Książki dla dzieci

Propozycje książek dla fana Minecrafta

Twoje dziecko uwielbia budować w wirtualnym świecie wokselowych sześcianów? A może sam jesteś fanem Minecrafta, gry od Mojang, która prawie od dekady cieszy dorosłych i dzieci swoimi możliwościami? Warto odciągnąć gracza od komputera i wręczyć mu książkę… o świecie gry, którą kocha.

Minecrat. Kroniki Woodsword

Seria Kroniki Woodsword to cykl składający się obecnie z pięciu tomów oznaczonych jako oficjalna przygoda Minecrafta. Nad scenariuszem poszczególnych tomików czuwa Nick Eliopulos. Gdyby pisał swoje książki w grze, musiałby na jeden tomik zużyć trzy sztuki wyprodukowanej w świecie gry książki, trzy pióra i trzy torbiele z atramentem kałamarnicy.

Jak na bohaterów Minecrafta przystało każdy z nich jest jedną z postaci z gry, choć nie wszystkie występują w wersji podstawowej, a raczej z jednego z licznych modów lub serwerów on-line. Jest tu miejsce dla maga, łuczniczki, górniczki, superbohaterki czy… chłopca od łopaty. Każdy z angaży jest jednak niezwykle ważny!

Książki opowiadają o dziwnych perypetiach niejakiej Ash. To dziewczynka, która przeniosła się z Zachodniego Wybrzeża do Woodsword Middle na Florydzie. Jest skautką i kocha Minecrafta. Dziwnym zbiegiem okoliczności staje się nie tylko opiekunką klasowego chomika, ale także przez nowatorski wynalazek psor od nauk ścisłych, doktor Culpepper, czyli gogle VR, przenosi się wraz z kolegami z klasy do gry. Problem w tym, że to nie do końca taka prosta gra.

Co może pójść nie tak? Od takich drobnostek, jak nieporozumienia pomiędzy członkami grupy czy ucieczce chomika w jak najbardziej realnym świecie, po pojawienie się króla przywoływaczy, jego przywołanych wrogich mobów i brakiem jednej pary nowatorskich gogli VR w pracowni doktor Culpepper.

Dużym plusem dla dzieci, które dopiero uczą się czytania, jest duża czcionka użyta w książkach. Dzięki temu o wiele łatwiej samodzielnie zaznajomić się z lekturą młodszym czytelnikom. Kolejne tomy można zakupić zarówno w twardej jak i miękkiej okładce, a także w gustownym minecraftowym pudełku, mieszczącym dokładnie cztery tomy serii. Jako że zakończenie piątej nie jest rozstrzygające, podejrzewam, że to nie koniec przygód przyjaciół w Minecrafcie.

Minecraft. Niesamowite bazy. Budowle pobudzające wyobraźnię

Czym jest książka „Minecraft. Niesamowite bazy”? To szczegółowy przewodnik jak stworzyć dwanaście naprawdę epickich miejscówek. Tak jak można budować ziemianki, w czym ja jestem już chyba ekspertem, tak można też z tysięcy bloków skonstruować np. grobowiec mumii z zapadniami i pułapkami jak w prawdziwych piramidach, podniebne laboratorium niczym miasto z anime „Tenkū no Shiro Laputa”, podwodną Atlantydę z farmą utopców czy megastrukturę niczym Tetsuo Nihei w swoim dziele „Blame!”. Może nie jest to poradnik jak krok po kroku dosłownie wykonać daną budowlę, ale pokazuje pewne sztuczki ze światłem, czerwonym pyłem, przekaźnikami, spawnerami, zasilanymi torami itd. Wyjaśniane są też co ciekawsze detale danych konstrukcji jak choćby wymyślne otwory okienne, wiszące mosty czy latarnie odganiające potwory.

Wszystkie monumentalne architektoniczne minecraftowe perełki pokazywane są przez ich twórców o minecraftowych awatarach. I tak o sześcianie opowiada Steven Stargazer, ksenoarcheolog, o lodowym pałacu Aldur Bluetouch, lodowy król, a Słodką Krainę przybliża panna Lolly Delight, cukierkowa królowa. To może podsunąć ciekawy pomysł na zabawę we wcielanie w różne role.

Polecam książkę każdemu, kto lubi spędzać trochę więcej czasu na budowaniu z kolorowych sześcianów w trybie kreatywnym w świecie gry od Mojang. Szczególnie dzieciom 8+. A może znajdzie się ktoś, kto zbuduje np. replikę znanego mu z życia budynku? Ta książka pokazuje, że można właściwie wszystko, bo wyobraźnia jest naprawdę nieograniczona, nawet jeśli sam świat wygląda na niezwykle prosty.

Minecraft. Wielka kolekcja kreatywnego budowania

Fan, który lubi jakąś grę, świat fikcyjny z książki czy filmu albo aktora/aktorkę, czasem zastanawia się czy nie zamówić jakiś gadżetów związanych ze swoim hobby. Często możemy znaleźć oferty na pudełka, w których znajdzie losowo dobrane koszulki, kubki, breloczki czy inne drobiazgi. Fani Minecrafta mogą pokusić się na trochę podobną niespodziankę. Nie są to jednak losowe gadżety, bowiem w pudełku „Minecraft. Wielka kolekcja kreatywnego budowania” zawsze znajdzie się tą samą zawartość. Będą to dwie książki, plakat, szkicownik gracza oraz zawieszka na drzwi.

Pierwszą książeczką jest mini-przewodnik podpowiadający dość szczegółowo jak zbudować lunapark w grze. Co możemy z jej pomocą zbudować? Między innymi zamek przypominający te dmuchane, w których ochoczo skaczą dzieci, klasyczną karuzelę, zjeżdżalnię wodną czy dom strachu z leśnego dworu.

Druga pozycja wydaje się równie ciekawa, bowiem z jej pomocą możemy skonstruować w trybie kreatywnym zombieland – krainę zombie. Te atakujące bohaterów gry i NPC-ów moby są dość powolne, nadają się więc idealnie na straszydła. Publikacja może być przydatna, jeśli chcesz w grze mieć własną kryptę ze spawnerami potworów, komorę dezombiefikacyjną czy nawiedzony cmentarz. Żadnej z tych budowli nie znajdziecie w innej ciekawej pozycji „Minecraft. Niesamowite bazy”. Dodatkowo książeczek nie można kupić oddzielnie. To wręcz rarytas dla wielbicieli gry.

Nie mniej ciekawym i także nieprzeznaczonym do sprzedaży gadżetem wydaje się być „Kreatywny szkicownik gracza”. Jest to krótka książeczka do kolorowania z dołączonymi do każdego rysunku zadaniami.

Warto też powiedzieć kilka słów o samym pudełku. To zrobiony z dobrej jakościowo tektury pojemnik z wysuwaną szufladką, w której kryją się powyższe gadżety. Nie raz może się jeszcze przydać jako schowek na skarby czy ważne dokumenty gracza.

Minecraft. Rocznik 2021

Podobnie jak w przeszłych corocznych publikacjach ekipa Mojang, producenta gry, nie tylko dokonuje podsumowania minionego roku, ale i uchyla rąbka tajemnicy co może czekać graczy w najbliższej przyszłości.

Jedną z najbardziej fenomenalnych nowości 2020 roku było wydanie „Minecraft Dungeons” – gry typu dungeon crawl na PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One i Xbox Game Pass. Wcielając się w jedną z postaci możemy poznać Świat Podstawowy w całkiem nowy sposób, samodzielnie lub w drużynie. Gwarantowana zabawa dla całej rodziny! A jeśli znudzi się Wam gra komputerowa w roczniku znajdziecie grę planszową opartą na przygodach z Artcyzłosadnikiem.

Inną grą, która pod koniec 2019 została wprowadzona na rynek urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS, był Minecraft Earth. Nieco przypomina ona „Pokemon GO” czy „Harry Potter: Wizards Unite”, czyli opiera się na wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości. Rocznik informuje też o grze planszowej „Builders&Biomes”, w którą można już od 2020 roku grać w kilka osób godzinami.

Czym jeszcze chwali się Mojang? Statystykami, ale nie tylko sprzedaży, a przede wszystkim tego, co dla Mojang najważniejsze – dotyczących graczy. Tak oto dowiadujemy się, że aż 51% dzieci w wieku 9-13 lat gra właśnie w Minecrafta w USA. Ale Minecraft to nie tylko gry – platforma Minecraft Education ma już na swoim koncie ponad 500 lekcji dostępnych za darmo.

Każdą z nowych informacji przekazuje czytelnikowi jeden z ekspertów o wyglądzie postaci z Minecrafta. I tak Scout informuje też o ciekawej inicjatywie jaką jest Block by Block. Skupia on dzieci z różnych stron świata, które dzięki grze chciałyby zmieniać swoją przestrzeń publiczną. W ten sposób powstały m.in. projekty rewitalizacyjne Mitrowicy, stolicy Kosowa. Wszystko, co zostało zbudowane, najpierw zbudowały z klocków w Minecrafcie dzieci.

Moijang wprowadził w 2020 roku sporo nowych mobów i zwierząt. Warto zwrócić uwagę, że niektóre z nich mają na celu edukowanie graczy. Pszczoły, bo o nich mowa, tak samo jak w prawdziwym świecie, tak i w grze przyczyniają się do przyspieszenia zbiorów.

Ekspert Sparks zwraca też uwagę na to, że Minecraft nie musi być grą odtwórczą. Każdy może np. tworzyć własne tekstury i zamieszczać je w sklepiku Marketplace. Dzięki temu z gracza stajemy się twórcami. Rocznik podpowiada także jak zmienić wizerunek postaci zupełnie samodzielnie czy też daje porady dotyczące budowania i craftingu w grze. Jak widać Minecraft to coś więcej niż gra!

Inne propozycje: seria książek Frigiel i Fluffy, seria książek „Kroniki Woodsworld”, komiksy Frigiel i Fluffy, seria komiksów „Pamiętnik 8-bitowego wojownika”

Recenzje także na portalu PapieroweMotyle.pl.

KONKURS

Do wygrania są dwie książki: Minecraft. Wielka kolekcja kreatywnego budowania oraz Rocznik 2021 zrecenzowane powyżej.

Co trzeba zrobić? Napiszcie pod postem konkursowym na fanpage jakie zwierzę/moba z Minecrafta chciałoby mieć Wasze dziecko, gdyby można było je w świecie rzeczywistym posiadać. Autora najciekawszego pomysłu czeka miła przesyłka.

Konkurs t̲y̲l̲k̲o̲ dla fanów tego fanpage. 👍👍👍
Warto dodać znajomych w komentarzu. 👫👫👫

Regulamin:

  1. Konkurs trwa od 14.12.2020 do 20.12.2020 włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  2. Prace zamieszczane pod postem na Facebooku powinny spełniać następujące wymagania:
    – Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione.
    – Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
    – Dodatkowe elementy takie jak udostępnienie postu konkursowego, polubienie fanpage, oznaczenie w treści osób trzecich bądź dodawanie grafik z zachowaniem ich praw autorskich jest dozwolone.
  3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście konkursowym na fanpage bloga Konfabula.pl do dnia 21.12.2020. Zwycięzców wybiera autorka bloga Konfabula.pl. Termin może ulec zmianie.
  4. Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do doby od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie autorka bloga Konfabula.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody. Dane osobowe zwycięzcy (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i numer telefonu) przetwarzane będą przez autora w celu przeprowadzania konkursu oraz wysyłki nagród. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w mojej Polityce prywatności https://konfabula.pl/polityka-prywatnosci/
  5. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.
  6. Sponsorem nagrody jest autorka bloga Konfabula.pl.