Książki dla dzieci,  Kulturalnie

Królewny z Biblii – ciekawa książka dla dziewczynki

Każda dziewczynka jest księżniczką. Królewny z Biblii to religijna książka dla dzieci, która przybliża kobiety opisane w Piśmie Świętym. Wydawnictwo Dreams. Jakie królewny znają dzieci? Może Śnieżkę, Aurorę czy Jasminę. Jednak czy jakakolwiek dziewczynka przebrałaby się za biblijną Esterę zamiast za Elsę z Krainy Lodu? I czy w Biblii jest więcej księżniczek? Kogo tak naprawdę można nazwać księżniczką? Na te i inne pytania odpowiada nowatorsko podchodząca do tematu, ciekawa dla dziewczynki w każdym wieku książka dla dzieci, szczególnie dla dziewczynek, Królewny z Biblii, autorstwa Carolyn Larsen, Wydawnictwa Dreams.

Od razu zaznaczam – nie jest to książka dla osób niewierzących. Jej przekaz jest jasny:

Biblia mówi, że Bóg jest Królem – Królem nieba i ziemi. Biblia również mówi, że Bóg jest naszym Ojcem. Jeśli więc jesteś córką Króla, to oznacza… że jesteś najprawdziwszą królewną!

Tak więc królewnami są nie tylko córki czy wybranki królów jak Estera, ale także biedna Moabitka Rut, pomocna Rebeka czy lojalną Hagar. Kobiety, o których Pismo Święte mówi dużo, jak Ewa czy Maria, są raczej marginalnie traktowane w tej książeczce, za to historie mniej znanych damskich bohaterek można tu bez trudu odnaleźć. Mimo, iż znam sporo z nich, o niektórych przeczytałam tu po raz pierwszy.

Każda a opowieści zaczyna się od krótkiego wierszyka niczym z Królewny Śnieżki: „Lustereczko powiedz przecie, kto jest…” Dzięki temu od razu dowiadujemy się kim będzie kolejna królewna. Do każdego opowiadania dołączona jest też informacja gdzie szukać królewny w Biblii (np. o Rachab dowiemy się z Księgi Jozuego, 2,1-24; 6, 1-25) oraz werset z Biblii idealnie opisujący cechę królewny jak mądrość Debory czy pacyfizm Abigail. Pod koniec, niczym w „Biblii w obrazkach dla najmłodszych”, można znaleźć pytania do tekstu. Same historie są dostosowane do wieku małego czytelnika.

Ilustracje Sergeya Eliseeva są bardzo nowoczesne. Księżniczki nawiązują do disneyowskich postaci czy też lalek Barbie. Są piękne, uśmiechnięte, kolorowe. Być może niektórym będzie przeszkadzać przesadna słodkość i nadmiar różu w książeczce, jednak jakimś cudem dziewczynki to uwielbiają.

Ostatnia historia w książeczce jest wyjątkowa. To historia o małej czytelniczce. Tak, bo każda dziewczynka czytająca taką książeczkę jest przecież księżniczką i ją także Bóg tak samo kocha.

Inne ciekawe propozycje dla dzieci:

W tekście znajduje się link reklamowy.