaniała książka Wydawnictwa RM „Rysowanie w stylu Minecraft”, której recenzję właśnie przeczytaliście.

Co trzeba zrobić?

Napiszcie pod postem konkursowym na fanpage (link: https://www.facebook.com/konfabula/) jaką postać najchętniej narysowałoby Wasze dziecko i dlaczego. Autora najciekawszego pomysłu czeka niespodzianka. Konkurs trwa do 12 kwietnia 2021 włącznie.

Konkurs t̲y̲l̲k̲o̲ dla fanów tego fanpage. 👍👍👍
Warto dodać znajomych w komentarzu. 👫👫👫

Regulamin:

  1. Konkurs trwa od 06.04.2021 do 12.04.2021 włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  2. Prace zamieszczane pod postem na Facebooku powinny spełniać następujące wymagania:
    – Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione.
    – Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
    – Dodatkowe elementy takie jak udostępnienie postu konkursowego, polubienie fanpage, oznaczenie w treści osób trzecich bądź dodawanie grafik z zachowaniem ich praw autorskich jest dozwolone.
  3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście konkursowym na fanpage bloga Konfabula.pl do dnia 15.04.2021. Zwycięzców wybiera autorka bloga Konfabula.pl. Termin może ulec zmianie.
  4. Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do doby od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie autorka bloga Konfabula.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody. Dane osobowe zwycięzcy (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i numer telefonu) przetwarzane będą przez autora w celu przeprowadzania konkursu oraz wysyłki nagród. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w mojej Polityce prywatności https://konfabula.pl/polityka-prywatnosci/
  5. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.
  6. Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo RM.