Wakacje i wyjazdy

Jak szybko znaleźć zagubione w tłumie dziecko

Podobno nieodpowiedzialni rodzice gubią dzieci. Cóż… mi zdarzyło się to trzy razy, w tym dwa razy w tym samym sklepie. Chwila nieuwagi i niespełna metrowy człowiek staje się niewidoczny dla oczu, mignie za czyimiś plecami, znika za regałem. Lub, jak to raz Arti zrobił, poszedł wzdłuż brzegu morza po kwiatki dla mamy i nie słyszał jej wołania na pustej wieczorem plaży. Na niej było go łatwo zauważyć, cały czas był na oku, wystarczyło go dogonić, ale co zrobić gdy dziecko zniknie w tłumie?

Pierwsza myśl

Oczywiście panika włącza się pierwsza i wołamy dziecko po imieniu. Może to być przydatne w przypadku charakterystycznego imienia, ale ile w sklepie może być Ań, Zoś czy Franków? Na pęczki! Żebyśmy nie zgarnęli ich wszystkich, lepiej…

Wołaj skutecznie!

… zawołać skutecznie. Jak? Opisując wygląd dziecka. Zamiast wołać dziecko po imieniu, krzycz: „Mała dziewczynka, różowa koszulka, czapka z daszkiem z Myszką Minnie!”. Opis dziecka trafi do każdego dorosłego, który będzie właśnie takiego malca wypatrywać. To większe prawdopodobieństwo niż to, że dziecko wśród tłumu usłyszy głos matki. Matki, która pewnie i tak zaraz zachrypnie od wołania.

Jesteś w miejscu zorganizowanym?

Na plaży nie miałam jak zawołać Artiego, tym bardziej, że nie było już o tej porze za wiele turystów czy ratownika. Mogłam tylko za nim podążać. Ale już w centrum handlowym, czy innym miejscu zamkniętym, warto jak najszybciej powiadomić strażników, menadżera sklepu, organizatora imprezy itp. Kogoś, kto przekaże informację o zaginięciu np. przez radio, megafon.

Możesz coś zrobić zanim wydarzy się zagubienie

Czasem nie sposób mieć oczy dookoła głowy. Warto więc przygotować się na najgorsze:

  • jeśli możesz, naucz dziecko podstawy bezpieczeństwa: tego, że można zgłosić się do pani w sklepie, pana w mundurze itp. jeśli się zgubiło, by zadzwoniło do rodzica; tu konieczna będzie też znajomość numeru telefonu do rodzica
  • możesz napisać na ręce dziecka numer telefonu lub wyposażyć malca w smartwatch czy opaskę z numerem telefonu
  • młodsze dzieci w razie potrzeby trzymaj na smyczy. Takiej dla dziecka oczywiście.
  • zrób zdjęcie swojemu dziecku zanim wyruszysz np. w większy tłum na zorganizowanej w plenerze imprezie czy na plaży. W panice sama możesz zapomnieć w co było dziś ubrane.

Telefony alarmowe

112 lub 997 Centrum powiadomienia ratowniczego

995 Child Alert

116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka

Telefon jest skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko oraz do samych zaginionych dzieci. Działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest bezpłatny. Przy telefonie dyżurują psychologowie, prawnicy i specjaliści Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA.

Fot. David, CC BY 2.0