Książki dla dzieci,  Kulturalnie

Książki dla nastolatki, która nie boi się zostać feministką

Wychowanie córki nie jest wcale takie łatwe. Kobiety teraz nie tylko są matkami czy gospodyniami domowymi, ale też robią karierę, mogą głosować, mają własne zdanie i nie boją się go używać. Same potrafią się obronić, zarobić na życie i odnieść sukces. Jak nauczyć małą dziewczynkę być sobą i nie pozwolić wcisnąć się w stereotypy? Jakie książki dla nastolatki mogą pokazać, że nie warto bać się feminizmu? Oto dwa przykłady.

Kosmiczne dziewczyny, Libby Jackson, Wydawnictwo Kobiece

Gratka dla fanów i fanek astronomii, astronautyki i kosmonautyki. 50 inspirujących autobiografii kobiet, które przyczyniły się do podboju przestrzeni kosmicznej. Są tu pierwsze kobiety w kosmosie w ogóle, pierwsze kobiety czarnoskóre, pracownice laboratoriów, programistki, dietetyczki, ale także szwaczki skafandrów czy żony astronautów. Bo przecież za każdym lecącym mężczyzną stała jakaś kobieta: żona, matka, córka. Te ambitne kobiety udowadniają nam, że chcieć to znaczy móc. Na końcu książki znajduje się miejsce na zaplanowanie własnej misji!

Warto dodać, że autorka książki, Libby Jackson, także pracuje w narodowej agencji kosmicznej jako kierowniczka programu lotów załogowych i mikrograwitacji.

Walka kobiet, Marta Breen, Jenny Jordahl, Wydawnictwo Non Stop Comics

Droga kobiet do uzyskania statusu człowieka była i nadal jest bardzo zawiła, wyboista i nierówna. Od czego się zaczęła i jak wygląda dziś oraz dlaczego wcale się nie kończy możemy przeczytać w komiksie Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo. Spodziewałam się poszatkowanych historii mocno ociekającym idealizmem, którego tak bardzo w pozycjach historycznych nie lubię. Tym razem operacja się udała i pacjent przeżył: komiks jest lekko ironiczny, barwny, ciekawy. Może momentami jednostronny, ale jest on podsumowaniem 150 lat ruchów feministycznych nakreślonym przez dwie kobiety i jak najbardziej na miejscu jest przedstawienie faktów widziane ich oczyma.

Więcej o komiksie Walka dla kobiet także na www.monime.pl.

Fot 1. Morning theft, CC BY 2.0

Kobiety nie będą nigdy równe mężczyznom. Kobiety nie są też równe wobec siebie, bo podziały będą zawsze, a przynajmniej do czasów, kiedy na świecie będą klony tylko jednej osoby. Każdy z nas jest odrębną jednostką i nie równość nam się należy, a szacunek. Taki, na jaki zasługuje każdy człowiek bez względu na płeć, poglądy, kolor skóry, pochodzenie czy wiek. Każdy, bez wyjątku!