Milczące bliźniaczki – a jeśli z „tego” się wyrośnie
Nawet nie zliczę na palcach ile razy słyszałam, że dziecko z czegoś wyrośnie. Samo. Z wad wymowy, obgryzania paznokci, tików, jąkania się. Że przecież nie jest potrzebna dodatkowa opieka lekarska, specjalistyczna. Że to nie problem, bo rozwojowo przecież wszystko w porządku. A potem, po latach czekania aż się coś samo naprawi, dochodzi się do ściany, za którą specjaliści tylko grzmią „dlaczego tak późno z dzieckiem przyszliście?!”. Rodzicom bohaterek książki „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallance nawet tego nie powiedziano.
Fabuła
Książka „Milczące bliźniaczki” jest wyśmienitym reportażem. To niezwykła historia June i Jennifer Gibbons, jednojajowych bliźniąt urodzonych w Wielkiej Brytanii w 1963 roku przez rodziców barbadoskiego pochodzenia. Ojciec był żołnierzem RAF-u, dlatego też często przenosił się z miejsca na miejsce, z bazy do bazy. Nie sprzyjało to wychowaniu bliźniąt, które co chwilę zmieniały towarzystwo, nie zawiązując przyjaźni, które są przecież ważną częścią socjalizacji. Zamiast tego dziewczynki miały jednak siebie i rodzeństwo. Wolały jednak tylko siebie, od czasu do czasu dopuszczając jedną-dwie osoby, które obdarzały pozwoleniem na rozmowę. Poza tym żyły w świecie bez słów niczym ślubujące ciszę mniszki. Choć do mniszek im daleko.
Kontrowersyjne zachowania
Dziewczynki rosły. Początkowo bawiły się razem, synchronizując się niczym najlepsi tancerze. Uwielbiały czytać, pisać. Mają na koncie nawet kilka książek oraz całe pudła dzienników. Każda swoje. Dzięki nim nie tylko można się było dowiedzieć o ich bogatej wyobraźni i nieco wypaczonym życiu uczuciowym, ale także poznać korzenie ich problemów. Dziewczyny zwyczajnie chciały być zauważone. Z nudów zaczęły sprawiać kłopoty: bójki, kradzieże, używki, przygodny seks. Wreszcie włamania i podpalenia. Wszystko dla adrenaliny.
Co mnie zadziwiało najbardziej?
Zdecydowanie szokowała mnie postawa lekarzy, szkół, a nawet rodziców. Owszem, bliźnięta często mają ze sobą nadzwyczajny kontakt. Ba, mają często własny język. Ale właściwie nie zdarza się, by postanawiały nie komunikować się z nikim poza sobą nawzajem. Specjaliści twierdzili, że zwyczajnie taki urok dziewczynek. Szkoły zdawkowo informowały, że trudny jest kontakt z uczennicami oraz że w testach wypadają poniżej przeciętnej. Rodzice… nie wątpili, nie szukali dalej przyczyny problemów z porozumiewaniem się. Może się poddali.
Co jeszcze?
Sporo miejsca w książce zajmuje ukazanie sytuacji w więzieniu i w zakładzie zamkniętym dla chorych psychicznie. Nie do końca wiem co było dla dziewczyn, jeszcze nieletnich, lepsze. Każda z placówek na swój sposób chciała je złamać i zmusić do rozmów, współdziałania. Efektem było jeszcze większa izolacja bliźniaczek, a nawet ich całkowite wyłączenie. Zachowywały się jak kukły. Do tego stopnia, że trzeba było np. położyć je do łóżek, przykryć, zamknąć dłonią oczy, by zasnęły, przenieść, by gdzieś się zalazły. Na zmianę głodziły się i obżerały, kompulsywnie chcąc schudnąć i wyglądać niczym gwiazdy filmowe.
Ciekawostka
Na podstawie historii bliźniaczek powstał film „Milczące bliźniaczki” Agnieszki Smoczyńskiej, który światową premierę miał w maju, a do polskich kin trafił w październiku 2022. Co ciekawe, zdjęcia były kręcone we Wrocławiu.
Podsumowanie
Autorka i znana dziennikarka śledcza Marjorie Wallace, która związała się z June i Jennifer podczas ich długich lat uwięzienia, wykorzystuje niesensacyjny i pełen współczucia styl pisania, by opowiedzieć tragiczną historię, która daje wgląd w złożoną naturę bliźniactwo. Dla mnie, rodzica, trudno było czytać wszystkie te historie. Tym bardziej wiedząc, że są prawdą. Że komuś zgotowano ten los. I że w sumie zgotowały ją sobie bliźniaczki same, nie chcąc oddać władzy i autonomii tej drugiej. Okazało się nawet, że dopiero śmierć jednej może wyzwolić drugą. Jednak może czasem warto sięgnąć właśnie po taką książkę, by zobaczyć, że autorytety (lekarze, sędziowie, nauczyciele) nie zawsze mają rację i do czego może zaprowadzić brak kontaktu z własnym dzieckiem.
Inne bestsellery znajdziesz na TaniaKsiazka.pl