Książki dla dzieci,  Kulturalnie

Książki dla dzieci na Boże Narodzenie

Nie wiem jak u innych, ale u mnie 6 grudnia przychodził Mikołaj z drobnym podarunkiem, który wkładało się w but, za to po kolacji wigilijnej szturmowaliśmy jako dzieci choinkę, bo pod nią piętrzyły się prezenty od Gwiazdora. Wielu z nich nie pamięta, niektóre, jak choćby kuchenkę wykonaną przez mojego tatę, pamiętać będę zawsze. Ale większość z nich skończyła prędzej czy później żywot: misiowi odpadło oczko, kuchence drzwiczki piekarnika, lalka wyłysiała od czesania. A książki pozostały i wiele z nich, jak choćby Bajarka opowiada mam do dziś i czytam je swoim dzieciom. Dlatego najlepsze, co mogę dać w prezencie, to właśnie książki. Oto najciekawsze moim zdaniem około bożonarodzeniowe lektury, które pokocha każde dziecko!

Dla najmłodszych

Wesoły Ryjek i zima, Wojciech Widłak, Wydawnictwo Media Rodzina

Wojciech Widłak, autor m.in. Pana Kuleczki (tu recenzja jednej książeczki z tej serii) to autor, który wie jak trafić do serduszek maluchów prostymi i ciepłymi historiami. W przypadku Ryjka jest to mała świnka. Jest to jeden z kilku tomów jej przygód. Znajdziemy tu historie o zimie, choince, ważnych sprawach związanych z celebrowaniem świat, a także przepis na pierniczki.

Basia i Boże Narodzenie, Zofia Stanecka, Wydawnictwo Egmont

Basia doczekała się już całej serii książeczek, a nawet filmu. Tym razem zobaczymy jej bożonarodzeniowe przygotowania. Choć Święta zawsze są wyjątkowe, te będą jeszcze bardziej. Choć wcale się na to nie zapowiadało. Mama Basi ma złamaną rękę, więc po raz pierwszy cała rodzina musi działać jak jedna drużyna, by ją zastąpić. Babcia, Tato, Janek i Basia robią dekoracje, pakują prezenty i gotują świąteczne potrawy. Mają w zanadrzu nawet niespodziankę! Czy jednak bez pomocy mamy uda się zrobić niezapomnianą Wigilię?

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony, Jujja Wieslander, Wydawnictwo Zakamarki

Przebywanie zupełnie odmiennych charakterów na wigilijnej kolacji nie jest proste. Wie to także Mama Mu i Pan Wrona, którzy tym razem w zimowej atmosferze pozwolą na niekontrolowane wybuchy śmiechu u małych i dużych czytelników. W tej historii dzieci zobaczą, że każdy zasługuje na prezent i każdy cieszy się z podarków.

Dla przedszkolaków

Skrzat nie śpi, Astrid Lindgren, Wydawnictwo Zakamarki

Kiedy całe gospodarstwo śpi jest jedna osoba, która sprawdza, czy wszyscy mają dobre sny. Jest to mały skrzat. To jego ślady można znaleźć rano na śniegu. I to on szepcze zwierzętom i ludziom różne uspokajające rzeczy. Bardzo spokojna historia, idealna na Boże Narodzenie.

O Mikołaju, który zgubił prezenty, Danuta Parlak, Wydawnictwo Widnokrąg

Stała się rzecz niesłychana: Mikołaj pogubił prezenty. Tego jeszcze nie było! Ale na szczęście dzieci stanęły na wysokości zadania. Uff, dzięki temu Boże Narodzenie nie będzie dla nikogo smutne. Świetna historia dla każdego czekającego na podarunki malucha.

Wilk, który się zgubił, Rachel Bright, Wydawnictwo Zielona Sowa

Maluszki, nawet jeśli są samotnymi wilczkami, tak naprawdę potrzebują innych. Pomimo swej niezależności i siły to tylko przecież wilczek. I on też potrzebuje rodziny i przyjaciół, którzy nie pozwolą się mu zgubić. Piękna opowieść w zimowej scenerii.

Dla uczniów rozpoczynających przygodę z czytaniem

Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie, Wydawnictwo Znak

Dziesięć historyjek opowiada o dziesięciu zwierzętach, prawdziwych i mitycznych, które w dziwny sposób są związani z przeżywaniem Bożego Narodzenia. Poznamy m.in. historię smoka, niegrzecznego kotka, świątecznego renifera oraz mówiącego indyka. Dowiemy się co takiego zobaczył w Wigilię osiołek o naprawdę ciężkim dzieciństwie, jaką szansę dostał mały szczeniak husky, czy lis polarny pokona strach przed długą, ciemną nocą oraz kogo zobaczyła mała myszka.

Wróżka Prawdomówka, Matt Haig, Wydawnictwo Znak

Uczymy dzieci mówić prawdę, ale tak naprawdę dopiero Wróżka Prawdomówka pokazuje, jak często mijamy się z nią lub gryziemy w język. I jak bardzo jest to oczekiwane! Dla niej przymus mówienia zawsze prawdy jest jej przekleństwem. Co się stało, że pewnego razu pokochała swe życie i siebie? Książka Matta Haiga – autora serii bożonarodzeniowych hitów jak „Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę”, Chłopiec, zwany gwiazdką”, oraz „Ojciec Gwiazdka”.

Wielka księga marzeń, Wydawnictwo Nowa Era

Opowiadania składające się na ta pozycję zostały napisane samodzielnie przez uczniów szkół podstawowych. Łączy je wielka literacka wrażliwość, talent do opowiadania historii i humor. Teksty te zabiorą czytelnika w zwariowaną literacką przygodę pełną zwrotów akcji i niezwykłych pomysłów. Na końcu książki znajduje się „Poradnik marzyciela”, który pomoże najmłodszym spełnić swoje marzenia. W końcu trzeba tylko chcieć!

Elf do zadań specjalnych, Katarzyna Wierzbicka, Zielona Sowa

A gdyby tak czytać dziecku każdego dnia, począwszy od 1 grudnia aż do wigilii, po jednym świątecznym opowiadaniu? Na taki właśnie oryginalny pomysł wpadła Katarzyna Wierzbicka, która proponuje 24 świąteczne opowiadania w swojej nowej książce. Opowiadania tematycznie nawiązują do świątecznych przygotowań w wiosce Świętego Mikołaja. Odbieranie listów, produkcja zabawek, pakowanie, przygotowanie sań i… sprawdzanie poziomu grzeczności dzieci. Pracowite elfy odbierają świąteczną pocztę, produkują zabawki, pakują prezenty, przygotowują sanie i wreszcie prowadzą skrupulatnie listę grzecznych dzieci. Czy ich dobrze zorganizowany świat w czasie przedświątecznej gorączki może zburzyć nagłe pojawienie się nieoczekiwanych gości?

Gang fałszywych Mikołajów, Nika Jaworowska-Duchlińska, Wydawnictwo Widnokrąg

Nikt nie wie o Mikołaju tyle, co jego renifery. Kiedy więc pada podejrzenie, że Mikołaj nie jest prawdziwy, renifery jako detektywi wkraczają do akcji. Oczywiście, pomoc im jest mile widziana! Bo to trochę inna książka. Czytelnik może w niej rysować, a nawet musi, rozwiązywać zagadki, zaznaczać, rozpoznawać. Świetna lektura nie tylko wspomagająca kreatywność, dedukcję czy czytanie ze zrozumieniem, ale i nieszablonowe podejście do tematu.

Dla prawie nastolatków

Gwiadkozaur, Fletcher, Tom, Wydawnictwo Znak

Tak naprawdę wcale nic nie wiemy Mikołaju i jego fabryce, elfach, prezentach, Biegunie, na którym mieszka. Nic a nic. Co innego William i jego tata. Oni bowiem mają doświadczenie, którego nie ma nikt: byli w magicznej fabryce, spotkali Mikołaja, rozmawiali z nim. Ale ta książka nie jest tylko o tym. To nie tylko nauka rezygnacji z marzenia, które może innych ranić, ale i pokazanie niezwykłej siły przyjaźni pomimo wszystko czy nauka co tak naprawdę jest ważne. To książka o magii wyobraźni. O tym, że warto myśleć szeroko i nie bać się wymyślać niestworzonych historii. Wystarczy przecież tylko wierzyć!

Życie i przygody Świętego Mikołaja, Baum L. Frank

Pełna uroku, ciepła i baśniowości opowieść o Świętym Mikołaju, ale od samego początku, czyli dzieciństwa. Poznamy jego pragnienia, problemy, pierwsze pomysły na życie, a w końcu powód dlaczego jeździ saniami zaprzęgniętymi w renifery i w jaki sposób mieści się w kominie. L. Frank Baum, autor Czarnoksiężnika z Krainy Oz, stworzył porywający wyobraźnię czytelnika, pełen uroku i fantazji świat, zamieszkiwany przez wyjątkowe i wzbudzające sympatię postaci.

12 ważnych opowieści, Wydawnictwo CED

Miłość, odpowiedzialność, uczciwość, szczęście, samodyscyplina, piękno, sprawiedliwość, przyjaźń, odwaga, dobroć, szacunek, mądrość – to nie tylko słowa. To przede wszystkim bardzo ważne życiowe sprawy. To o nich warto porozmawiać przy lekturze i podczas tak ważnego wieczoru, jakim jest Wigilia. Bo dobrze mieć bliskich.

Dla już nastolatków

Seria Baśniobór, Brandon Mull, Wydawnictwo WAB

Przez wieki czarodziejskie istoty ukrywały się w tajemnym miejscu zwanym Baśnioborem. To ostatnia ostoja magii na świecie. Co jednak jeśli okaże się ta kraina być groźną, a niepozorny dla Kendry i Setha dziadek będzie jej opiekunem? I co się stanie, jeśli panujące zasady zostaną złamane? Książki Brandona Mulla nie bez kozery nazywane są Władcą pierścieni dla młodszego czytelnika. Wartka akcja, świetnie wykreowany świat. Idealna pozycja do wpadnięcia w łapy gatunku fantasy na długo.
Niedługo pełna recenzja wszystkich tomów Baśnioboru!

Seria Woodwalkers, Katja Brandis, Wydawnictwo IBIS

Woodwalkers to seria książek fantasy skierowana do młodzieży. Głównymi bohaterami cyklu są tajemnicze młode istoty – przemieńcy, którzy opuszczają swój świat, by zadomowić się wśród ludzi. Poznamy więc nie tylko to jak można zmienić się z wilka w dziewczynę, z pumy w chłopca, ale też, że młodzież niezależnie od gatunku ma swoje problemy, które tak samo rozwiązuje, jak człekokształtni. I że nawet, jeśli odizoluje się przemieńców, oni i tak będą musieli kiedyś wrócić pomiędzy ludzi. O pierwszych dwóch częściach Woodwalkers możecie przeczytać tu.

Rune. Podróż pierwszej tajemnicy, Rafał Bauer, Wydawnictwo Editio

Rune mieszka na dużej wyspie położonej daleko na północy. W Szkole Alfarów przygotowuje się do najbardziej cenionego zawodu – Rozmówcy. To osoba, która widzi i porozumiewa się z magicznymi istotami. Jednak nie to będzie największą przygodą życia chłopca, a podążanie za kompasem i na podstawie jednej z trzech map dziadka. Świetna książka drogi będąca baśnią z nordyckimi i germańskimi mitologicznymi motywami.

Niektóre recenzje ukazały się także na portalu Szkrabajki.pl.