Książki dla rodziców

Żeby cię lepiej widzieć, Gina Blaxill

Niełatwo jest mieszkać na wsi. Wiem to z własnego doświadczenia. Lecz o ile byłoby ciężej, gdyby okolice terroryzował morderca. Choćby taki jak w „Żeby cię lepiej widzieć” Giny Blaxill. Może wilków-ludożerców nie ma już w Polsce, ale czy to ważne kto zabija?

Fabuła

Kilka lat przed fabułą tej książki Aramor nawiedził straszny Wilk, który zdziesiątkował miasteczko. Do dziś mieszkańcy żyją w strachu i niepewności o jutro, choć z czasem historia o dziwnie silnym wilku ludojadzie zaczęła być legendą, która straszy się dzieci i młode dziewczęta. Sytuacja zmienia się, kiedy zostaje zaatakowany jeden z mieszkańców osady. To syn młynarza, Ellis, „złoty chłopak”, którego wszyscy lubią i w którym podkochuje się wiele panien. Niestety nie jest ostatnią ofiarą, ale zachowanie zwierzęcia różni się od tego sprzed lat. Czy to ten sam wilk? A może to mistyfikacja? Albo czary?

Trzech narratorów

Autorka wprowadza trzech narratorów. Jednym jest zaatakowany Elis, którego rodzina skrywa pewien sekret. Drugi to Red, wiecznie bujająca w obłokach. Nie może utrzymać sie dłużej w żadnym zawodzie i najchętniej biegałaby po lesie. Nie boi się jak inni wilka czy kniei. Nosi czerwona pelerynę, którą zrobiła jej kiedyś babcia. Ogólnie uznawana jest za dziwaczkę. Jest jeszcze Sabine, przyjaciółka koleżanki z pracy Red i zarazem dziewczyny Elisa. Knowania jej rodziny pozwoliły jej pracować we dworze, lecz nie może liczyć na nic więcej. Szkoda, bo jest utalentowaną zielarką i znachorką.

Co mi się podobało?

Przede wszystkim to nie bajka, a udany retelling znanej bajki o Czerwonym Kapturku. Przez całą książkę dostajemy kawałki informacji, które nie tak szybko dane nam będzie ze sobą dopasować. Może niektóre fakty były nieco naciągane, ale dało się nimi zbudować poczucie separacji, osaczenia, lęku, zagrożenia. Lektura wciąga od pierwszej strony i angażuje do samego końca.

Dla kogo jest ta książka?

Książkę bardzo przyjemnie i bardzo szybko się czyta. Niezła gratka dla lubiących lekkie fantasy, osadzone w świecie przypominającym średniowiecze. Pełna zabobonów, legend, ludzkiej niewiedzy, która tłumaczy niewyjaśnione zjawiska czarami. Zakończenie zaskakuje i to jest dla mnie to największym, poza przepiękną okładką, plusem książki. Polecam nawet młodszym czytelnikom, gdyż jest to zdecydowanie młodzieżowa pozycja. 

Zobacz inne bestsellery dostępne w księgarni internetowej Taniaksiazka.pl.

Wpis zawiera link promocyjny.