Poradniki,  Zakupy

Najlepsze prezenty na roczek

Znowu stoję przed problemem co można kupić małemu dziecku na roczek. Pierwsze urodziny są ważne, ale jubilat zupełnie ich nie pamięta. Jakakolwiek zabawka bardzo szybko się znudzi, gdyż jeszcze uwaga nie jest na tyle skupiona, by dłużej czymś się bawić. Co zatem można kupić jako prezent na roczek?

Zabawka

Wybierając zabawki jako prezent na roczek warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim jaki jest wiek, od którego zabawka nadaje się do zabawy oraz jakość wyrobu. Części zabawki powinny być dobrze spasowane, nie powinny być ostre, baterie, jeśli są, dobrze zabezpieczone. Dziecko będzie taką zabawką rzucać, przewracać, uderzać, gryźć ją, ślinić i smakować. Musi więc to być produkt trwały i solidny. Z własnego doświadczenia wiem, że nie każdy producent sprosta takiemu zadaniu. Poniżej kilka przykładów dobrych zabawek, które stymulują rozwój dziecka i są naprawdę solidne. Testowano na moich dzieciach!

Bujak Little tikes , Kierownica VTECH

Chodzik Smoby, Pianinko Chicco

Jeździk Fisher- Price, Odkrywczy domek Dumel

Zdjęcia zabawek pochodzą ze sklepu ksiegarnia.conrad24.pl.

Fotoksiążka lub sesja fotograficzna

Bardzo oryginalnym prezentem jest opłacenie sesji fotograficznej dla małego solenizanta lub wręczenie vouchera na wykorzystanie przez jego rodziców do zrobienia fotoksiążki zawierającej np. pierwszy rok życia dziecka. Jest to z pewnością prezent, który na długo pozostanie w pamięci.

Personalizowne pamiątki

Innym sposobem na zatrzymanie wspomnień jest wybór prezentu, który może być spersonalizowany. Przy obecnym poziomie technologii np. grawer laserem czy haftu komputerowego możemy kupić srebrny obrazek z dedykacją, złotą bransoletkę z grawerem, podpisane imieniem ozdobne pudełko na pierwszy ząbek czy też rankę do wykonania odcisku dłoni i stopy w glinie.

Zajęcia dla dzieci

Można dla roczniaka sprezentować także ciekawe zajęcia. Nie muszą one odbywać się w grupie rówieśniczej, choć byłby to dodatkowy atut. Sprawdź, czy jest możliwość w miejscowości zamieszkania dziecka skorzystanie z zajęć basenu dla maluszków, zajęć umuzykalniających, plastycznych czy tanecznych. Dzięki takim dodatkowym zajęciom choćby raz w tygodniu dziecko ma możliwość zrobienia czegoś nowego. Takie zajęcia najczęściej odbywają się pod asystą rodziców, dlatego warto skonsultować taki prezent z nimi i dostosować także do ich możliwości czy wolnego czasu.

Lokata

Być może dziecko w wieku zaledwie roczku nie uciszy się z własnych pieniędzy, ale już za kilka lat będzie to idealny prezent. Jeśli założysz dziecku lokatę czy polisę i cyklicznie będą na nią wpływały środki, z pewnością szybko uzbiera się tak konkretna suma, która będzie mogła zostać wykorzystana np. na większą zabawkę, zajęcia edukacyjne lub wyjazd dziecka już starszego. Warto co miesiąc zobligować się do wpłacania drobnej kwoty, gdyż dzięki temu nie odczuje się tak bardzo braku pary złotych w budżecie, a pod koniec roku można się dziki takim drobnym sumom uzbierać całkiem pokaźną kwotę.

Czego lepiej nie kupować na roczek?

Przede wszystkim warto zrezygnować z zabawek „na zapas”. Do czasu, aż dziecko zrozumie funkcjonowanie trudniejszych zabawek edukacyjnych czy wsiądzie samodzielnie na rowerek, może ono zepsuć prezent lub znudzić się nim na tyle, że w odpowiednim czasie nie skorzysta z jego możliwości, których obecnie i tak nie docenia. Także zabawki grające, które nie mają wyłącznika dźwięku lub też których nie można ściszyć (poza prawdziwymi instrumentami muzycznymi!) nie powinny znajdywać się na liście prezentowej. Warto też przemyśleć zakup kolczyków dla dziewczynek czy zabawek militarnych dla chłopców. Nie każdy rodzic pochwala takie prezenty pozostawiając kwestię piercingu do samodzielnej i późniejszej decyzji dziecka czy też wychowując w bardziej pacyfistyczny sposób.

Fot. N i c o l a, CC BY 2.0