Są dwie rzeczy, które najlepiej nadają się na prezenty: wspólne wspomnienia i książki. O ile to pierwsze musimy przemyśleć bardzo indywidualnie, to znając obdarowywanego łatwiej wyszukać książkę, która go zainteresuje. Możecie oczywiście skorzystać z moich podpowiedzi. To najlepsze książki dl dorosłych i dzieci, które udało mi się przeczytać w 2020 roku. Poniżej znajdziecie książki, które:
Dziecko pokocha
„Rozumiemy się bez słów”, Wydawnictwo Muchomor
Dzięki książce poznamy też powody, jakie kierują organizmami żywymi, które chcą się ze sobą porozumieć. Bo nie zawsze jest to informowanie się wzajemnie czy stadu grozi jakieś niebezpieczeństwo. Czasem zwierzęta chcą się spotkać i pobyć razem – zupełnie jak my! Komunikacja może też być powodem demonstracji siły, oszustwa czy negocjacji w sprawie przyjęcia do stada. Jeśli jesteście ciekawi jak i z jakiego powodu porozumiewają się akacje, kukurydza, słonie, delfiny, papugi czy żaby, to ta książeczka jest dla Was!
„Powrót wieloryba”, Wydawnictwo Znak
Noi jest często samotny, ponieważ jego ojciec, rybak, codziennie wypływa w morze, aby łowić ryby. Pewnego dnia po wielkiej burzy Noi znajduje młodego wieloryba wyrzuconego na brzeg. Noi wie, że musi podjąć działania, w przeciwnym razie wieloryb umrze. Daje wielorybowi trochę wody, ale w końcu postanawia umieścić go w wannie. Mimo, że historia kończy się powrotem wieloryba do oceanu, jest to bardzo pozytywna opowieść.
„Wiatr” Anna Skowrońska, Wydawnictwo Muchomor
Tu bohaterem jest sam wiatr: siła, która może napędzać turbiny wiatrowe, unosić w powietrzu zarówno nasiona jak i samoloty, tworzyć tornada i cyklony. Czytelnik dowie się sporo o zielonej energii i dlaczego właściwie tak bardzo nam na niej zależy. Wreszcie pozna ciekawostki związane z wiatrem w kosmosie: od wiatru na Marsie, po cyklony na Jowiszu i sztormy na Neptunie. Książka została nominowana w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.
Komiksy dla dzieci od Wydawnictwa Jaguar
Od pewnego czasu moje dzieci pokochały komiksy.Ja jestem zawsze ich pierwszym czytelnikiem, dlatego polecam przede wszystkim poniższe tytuły i serie:
- „Strzeżcie się, olbrzymy”
Komiks opowiada o Claudette, niesamowicie odważnej, nieco porywczej, nie do końca prawdomównej, ale na pewno pyskatej kilkulatce. Jej marzeniem jest walka z olbrzymami z legend. Pomimo przestróg wyrusza w podróż do leża jednego z nich. Choć to historyjka bardzo wesoła i barwna, jednak niesie pewne przesłanie: nie powinniśmy tylko zamykać się na zło w bezpiecznej ostoi, a próbować z nim walczyć. Jednak zawsze warto mierzyć odpowiednio swoje siły, a będąc dzieckiem nie omieszkać prosić rodziców o pomoc. - „Głowa do góry, Sunny!”
Sunny to mała dziewczynka, która zostaje wysłana na wakacje do dziadka. Ten wyjazd jest trochę niespodziewany i do tego bardzo długi. W tle czai się także historia mniej wesoła: problemy rodzinne w domu małej Sunny. Dziadek zauważa problem dziewczynki i pomaga jej się z nim uporać. Komiks tłumaczy, że dzieci nie są katalizatorem problemów pomiędzy dorosłymi. - „Pamiętnik 8-bitowego wojownika”
Seria o wieśniaku Runcie, który chciał zostać wojownikiem, liczy już kilka tomików opowiadań dla dzieci. Teraz do kompletu dostajemy dwa zeszyty komiksowe z rysunkami Jez i kolorowaniem Odone. To pełne kolorów i humoru opowieści o dążeniu do własnego celu, który jest bardzo sprzeczny z tym, co oczekuje od bohatera, a właściwie dwóch, społeczeństwo i najbliższa rodzina. Brzmi poważnie, ale tak naprawdę to świetny komediowy komiks! - „Frigiel i Fluffy”
Frigiel i Fluffy, czyli człowiek i pies niczym bohaterowie wyciągnięci z wokselowej gry komputerowej Minecraft, to para przyjaciół, która dzięki powieściom francuzów Frigiela i Nicolasa Digarda, zaistnieli w świecie literatury. Teraz przyszedł czas na komiks. Tu autorem scenariusza poza Frigielem jest także Jean Christophe Derrien, a za rysunki i koloryzację odpowiada Minte.
„Rasizm i nietolerancja. NIE!” Florence Dutheil i Henriego Fellnera oraz „Zły dotyk. NIE!” Delphine Sauliere i Gwénaëlle Boule, Wydawnictwo Muchomor
To książeczki, która bez wątpienia są pozycją niezwykle ważną i potrzebną w naszych czasach. Czasach, które coraz częściej ponownie nawołują do rasizmu, nietolerancji, walki z innością. Czasach, kiedy tyle słyszy się (i dobrze, że się mówi!) i pedofilii. Wierzę, że mówienie o tych problemach uchroni dzieci od traumy i wspólnie uda się zbudować społeczeństwo, które zamiast podnosić na innych od siebie rękę, będzie w stanie im ją podać, a na wszelkie zło będzie reagować pomocą, a nie znieczulicą.
Dziecko polubi, rodzic też
„Elf do zadań specjalnych”Katarzyna Wierzbicka, Wydawnictwo Zielona Sowa
Nie jest to jednak taka zwyczajna książka – to książkowy kalendarz adwentowy dla pożerających opowiadania zamiast czekoladek. Książka zbudowana jest tak, by każdego dnia od 1 grudnia aż do Bożego Narodzenia można było czytać jedno opowiadanie. Jednak nie są to oddzielne utwory, a składające się na całkiem zgrabnie skonstruowaną całość historie z fabryki elfów i świata ludzi.
„Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych” Michał Rusinek, Wydawnictwo Znak
To skarbnica inspirujących faktów i anegdotek etymologicznych. Przyjemna forma zachęca do poszerzenia słownictwa, zastanawiania się nad historycznymi i kulturowymi wpływami na język, którym od dziecka się posługujemy.
„Truchlin” Vojtěch Matoch, Wydawnictwo Afera
Truchlin to mała wyspa w środku Pragi, na której prąd w ogóle nie działa i nikt nie wie, dlaczego. Mieszka tu dziadek Jirki. Pewnego dnia to, co spowodowało,m że na Truchlinie nie ma prądu, rozrasta się na kolejne dzielnice miasta. Kluczem do zagadki jak zatrzymać ten trend jest legendarna maszyna i dziadek ma coś z tym wspólnego…
„Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” Justyna Suchecka, Wydawnictwo Znak
Często narzekamy, że młodych to interesuje tylko czubek własnego nosa, zwłaszcza jeśli kończy się na ekranie smartfona czy komputera. Ta książka pokazuje nie tylko niezwykłe dzieci, ale także ich nauczycieli, mentorów, trenerów, rodziców, dzięki których staraniom dziecko osiągnęło ponadprzeciętność w dziedzinie, którą się interesowało. Zobaczcie jakie słowa mają moc!
„Małe Licho i tajemnica Niebożątka”, „Małe licho i anioł z kamienia”, „Małe Licho i lato z diabłem” Marta Kisiel, Wydawnictwo Wilga
Nie wiem kogo bardziej ten cykl ukontentował: mnie, szaloną matkę, czy moje nie mniej genetycznie różne ode mnie dzieci. Przygody pół-widma, pół-człowieka, Bożydara Antoniego Jekiełłka, jego aniołów i różnych stworków niczym z klechd domowych to ciepłe niczym ciasto Odżinki, kosmate jak futro na grzbiecie czorta i skłaniające do uśmiechu powieści o niestworzonym świecie małego chłopca, mieszkającego w przedziwnym domu, z przedziwnymi widziadłami. Świetna lektura dla trochę starszej młodej braci czytelniczej.
Rodzic pokocha
„Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne”, Wydawnictwo Zysk
Świąteczny klimat sprzyja nie tylko rodzinnym spotkaniom przy suto zastawionym stole, ubieraniu choinki czy śpiewaniu kolęd, ale i tajemnicom, zagadkom i niejasnym zdarzeniom. Tak, tak! Przestępcy właśnie czekają na naszą nieuwagę, by wykraść rodowe klejnoty, zdefraudować pieniądze ze zbiórki czy nawet upuścić krwi, tak z 10 litrów… „Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne” to antologia opowiadań kryminalnych spod piór największych klasyków złotego wieku kryminałów! Chcielibyście poczytać?
„Dobry omen”, Neil Gaiman i Terry Pratchett, Prószyński Media
Koniec świata jest już blisko! W sumie w tym tygodniu. Dlatego też anioł Azirafal i demon Crowley, przyjaciele od wielu lat, kochający Ziemię, nie do końca chcieliby rozpoczynając tegoż eventu. By zapobiec końcowi tego świata wystarczyłoby unieszkodliwić Antychrysta. Problem w tym, że ten znany im Antychryst ma ledwie jedenaście lat i jest bardzo miłym chłopcem, zaś właściwy gdzieś przepadł… Jeśli lubicie inne książki obu autorów, nie możecie przegapić tej!
„Fantastyczne opowieści wigilijne”, Wydawnictwo Znak
Antologie nigdy nie mają równych poziomem opowiadań na swoich kartach. Zawsze znajdą się lepsze i gorsze. Nie inaczej jest i tym razem. Coś, co rzuca się w oczy już podczas czytania wstępu, to znawstwo, z jakim dokonano wyboru tychże. Na tom składa się trzynaście tekstów trzynastu autorów z polski i zagranicy. Mamy tu nagradzanych mistrzów fantastyki, takich jak Connie Willis, Joe Haldeman, Janette Kagan, Orson Scott Card czy Robert Reed. Znalazło się też sporo miejsca dla rodzimych autorów, jak Marek Oramus, Piotr Gociek, Mirosława Sędzikowska, Krzysztof Kochański czy Łukasz Orbitowski. Dzięki takiemu wyborowi możemy delektować się tekstami z gatunku science fiction, fantasy czy horroru. Stanowi to godną pozycję na półce świątecznych opracowań i antologii.
„Mrok we krwi” Paweł Kopijer
Poznajemy fantastyczne dwa światy. Jednym z nich jest Stary Kontynent, gdzie magia jest codziennością, a mrok nadal gdzieś się czai i co pewien czas manifestuje. Nowy Kontynent to taka trochę Ameryka – to tu wylądowała ekspedycja morska szukająca lepszego miejsca do życia. Obydwa światy teoretycznie nie mają żadnych punktów stycznych, obywatele Nowego Kontynentu nie komunikują się z tymi ze Starego. Ale praktycznie istnieje takie miejsce, które może je połączyć… Całość widzimy oczyma zarówno mieszkańców, kobiety i mężczyzny, Nowego Kontynentu jak i Starego.
„Toń”, „Nomen Omen”, „Płacz” Marta Kisiel, Wydawnictwo Uroboros
Mieszkańcy Lipowej 5 we Wrocławiu powinni być dumni, że cały cykl książek Marty Kisiel, chyba mojej ulubionej polskiej autorki, usytuowany jest w starej willi pod tym adresem. Gdyby żyli, hahaha! Ale w sumie to nie problem, bo i seria jest odrobinę z innego świata. Kogo tu zobaczymy? Mojry, wiedźmy, umarlaki, wampiry, duchy, załamania czasoprzestrzeni, przepowiednie, historyczne ciekawostki. Wszystko to okraszone świetnym humorem i dawką teraźniejszości w postaci choćby sieciowych gier komputerowych. Uwielbiam!
Seria gatunkowa/tematyczna
Ja wiem jak to jest: jedna książka to zawsze mało! Ja, namiętny czytelnik, dbam o środowisko naturalne, zmniejszenie CO2 poprzez kupowanie większej paczki z książkami za jednym zamachem. Jedna paczka z kilkoma książkami to zawsze tylko jeden kurs dla dostawcy, a nie kilka. Stąd mój wzrok często tęsknie spogląda w stronę wszelkich pakietów. W tym roku zwróciłam szczególną uwagę na pakiety trzech wydawnictw Czwarta Strona, Wydawnictwo Poznańskie oraz We need YA dostępne na wydajenamsie.pl. A jest z czego wybierać! Każdy z pakietów zawiera cztery-pięć książek z danego tematu lub gatunku. I tak znajdziecie takie książki jak:
„Opowieści z piasku i morza” Alwyn Hamilton, „Okrutna pieśń” Victoria Schwab, „Tusz” Alice Broadway, „Te wiedźmy nie płoną” Isabel Sterling oraz „Czerwone Zwoje Magii” Cassandra Clare, Wesley Chu – Pakiet fantastyczny, który ja sobie wymarzyłam (ciekawe czy czyta to Mikołaj? I czy jestem na liście grzecznych…)
„Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu nowej Turcji” Agnieszka Rostkowsk, „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza” Łukasz Łukasik i Magdalena Sarat, „Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli” Richard Masland, „W cieniu prawa” Remigiusz Mróz oraz „Awers” Adrian Bednarek, Bartosz Szczygielski, Hanna Greń, Izabela Janiszewska, Magda Stachula, Małgorzata Rogala, Mariusz Zielke, Marta Guzowska, Marta Matyszczak, Przemysław Żarski, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej – Pakiet świeżynek
„Osiedle RZNiW” Remigiusz Mróz, „Żałobnica” Robert Małecki, „Zapłata” Małgorzata Rogala, „Zostań w domu” Agnieszka Pietrzyk i „Wrzask” Izabela Janiszewska – Pakiet kryminał polski
„Pod kluczem” Ruth Ware, „Grząska ziemia” Ann Cleeves, „Harmonia zbrodni” Aleksandra Marinina, „Ciszej niż śmierć” Sarah Hilary i „Dziewczyna zwana Jane Doe” Victoria Helen Stone – Pakiet kryminał zagraniczny
„Listy (nie)miłosne” Natalia Sońska, „Poranki na Miodowej” Joanna Szarańska, „Życie po Tobie” Klaudia Bianek, „Kiedyś się odnajdziemy”, Gabriela Gargaś i „Tak smakuje miłość”, Agata Przybyłek – Pakiet romantyczny
„Piękno, które pozostanie” Ashley Woodfolk,„Jedyne takie miejsce” Klaudia Bianek, „Zostawiłeś mi tylko przeszłość” Adam Silvera, „Leah gubi rytm” Becky Albertalli oraz „Sadie” Courtney Summers – Pakiet YA!
„Siedmiu mężów Evelyn Hugo” oraz „Daisy Jones & The Six” Taylor Jenkins Reid, „Nasz dom płonie” Bonnie Kistler i„Pięć lat z życia Dannie Kohan” Rebecca Serle – Pakiet zagraniczny (obyczajowy)
„Ani złego słowa” Uzodinma Iweala, „Poparzone dziecko” Stig Dagerman„Nocne czuwanie” Sarah Moss, „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie” Jesmyn Ward i „Drwale” Annie Proulx – Pakiet piękna II
„10 minut 38 sekund na tym dziwnym świecie” Eliff Shaffak, „Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii” Jeffrey A. Lieberman, „Blizna” Auður Ava Ólafsdóttir, „Daisy Jones & The Six” Taylor Jenkins Reid i „Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” Jennifer Wright – Pakiet bestsellerów II
„Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” Jennifer Wright, „Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii” Jeffrey Lieberman, „Śmiech ma po matce. Tajemnice genów” Carl Zimmer, „Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli?” Richard Masland i „Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie” Paulina Łopatniuk – popularnonaukowy Pakiet ZROZUM 2020
„Strzały w Kopenhadze” Niklas Orrenius, „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” Stasia Budzisz m „Orient express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu” Torbjørn Færøvikm, „Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości” Shaun Walker i „Grecja. Gorzkie Pomarańcze” Dionisios Sturis – Pakiet dla miłośnika non fiction
„Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach” Jacek Karczewski, „Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą” Charles Foster, „Szlaki. Opowieści o wędrówkach” Robert Macfarlane, „Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach” Anna Kurek oraz „A Adi powiedział… Jak przetrwać w podmiejskim buszu?” Magdalena Bloch – Pakiet dla odkrywcy świata
„Trzecia Rzesza na haju” Norman Ohler, „ Komandosi jego królewskiej mości” Damien Lewis, „Starożytna Grecja” Thomas R. Martin, „Dzieci Aspergera” Edith Sheffer oraz „Mity II wojny światowej” (cz. 1) Jean Lopez i Olivier Wieviorka – Pakiet historyczny