Książki dla dzieci

Jak wytłumaczyć coś, czego nie widać np. wiatr?

Są takie rzeczy, które ciężko jest wytłumaczyć dzieciom, bo nie można dokładniej pokazać. Już nawet nie mówię o tym skąd się biorą dzieci, bo z dosłownym pokazywaniem bym raczej uważała, to takie rzeczy jak choćby czym jest wirus, bakteria, a nawet wiatr nie jest wcale prosto dziecku wyjaśnić. Na szczęście od czego są książki!

„Wiatr”, Anna Skowrońska, Wydawnictwo Muchomor

Sięgając po ledwo 64-stronicową książkę Anny Skowrońskiej pt. „Wiatr” nie spodziewałam się, że temat ten zostanie tak dogłębnie potraktowany. Tu bohaterem jest sam wiatr: siła, która może napędzać turbiny wiatrowe, unosić w powietrzu zarówno nasiona jak i samoloty, tworzyć tornada i cyklony. Na tym jednak autorka nie poprzestała. Dzieci dowiedzą się sporo o zielonej energii i dlaczego właściwie tak bardzo nam na niej zależy. Porusza także dość aktualne problemy jak wiatr w miastach – zarówno przewietrzenie zasnutego smogiem Krakowa, jak i zmniejszenia przeciągów w Toronto. Wreszcie możemy też dowiedzieć się ciekawostek związanych z wiatrem w kosmosie: od wiatru na Marsie, po cyklony na Jowiszu i sztormy na Neptunie.

Opracowanie graficzne książki

Agata Dudek i Małgorzata Nowak, graficzki i ilustratorski książki „Wiatr”, sprawiły, że o wiele łatwiej zrozumieć poszczególne zagadnienia związane z wiatrem. Niezwykle obrazowo, choć w uproszczonych rysunkach, wyjaśniają trudniejsze pojęcia, pokazują choćby jak odróżnić poszczególne punkty skali siły wiatru czy jak powstaje halny i inne górskie wiatry. Niekiedy sama się śmiałam z ciekawych pomysłów jak antropomorfizowanie cyklonów i huraganów czy nakazanie mewie złożenia maski przeciwpyłowej kiedy przelatuje ona nad dymiącym wulkanem Eyjafjallajökull.

Dla kogo jest książka „Wiatr”?

Tak naprawdę to książka dla każdego. Pisana jest prostym językiem. Sporo w niej rysunków obrazujących tłumaczone zjawiska. Ciekawostki są pogrupowane tematycznie i zainteresują zarówno dorosłego, najczęściej rodzica, ale i bez trudu kilkulatka czy ucznia. Dodatkowym atutem jest duży format i twarda okładka wydania.

Zobacz także inne książki z tej serii: Ogień, Woda, Ziemia

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego