Książki dla dzieci,  Kulturalnie

„Woda” – nowa popularnonaukowa książka dla dzieci od Anny Skowrońskiej

Jeszcze niedawno zachwycałam się książką o wietrze (zobacz recenzję: „Wiatr”), a teraz trzymam w rękach publikację o wodzie. Obydwie książki Anny Skowrońskiej są na tyle ciekawe, że polecam je każdemu ciekawskiemu dziecku. Co znajdziemy tym razem, gdzie nas zabierze autorka?

Woda, jak okiem sięgnąć woda!

Tytuł mówi samo za siebie: tematem przewodnim będzie woda. Woda w różnej postaci i stanie skupienia. Na Ziemi i poza nią. Woda słona i słodka. Ogólnie: substancja, bez której życie na naszej planecie nie byłoby możliwe i być może która jest głównym składnikiem życia na innych planetach. Autorka przedstawia wiele ciekawych faktów, które dotyczą tego jak wygląda jej obieg w przyrodzie i jak wiele jej zawdzięczamy. Oraz jak wielkie zagrożenie zarazem może powodować!

Co znajdziemy w książce „Woda”?

Lektura nie jest podzielona na rozdziały. Nie posiada też spisu treści. Mimo to łatwo zauważyć, że dzieli się na swego rodzaju tematy. Zaczyna od wyjaśnienia czym jest woda jako związek chemiczny. Potem dowiadujemy się m.in. o ruchu i życiu w wodzie, bogactwach związanych z ruchem wody i eksploatacją łowisk. Ważne dla mnie jest ukazanie, że jako ludzie mocno kształtujemy jaka jest jakość i ilość wody na Ziemi. Autorka tez nie stroni od wspomnienia o największych katastrof związanych z wodą, takich jak powodzie i susze. Znajdziemy też wyjaśnienie skąd bierze się w ogóle woda, dlaczego płynie też pod ziemią, czym są gejzery oraz czy na Marsie rzeczywiście jest płynna woda i skąd to wiemy.

Komu warto podsunąć książkę?

Tak jak w przypadku Wiatru”, również i tą książkę zadedykowałabym raczej uczniom pierwszych klas podstawówki lub młodszym dzieciom, które lubią przyrodnicze zagadnienia. Wiele zawartych w niej faktów i ciekawostek będzie się wiązało z późniejszymi lekcjami przyrody w klasach 1-3. Młodsze dzieci zapewne zainteresują ciekawe ilustracje Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak. Wszystkie informacje są przekazane w ciekawy i interesujący dla małego czytelnika sposób. Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Większość tekstu jest pisana wyraźną, dużą czcionką, dzięki czemu nawet dzieci uczące się czytać nie będą miały problemów z odczytaniem wyrazów. Polecam każdemu, komu czasem brakuje odpowiedzi na pytania związane z wodą i życiem w wodzie, ekologią oraz poszukiwaczom ciekawostek.

Zobacz także inne książki z tej serii: Ogień, Wiatr, Ziemia

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego