Książki dla dzieci

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?

Swego czasu na TEDx Koszalin Janina Bąk wskazała ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nagrodę Nobla (jej wystąpienie można znaleźć na YouTube, polecam!). Teraz mamy trochę inne dane niż statystyczne, bo krótkie biografie co niektórych znanych Noblistów, spisane w przystępnym dla każdego czytelnika stylu, czyli książkę „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Katarzyny Radziwiłł.

Dlaczego książkę „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” tak dobrze się czyta?

Jako dziecko nienawidziłam suchych faktów biograficznych. Widocznie autorka miała podobne odczucia, więc w książce nie skupia się na życiorysach nagrodzonych Noblistów, pojedynczych laureatów, grupy czy nawet całe organizacje, ale na tym dlaczego dostali Nagrodę oraz jak przyczyniło się to do rozwoju nauki, kultury czy pokoju na świecie. Książka przemyca wiele ciekawostek, jak choćby to, że grafen początkowo zbierano… taśmą klejącą tak małe to były drobinki. Albo że Alexander Fleming dlatego wyhodował penicylinę, bo zwyczajnie miał bałagan na biurku w laboratorium. Od razu widać, że autorce nie chodziło o wbicie wiedzy, a zafascynowanie. Kto wie, może jakiś czytelnik sam zechce podążać jedną ze ścieżek wyznaczonych przez jakiegoś Noblistę?

Co podoba się dzieciom?

Oczywiście, że rysunki. Choćby wpływu amoniaku na powonienie czy właśnie wcześniej wzmiankowanego bałaganu na biurku naukowca. Są one może i proste, ale zabawne lub czasami nieco melancholijne. Za to zawsze nawiązują do Noblisty lub jego dzieła, więc dziecku łatwiej przyswoić sobie wiedzę związaną z daną osobą.

Co jeszcze mi się podobało?

Bardzo cieszy mnie to, że książka została podzielona na rozdziały odpowiadające dziedzinom, w których przyznawana jest Nagroda Nobla. Po wstępie, w którym dowiemy się kim był fundator Nagrody, jak wygląda sam medal, kto go przyznaje, jak wygląda sama ceremonia wręczenia, a nawet kim jest laureat oraz jak należy się ubrać na galę noblowską czy nawet co zostanie podane na bankiecie. Nigdy nie jest za wcześnie, by nasi mali jeszcze-nie-Nobliści wiedzieli co ich może czekać. Książkę serdecznie polecam do lektury. Skoro Nagroda Nobla istnieje, to dlaczego nie spróbować jej zdobyć w przyszłości, nawet jeśli jest się kilkulatkiem i ma się wszystko przed sobą?

Zobacz inne inspirujące do wielkich rzeczy książki dla dzieci: Kosmiczne dziewczyny, Young Power, Ziemia do Księżyca, Mali bohaterowie, cykl książek o filozofii: Bajki filozoficzne i Mędrcy do dzieci.