Książki dla dzieci

Energia: kolejna ciekawa książka Anny Skowrońskiej

Wiatr, woda, ogień, ziemia. Z ich połączenia powstaje… Kapitan Planeta? Nie, nie to: energia. I właśnie o energii drzemiącej w wietrze, wodzie, ogniu, ziemi, ale i istotach żywych czy kosmosie opowiada ta ciekawa książeczka.

Czym jest energia i skąd się bierze?

Książka wyjaśnia kluczowe pojęcia związane z energią różnego typu i pochodzenia. Pokazuje jak ją pozyskać, ile jej potrzeba, a nawet jak ją przechowywać i do czego wykorzystywać. Pokazuje, że właściwie wszystko jest energią, także niektóre właściwości ciał jak dźwięk czy ruch.

Ciekawostka

Choć książeczka właściwie jest najeżona ciekawostkami, dla mnie najciekawsza była ta związana z silnikiem parowym. Nie samą zasadą działania czy wynalazkiem, ale sposobem wyliczania jego mocy. Dlaczego bowiem mówimy o koniach mechanicznych? James Watt, wynalazca silnika parowego, stwierdził, że będzie to najlepszy sposób by unaocznić ile zwierząt zastąpi maszyna. I tak praca jednego konia wynosiła trzy konie mechaniczne. Dlaczego trzy? Koń żywy miał ośmiogodzinny dzień pracy, musiał paść się i odpoczywać, czego nie musiał robić silnik. On działał całą dobę, 24h, czyli 8×3.

Fizyka, chemia, biologia i geografia

Energia rozkładana jest tu na wiele czynników i omawiana z punktu widzenia różnych nauk. Będziemy tu poznawali przemianę materii w organizmach, energię chemiczną, energię z różnych rodzajów ruchu czy wreszcie jak procesy geologiczne tworzyły węgiel lub dlaczego Ziemia się nie przegrzewa podczas nasłoneczniania.

Ekologia

Anna Skowrońska nie skupia się tylko na pozyskiwaniu energii, ale też na sposobach jej oszczędzania. Nie tylko zaznajomimy się z zieloną energią, ale i takimi ekologicznymi hasłami jak kompostowanie, segregacja odpadów, recykling czy klasy energetyczne sprzętu elektrycznego. Autorka zachęca czytelnika także do przemyślanych zakupów czy zmiany przyzwyczajeń np. chodzenia zamiast dojeżdżania samochodem do pracy czy szkoły, gaszenia światła po wyjściu z pomieszczenia, odłączania ładowarki od prądu po skończonym ładowaniu komórki.

Dla kogo jest ta książka?

Duży rozmiar, twarda okładka, ciekawe, wesołe i wyraźne rysunki – wszystko to zaciekawi właściwie każdego. Jednak najbardziej z książki będą zadowolone starsze przedszkolaki czy młodsi uczniowie. Znajdą tu wiele ciekawostek, o których być może jeszcze nie słyszeli w przedszkolu czy szkole, a które mogą im się później przydać w życiu.

Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.